Jak spacerować, żeby schudnąć? Przestrzegaj kilku prostych zasad

2023-06-20 12:53

10 tys. kroków to chwytliwe hasło, choć wcale nie jest to niezbędne dla zachowania zdrowia. To, ile kroków dziennie powinno się wykonać, pozostaje kwestią indywidualną. Poza tym, dla wielu osób istotny jest efekt chodzenia, a nie chodzenie „na zaliczenie” określonej liczby kroków. Czy można schudnąć, po prostu spacerując? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak spacerować, żeby schudnąć? Przestrzegaj kilku prostych zasad
Autor: GettyImages Jak spacerować, żeby schudnąć? Przestrzegaj kilku prostych zasad

Power walk - spacer, który odchudza

Jak spacerować, żeby schudnąć? To doskonałe pytanie. Mit 10 tysięcy kroków odchodzi, za to nadchodzi nowy, energiczny i energetyczny sposób spacerowania. „Power walk” – znacie to? Jeśli nie, to najwyższy czas poznać tę metodę spaceru.

Power walk sprawia, że spalamy kalorie, a więc chudniemy. Jest oczywiście warunek: bilans kaloryczny musi pozostać ujemny. A więc po spacerze lekka przekąska, a nie uzupełnianie kalorii z nawiązką.

Jak przygotować się do intensywnego spaceru?

Jeśli robimy to dobrze, power walk sprawia, że możemy spalić nawet 500-600 kcal na jednym spacerze. Można praktykować takie wyprawy, gdy jesteśmy ogólnie zdrowi, sprawni i bez kontuzji. Nie musimy się szczególnie przygotowywać, poza wygodnym ubraniem i nieodzownym must have, czyli odpowiednimi butami. Na co zwrócić uwagę dobierając buty do spaceru?

Morze krokusów i tłumy spacerowiczów na Jasnych Błoniach w Szczecinie

Dobre buty na długi spacer

Postaw na buty sportowe, które mają dobrą amortyzację i dobrze wyprofilowaną podeszwę. Baleriny czy trampki zostaw w szafie, ich płaskie nieamortyzowane podeszwy na dłuższym dystansie szkodzą stopom. Spacery można praktykować wszędzie, ale zaleca się w parku lub lesie, aby móc oddychać świeżym powietrzem.

Na czym polega power walking

Power walking od zwykłego spaceru różni… „power” – czyli moc i szybkość, z jaką będziesz się poruszać. Zalecana prędkość to 7-9 km/h. Ręce należy ugiąć – podobnie jak w czasie biegania, trzymać blisko ciała i poruszać naprzemiennie: lewa ręka + prawa noga, prawa noga + lewa ręka.

W ten sposób angażuje się liczne partie mięśni. Miej głowę wyprostowaną i patrz przed siebie. Zapomnij o chodzeniu i gapieniu się w telefon. Napnij pośladki i brzuch. Z czasem ta pozycja stanie się dla ciebie naturalną podczas chodzenia.

5 sposobów, jak schudnąć spacerując

Jest kilka nieodzownych elementów, z których musi się składać odchudzający spacer:

  • Adekwatność – czyli odpowiedni dobór aktywności do osoby. Każda osoba zajmująca się sportem wie, że co za dużo to niezdrowo. Żeby nie doprowadzić się do kontuzji, przeciążeń czy urazów, zaczynaj od lekkich spacerów, sukcesywnie przyspieszając tempa i wydłużając dystans, w miarę jak twoja kondycja będzie się poprawiać.
  • Czas – co najmniej godzina dziennie. Zaczynaj od 30 min. i sukcesywnie wydłużaj czas spaceru
  • Częstotliwość – czyli regularność. Raz w tygodniu to za mało. Najlepiej spacerować codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu
  • Rozgrzewka + rozciąganie – bardzo ważne przed i po treningu, zmniejszają ryzyko urazów
  • Szybkość - tempo powinno być szybsze niż "leniwe spacerowe", trzeba poczuć, że ten marsz to wysiłek

Jak zacząć intensywnie spacerować

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze spacerami energetycznymi typu "power walk" powinny zaplanować taką formę ruchu na kilka dni w tygodniu. Spacery powinny trwać nie krócej niż 30 minut. Po kilku tygodniach regularnej aktywności można zwiększać czas spacerów do 60 i więcej minut.

Nie żałuj środków finansowych na buty, zdrową dietę i ubranie odpowiednie do pogody. Dzięki temu unikniesz kontuzji, zachorowań, urazów, jak również szybciej zauważysz efekty maszerowania.

Z czasem spacerowanie wejdzie w nawyk, doskonały dla ciała i ducha. Od spacerów można przejść do innych form aktywności np. biegania, roweru, wędrówek górskich lub praktykować je wymiennie.

Regularna aktywność fizyczna zwiększa odporność, poprawia nastrój, zmniejsza poziom stresu, może m.in. korzystanie wpływać na procesy myślowe, relaksować, gwarantować dobry sen i lepszą przemianę materii, zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia, poprawiać cerę, formę i figurę.