Zielona herbata to bomba zdrowotna. Ale nigdy nie łącz jej z tymi produktami!

2024-03-31 13:40

Smak nie jest jedynym atutem zielonej herbaty. Przez lata zyskała ona renomę niezwykle zdrowego naparu, który pozytywnie wpływa na wiele aspektów życia. Okazuje się jednak, że niektórych produktów i leków lepiej jest z nią nie łączyć. Sprawdzamy, co lepiej oddzielić od zielonej herbaty.

Z tym zielona herbata nie współgra. Takie połączenie może przynieść same problemy
Autor: fot. Getty Images Z czym nie łączyć zielonej herbaty? Jest kilka produktów

Dodatki do zielonej herbaty. Nie wszystkie będą dobre

Herbata z cytryną zawsze brzmi jak dobry pomysł. Niekoniecznie jest to jednak prawda. Okazuje się, że połączenie zielonej herbaty z cytryną może nie być odpowiednim rozwiązaniem. Okazuje się, że ten cytrus uwalnia z liści herbaty szkodliwy dla organizmu cytrynian glinu. Jeśli więc chcemy napić się zielonej herbaty z cytryną, powinniśmy najpierw usunąć liście z naparu.

Warto również zaznaczyć, że zielona herbata nie lubi wrzątku. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że ten napój całkowicie straci swój aromat, a przy tym stanie się nieprzyjemny i będzie miał gorzki posmak. Nie jest to niebezpieczne dla zdrowia, jednak zabiera przyjemność picia herbaty. Najlepszą temperaturą do parzenia zielonej herbaty jest 80 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o dodatki, to zieloną herbatę warto połączyć ze świeżą miętą. Dzięki temu nasz napar zyska świeży aromat i będzie mógł stanowić źródło orzeźwienia w gorące dni. Smak to jednak wyłącznie jeden z aspektów. Dzięki dodaniu mięty do herbaty nasze trawienie będzie lepsze, a my dostaniemy zastrzyku energii. Ciekawą propozycję tworzy również połączenie zielonej herbaty z imbirem i miodem. W ten sposób możemy stworzyć idealny środek przeciwbakteryjny i przeciwzapalny. To połączenie będzie działało cuda podczas grypy i przeziębienia.

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Z tymi lekami nie łącz zielonej herbaty. Przeciwwskazania

Trzeba uważać nie tylko na dodatki, które łączymy zieloną herbatę. Zwrócić uwagę trzeba również na leki. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że składniki obecne w tym napoju - podobnie jak w kawie - mogę wchodzić w interakcje z niektórymi substancjami leczniczymi. Oznacza to, że zielona herbata można osłabiać ich działanie, a nawet nasilać skutki uboczne. Jakich grup leków nie należy więc łączyć z zieloną herbatą? Pierwszą z nich są leki obniżające ciśnienie. Jest to spowodowane tym, że herbata zielona ma podobne właściwości, co może doprowadzić do mdłości, omdleń, zawrotów głowy oraz ciągłego zmęczenia. Zielonej herbaty również nie powinniśmy łączyć z lekami na choroby neurologiczne oraz z lekami przeciwzakrzepowymi. Przy dostaniu nowych leków warto zapytać lekarza o łączenie ich z zieloną herbatą.

Nie każdy powinien bowiem pić zieloną herbatę. Istnieje kilka przeciwwskazań do popijania tego wywaru. Ciekawostką jest, że nie powinno się jej pić podczas posiłków, w szczególności jeśli chorujemy na niedokrwistość. Zielona herbata mocno hamuje absorpcję żelaza. Osoby wrażliwe na kofeinę i kobiety w ciąży również powinny ograniczyć spożywanie zielonej herbaty. Wszystko przez dużą zawartość polifenoli, które, choć są zdrowe, są niezalecane w dużej ilości dla kobiet w ciąży.