Diety restrykcyjne nie działają. Drobne zmiany już tak. Oto najlepsze przykłady
Dobre wieści dla niekonsekwentnych, podjadaczy i generalnie osób, które mają problem, by od razu, w pełni, przejść na zdrowy tryb życia. Dyskretne zmiany też mają znaczenie i pozwalają zaoszczędzić tysiące kalorii bez dramatycznych wyrzeczeń. Można jakby niechcący, regularnie, gubić pół kilograma tygodniowo.
Jeśli ważysz zdecydowanie za dużo, to cię nie urządzi. Jak przypomina nasza ekspertka dr Patrycja Wachowska-Kelly, osoby otyłe potrzebują profesjonalnej pomocy przy redukcji wagi (szczegóły tutaj).
Przy nieznacznej nadwadze i planach, by wyglądać lepiej przed końcem roku, masz spore szanse powodzenia.
Niezdrowe, restrykcyjne diety to nieskuteczna męczarnia - nawet jeśli na chwilę będzie lepiej, zaraz znowu waga poszybuje, jak tylko przestaniesz dręczyć swoje ciało.
Drobne zmiany dają efekt, który może być trwały. Co więcej - widząc go, łatwiej znaleźć motywację, by zrobić dla siebie jeszcze więcej. Czyli - czas start od dziś!
Odchudzanie - drobna zmiana naprawdę ma moc
Nawyki żywieniowe nie są czymś, co łatwo zmienić gruntownie z dnia na dzień. Od kilkunastu lat przybywa wśród lekarzy i dietetyków zwolenników drobnych zmian, bo kolejne badania i obserwacje (np. Drexel University w Filadelfii, Cornell University w Nowym Jorku) pokazują, że to także ma sens.
- Diety awaryjne nie działają na dłuższą metę, a efekt jo-jo wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca - mówi dr Ian Campbell, lekarz rodzinny i założyciel National Obesity Forum, który podpowiada, jak te drobne zmiany wprowadzać w życie.
Poniższe rady potraktuj jako inspirację dla szukania własnych rozwiązań. Okazuje się, że takie proste zmiany pozwalają zaoszczędzić ponad 3500 kcal. To deficyt, który wg szacunków pozwala zrzucić kilogram, bez względu na to, ile ważysz.
Zmień kaloryczną kawę latte z karmelem na chude cappuccino
Nie dasz rady pić od razu czystej kawy, która jest zdrowa i rozpędza metabolizm? Więcej kawy, mniej mleka i tłuszczu. W latte z półtłustym mlekiem jest ponad 140 kcal, z karmelem jeszcze więcej. "Chude" cappuccino tylko 70 kcal. Zmiana trzy razy w tygodniu to już oszczędność co najmniej 200 kcal.
W pracy nie trzymaj w biurku przekąsek
Na pewno macie jakąś kuchnię z szafkami, a jeszcze lepiej szatnię w pracy? Jeśli za każdym razem musisz wstać, żeby coś przekąsić, często nie chce ci się tego robić.
Podczas eksperymentu w pewnym biurowcu, którego wyniki przed laty opublikowano w czasopiśmie "Appetite", pracownicy dziennie ograniczali średnio 125 kcal.
Im więcej podjadasz, tym więcej zyskasz na "lenistwie".
Zjedz ciastka, ale po przeczytaniu etykiety
Czasem po prostu MUSISZ zjeść ciastko? Jeśli się postarasz, na pewno znajdziesz takie, na które masz ochotę, a jednak nie jest bombą kaloryczną.
Wybierz produkty, do których cię ciągnie. Koniecznie sprawdź etykiety i wybierz te, które mają najmniej kalorii. Jeśli się trochę postarasz, oszczędności mogą być imponujące.
Kanapka z serem? Pewnie, ale taka
Użyj 30 g wiórków parmezanu (ok. 120 kcal) zamiast 60 g klasycznego żółtego sera (nawet 250 kcal) w kanapce lub sałatce. Parmezan ma bardziej wyrazisty smak, nie poczujesz różnicy.
Zważ swoje płatki śniadaniowe
Niektóre płatki są bardziej sypkie, inne przylegają mocniej, a wtedy wydaje nam się, że jemy ich za mało. Można się zdziwić, gdy zaczniesz ważyć to, co sypiesz do miseczki. Standardowa porcja z jogurtem czy mlekiem, która cię nasyci, to ok. 40 g.
Wg dr Barbary Rolls, ekspertki ds. żywności i sytości na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii, wiele osób jedząc "na oko", sięga po nawet dwa razy większą porcję.
Mniej zdrowy napój? Nalej go do odpowiedniej szklanki
Byłoby najlepiej pić tylko wodę, herbatę i prawdziwe soki do posiłków, ale jak już się nie da i te bez cukru ci nie smakują (najpierw to sprawdź), to przelej wybrane paskudztwo do dużej cienkiej szklanki. To różnica, czy wypijasz 250 ml czy 150 ml czegoś, czego nie warto.
Nie chcesz mleka 0 proc. tłuszczu? Wybierz z mniejszą ilością tłuszczu
Oczywiście, mleko 1 proc. to nie to samo, co tłuste. A jednak jest mniej wodniste niż odtłuszczone i lepsze niż półtłuste. Ma o 50 kcal mniej od niego i ok 4,5 g mniej tłuszczów nasyconych w litrze.
Zjedz dużą sałatkę przed obiadem
Zrób tak zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz się doczekać posiłku i kiszki marsza grają. Zaspokoisz pierwszy głód, sałatka łatwiej "wejdzie".
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii wykazało, że ludzie, którzy jedzą sałatkę jako przystawkę, mogą oszczędzić setki kalorii tygodniowo.