Efekty trenowania crossfitu: poprawa kondycji, koordynacji, szybkości i wytrzymałości

2016-12-01 11:31

Crossfit daje znakomite efekty w krótkim czasie dzięki swojej różnorodności i przejrzystym zasadom treningowym. Wszechstronne ćwiczenia stosowane w crossficie zapewniają harmonijny rozwój najważniejszych grup mięśniowych, a do tego spalają tłuszcz, zwiększają kondycję oraz koordynację ruchową. Zobacz, ile kalorii można spalić podczas crossfitu i jakie efekty daje ten trening.

Efekty trenowania crossfitu: poprawa kondycji, koordynacji, szybkości i wytrzymałości
Autor: Thinkstockphotos.com Trenując crossfit równomiernie wzmacniają się mięśnie całego ciała

Spis treści

  1. 1. Efekty crossfitu: wzmocnienie mięśni całego ciała
  2. 2. Efekty crossfitu: zwiększenie kondycji
  3. 3. Efekty crossfitu: utrata kilogramów
  4. 4. Efekty crossfitu: budowanie siły funkcjonalnej
  5. 5. Efekty crossfitu: zwiększenie koordynacji ruchowej
  6. 6. Efekty crossfitu: rozładowanie napięcia i przypływ energii

Trenując crossfit można uzyskać efekty obejmujące niemal każdy obszar ciała. To dlatego, że ideą tego treningu jest różnorodność i harmonijny rozwój wszystkich mięśni. Program crossfitu zakłada taki dobór ćwiczeń, który umożliwi poprawę wydolności, utratę kilogramów, zwiększenie siły, wytrzymałości, szybkości, zwinności oraz koordynacji ruchowej.

Pierwsze efekty można zauważyć już po 3-4 tygodniach treningów, pod warunkiem, że ćwiczenia wykonywane są regularnie i poprawnie, a ich poziom został właściwie dobrany do możliwości trenującego.

Zobacz 6 efektów, jakie dają treningi crossfitu.

1. Efekty crossfitu: wzmocnienie mięśni całego ciała

Podczas treningu crossfit żaden obszar ciała nie zostaje pominięty. Prawidłowo skonstruowany program ćwiczeń zapewnia wszechstronny i zrównoważony rozwój mięśni ramion, nóg, pośladków, brzucha i pleców. W efekcie sylwetka nabiera ładnego, wysportowanego wyglądu bez nadmiernego rozrostu tkanki mięśniowej.

2. Efekty crossfitu: zwiększenie kondycji

Crossfit łączy w sobie ćwiczenia siłowe i aerobowe, czyli podnoszące tętno. Trening z przyspieszonym tętnem pomaga budować wydolność krążeniowo-oddechową i wzmacnia serce. Dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony, a także lepiej radzi sobie z usuwaniem szkodliwych produktów przemiany materii.

Czytaj też: 8 WOD-ów crossfit bez sprzętu, z kettlem, hantlami i sztangą

3. Efekty crossfitu: utrata kilogramów

Crossfit wymaga intensywnego tempa treningu – tętno osoby ćwiczącej powinno stale znajdować się w strefie spalania tłuszczu, czyli osiągać wartość 60-70% tętna maksymalnego. Utrzymywanie pulsu na takim poziomie pozwala mięśniom czerpać energię z tkanki tłuszczowej. Dzięki temu crossfit stanowi jeden z najefektywniejszych sposobów na szybką redukcję kilogramów – w ciągu godziny treningu można spalić do 600 kcal.

Oto tabela, w której podano, ile kalorii można spalić podczas crossfitu w zależności od wagi i czasu trwania treningu:

Waga [kg] Kalorie spalone na minutę Kalorie spalone w ciągu 30 min Kalorie spalone w ciągu 45 min Kalorie spalone w ciągu 60 min
50 7 kcal 210 kcal 315 kcal 420 kcal
60 8 kcal 248 kcal 372 kcal 496 kcal
70 10 kcal 295 kcal 440 kcal 590 kcal
80 11 kcal 344 kcal 515 kcal 687 kcal
90 13 kcal 382 kcal 573 kcal 764 kcal
100 14 kcal 420 kcal 630 kcal 840 kcal

4. Efekty crossfitu: budowanie siły funkcjonalnej

Crossfit zwiększa siłę, ale nie w ten sam sposób co monotonne ćwiczenia na przyrządach. Ten program treningowy skupia się na budowaniu siły funkcjonalnej – czyli takiej, która przydaje się na co dzień podczas wykonywania rutynowych czynności, np. noszenia ciężkich siatek z zakupami, wchodzenia po schodach. Dzięki temu zwiększa się nasza ogólna sprawność oraz zmniejsza ryzyko przeciążeń i kontuzji.

Czytaj też: Trening funkcjonalny: na czym to polega i jakie korzyści daje trening funkcjonalny

5. Efekty crossfitu: zwiększenie koordynacji ruchowej

Crossfit polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń jedno po drugim z minimalnymi przerwami. Szybkie przechodzenie od jednego do drugiego ćwiczenia wymaga od mięśni pracy w różnych płaszczyznach. To z kolei wpływa na zwiększenie zakresu ruchów, poprawia koordynację, równowagę i gibkość.

6. Efekty crossfitu: rozładowanie napięcia i przypływ energii

Krótki i intensywny trening crossfit pozwala na rozładowanie napięcia, które gromadzi się w ciele powodując ból oraz sztywność mięśni. Ponadto, w trakcie ćwiczeń uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia – poprawiają one samopoczucie i zapewniają przypływ pozytywnej energii.