Najlepsze śniadanie na obniżenie cholesterolu. Mamy 3 konkretne propozycje
Pogrom cholesterolu od samego rana? To możliwe. Pewnie słyszałeś, że są produkty, które nie tylko nie podnoszą jego poziomu, ale wpływają na jego spadek. Wśród liderów białe warzywa i dobre tłuszcze, które na śniadanie sprawdzają się słabo. Mamy też inne, pyszne propozycje.
Co jeść na śniadanie? Rano potrzebujesz solidnego zastrzyku energii, ale zarazem takiego, żeby nie poszło w biodra. Jeśli przy okazji można zrobić coś dla zdrowia, zwłaszcza układu krążenia, możesz powiedzieć o dobrym początku dnia. Mamy coś odpowiedniego.
Pamiętaj, że te produkty nie zastąpią leków przepisanych przez lekarza. Nawet najlepsze śniadanie nie może od razu znacząco poprawić wyników badań. Chociaż czasem udaje się dietą sporo zrobić, profilaktyka jest dla zdrowych lub tych, których wyniki nieznacznie odbiegają od normy. Przy poważnych nieprawidłowościach może być cennym wsparciem klasycznej terapii.
1. Ryż brązowy niekoniecznie na słodko
Masz czas, by przygotować coś na ciepło? Postaw na ryż brązowy, którego działanie przeciwcholesterolowe badali i potwierdzili naukowcy z Korei Południowej.
Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) znajdujący się w brązowym ryżu wspiera zdrowie twoich naczyń krwionośnych. Nie tylko zapobiega podwyższaniu poziomu cholesterolu we krwi, ale też reguluje wydzielanie insuliny.
Może być wersja słodsza lub wytrawna, z warzywami, według upodobań. Ponoć ryż brązowy znakomicie smakuje z mleczkiem kokosowym, z mango, ale też z polskimi owocami sezonowymi, zwłaszcza leśnymi.
Nie obawiaj się kalorii w mleczku kokosowym. Nie powinny zaszkodzić, bo mleczko przyspiesza spalanie tłuszczu i usprawnia pracę jelit.
Wolisz ryż z papryką, cukinią, fasolą i brokułami? Bardzo dobrze. Dopraw do smaku i ciesz się mocą brązowego ryżu.
Brązowy ryż jest bogaty w witaminy i składniki mineralne. Twardszy od białego, wymaga dłuższego gotowania. Jest wolniej trawiony, ma niższy indeks glikemiczny. Pamiętaj, że na IG produktu wpływa sposób przygotowania potrawy - rozgotowany ryż będzie miał wyższe IG.
2. Owsianka z optymalnymi dodatkami
Zaczynając kulinarny dzień od owsianki, zwiększasz swoje szanse na cholesterol w normie. Owies zawiera duże ilości rozpuszczalnego błonnika, a ten ma zdolność do wiązania się z cholesterolem w jelicie cienkim. W efekcie przyswajamy wyraźnie mniej cholesterolu z żywności. Już 3/4 szklanki płatków dziennie może spowodować spadek stężenia cholesterolu nawet o 20 proc.
Jaka owsianka najlepsza na cholesterol? Polecamy smak dzieciństwa - z jabłkami i cynamonem.
Jabłka zawierają przeciwutleniacze (flawonoidy) skutecznie zapobiegające tworzeniu się zakrzepów krwi. Działają także przeciwzapalnie i regenerująco na ściany naczyń krwionośnych. Nie pozwalając blaszkom miażdżycowym przyklejać się do naczyń, są potencjalnym obrońcą przed miażdżycą.
Jabłka dostarczają również sporo błonnika, a dokładniej pektyn. Hamują one wchłanianie cholesterolu LDL z jelita, co prowadzi do zwiększenia produkcji cholesterolu HDL w wątrobie, a w konsekwencji do obniżenia stężenia "złego" cholesterolu we krwi. Neutralizując kwasy żółciowe, wymuszają na wątrobie pobieranie cholesterolu z krwi.
Cynamon to cenny usprawniacz całego procesu trawienia. Niektóre źródła mówią, że wyjątkowo chętnie pomaga pozbyć się substancji tłuszczowych. Należy do nich cholesterol, więc tym lepiej dla ciebie.
Płatki owsiane ugotuj na chudym mleku z dodatkiem cynamonu. Jabłka dodaj na koniec, by najwięcej z nich skorzystać, bo obróbka termiczna pozbawia częściowo owoce niektórych cennych składników.
3. Pyszne "mokre" muesli
Wystarczy dorzucić solidną garść do muesli, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na błonnik. Otręby pszenne zawierają ponad 40 g błonnika w 100 g,
Muesli cenimy łatwość przygotowania i możliwość dobrania składu do swojego smaku oraz potrzeb. Wrzucasz to, co lubisz z wcześniej dobranych składników i już.
Możesz kupić gotowy zestaw, ale przed spożyciem sprawdź starannie wartość kaloryczną porcji i skład. Można się nieprzyjemnie zdziwić, gdy nagle okaże się, że to kaloryczna bomba, pełna sztucznych dodatków, w tym poprawiaczy smaku. Smak może rzeczywiście lepszy, ale ból brzucha potem niewykluczony.
Sezam, płatki migdałowe czy słonecznik to obowiązkowe składniki muesli. Niektórym nie odpowiada taki suchy zestaw. stali Mieszankę wzbogać w świeże lub rozmrożone owoce, choćby:
- porzeczki - prawie 8 g błonnika w 100 g,
- maliny - prawie 7 g,
- truskawki - wprawdzie błonnika "tylko" 2 g, ale hiszpańskie i włoskie badania dowiodły, że truskawki sprzyjają obniżeniu poziomu złego cholesterolu, Poprawiają cały profil lipidowy, czyli obniżają także poziom trójglicerydów. Wciąż nie ma pewności, dlaczego tak się dzieje, ale ważne, że tak jest.