Przekreślą starania o wymarzoną sylwetkę. Tych produktów lepiej unikać
Dietetycy mówią o nich "przestępcy zdrowej żywności". Wydają się zdrowe i idealne, by zrzucić zbędne kilogramy, a tak naprawdę mogą być bardzo przetworzone i przemycają zbędny cukier. Na te produkty musisz uważać, jeśli zależy ci na dbaniu o sylwetkę.
Każdy, kto pragnie zrzucić zbędne kilogramy, wie, jak ważne jest pilnowanie kalorii. Deficyt kaloryczny łatwo przekroczyć, a przez to utrudnić sobie walkę ze zbędnymi kilogramami. Niektóre produkty postrzegamy mylnie jako zdrowe w trakcie odchudzania, a tak naprawdę rujnują nasze dążenia do wymarzonej sylwetki.
Niskotłuszczowe przekąski
Eksperci ostrzegają: "nie daj się złapać na sprytne hasła reklamowe!". Wiele z produktów o niskiej zawartości tłuszczu są po brzegi wypełnione niezdrowymi składnikami takimi jak sztuczne barwniki, konserwanty i cukier. Często mają niewielką wartość odżywczą i może okazać się, że lepszym wyborem jest zjedzenie od czasu do czasu kawałka prawdziwego ciasta niż takiego niskotłuszczowego oszusta.
Smakowe jogurty
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że niektóre smakowe jogurty mają w sobie tyle cukru, co puszka napoju gazowanego. Taki produkt nie jest ani zdrową przekąską, ani idealnym śniadaniem. Zamiast tego lepiej kupić jogurt naturalny i dodać do niego świeże owoce oraz garść orzechów.
Granola
- Niektóre granole mogą w rzeczywistości zawierać więcej cukru i kalorii niż przetworzone zboża. Unikaj granoli, które zawierają więcej niż 6 gramów cukru na porcję oraz marek, które używają sztucznych aromatów i substancji słodzących - przestrzega dietetyczka Jillian Kubala.
Wafle ryżowe
Mogą wydawać się całkowicie nieszkodliwą przekąską, ale nie dostarczają organizmowi ważnych wartości odżywczych. Nie mają w sobie wiele błonnika ani białek, a do tego mają wysoki indeks glikemiczny. Po zjedzeniu jednego wafla, za chwilę znowu możesz być głodny.
Owsianki instant
Najlepszym wyborem jest przygotowanie własnej owsianki ze świeżymi owocami. Jednak wielu ludzi sięga po płatki owsiane instant, które choć wygodne, mogą zawierać w sobie duże ilości cukru.
Gotowe koktajle
Wydają się świetnym i zdrowym wyborem, ale jak jest naprawdę? Wiele z nich – choć w smaczny sposób – dostarcza organizmowi zbędny cukier. Przeciętny koktajl może zawierać nawet 60 g cukru, dlatego lepiej zrobić go w domu ze świeżych lub mrożonych owoców.
Dietetyczne napoje gazowane
O negatywnym wpływie napojów gazowanych na zdrowie, w tym także na raka dróg żółciowych, mówi się wiele, jednak nawet ich dietetyczne odpowiedniki mogą szkodzić i nie powinny być stałym elementem diety. Za sprawą dużych ilości cukru, który utrudnia organizmowi utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy, mogą ułatwiać przybieranie na wadze.
Ketchup kupiony w sklepie
Pomidory są zdrowe, więc ich przetworzona wersja w postaci ketchupu także wydaje się dobrym wyborem. Jednak wiele z ketchupów, które widzimy na sklepowych półkach, nie składa się tylko z octu, przypraw i pomidorów, a głównie z cukru.
Ważne jest, by w trakcie kupowania produktów, sprawdzać etykiety. I pamiętać przy tym, że producentom żywności zależy przede wszystkim na sprzedaży, a reklama, przyciągająca wzrok i zachęcająca do zakupu obietnicą zdrowego wyboru żywieniowego, często ma niewiele wspólnego z tym, co w składzie ma dany produkt.