"Biblijne ziarno" kosztuje kilka złotych. Obniży cholesterol i pomoże przy anemii
Choć ziarno to okrzyknięte zostało "biblijnym", to bez problemu kupimy je w niemal każdym sklepie spożywczym. Dla niewtajemniczonych, chodzi mianowicie o ciągle zyskującą popularność soczewice. Jest nie tylko bardzo smaczna, ale również ma wiele cennych właściwości.
Soczewica, którą często nazywa się również "biblijnym ziarnem" jest pełna najróżniejszych wartości odżywczych. Łatwo się więc domyśleć, że ma ona również wiele właściwości zdrowotnych.
Jest w tym aspekcie podobna do innych roślin strączkowych. Po pierwsze, jest ona źródłem dobrze przyswajalnego białka, potasu i kwasu foliowego. Co więcej, naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie znaleźli w niej (oraz w innych roślinach strączkowych, warzywach i owocach) taniny.
Taniny są związkami, które mogą chronić organizm przed nowotworami poprzez na przykład spowalnianie tempa podziału komórek nowotworowych.
Co warto wiedzieć o soczewicy? Rozróżniamy trzy rodzaje
Soczewica występuje w czterech różnych odmianach, które różnią się od siebie nie tylko kolorem. Wymieniamy:
- żółtą - najmniej trwała odmiana, która może się rozpadać podczas gotowania,
- zieloną - o delikatnym smaku,
- czerwoną - najłatwiejszą w przygotowaniu,
- czarną - uznawaną za najtwardszą i co więcej, najzdrowszą.
Jeśli jednak chcemy wybrać najzdrowszą opcję, najlepiej będzie sięgnąć po kiełki soczewicy, które - w porównaniu do ugotowanych nasiom - zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych.
Właściwości soczewicy. Pomaga przy anemii i nadciśnieniu
Soczewica jest idealną alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Co prawda nie zawiera ona niezbędnych aminokwasów, jednak można ją połączyć z innymi produktami, które nam ich dostarczą.
Soczewica dzięki niskiej zawartości sodu i dużej zawartości potasu nie tylko wspomaga leczenie, ale również może zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu. Natomiast duża zawartość błonnika może być pomocna w redukcji poziomu "złego" cholesterolu, co pomoże w regulacji ciśnienia.
Zawiera ona również spore ilości żelaza i kwasu foliowego, które sprzyjają tworzeniu się czerwonych krwinek i podnoszą poziom hemoglobiny. Oznacza to, że jest ona pomocna również w leczeniu anemii, czyli niedokrwistości.
Mimo że soczewica w 100 gramach zawiera aż 116 kalorii, to ma ona mało tłuszczu i dużo wypełniającego żołądek błonnika. Zresztą wyniki badań potwierdzają, że rośliny strączkowe skutecznie zaspokajają głód.
Tego ziarna powinny jednak unikać osoby z problemami z układem pokarmowym. Soczewica może bowiem powodować wzdęcia i nadmierną fermentację w jelitach poprzez zawarte w niej oligosacharydy.
Nie są one dobrze trawione, ponieważ człowiek nie wytwarza enzymu niezbędnego do ich całkowitego rozkładu.