Chroni serce i obniża poziom cukru. Wystarczą 4 łyżki dziennie

2023-05-23 12:13

Konsumpcja soków to nie tylko przyjemność, ale także wiele korzyści dla naszego samopoczucia. Istnieje jeden smaczny i korzystny dla naszego zdrowia napój o różowo-czerwonym kolorze. Wygląda trochę jak sok z arbuza, ale owoce, z których jest wytłaczany, przypominają dziką różę. Czy już wiecie, o jaki sok chodzi?

 Chroni serce i obniża cukier. Wystarczą 4 łyżki dziennie
Autor: Getty Image

Sok z głogu jest produkowany z owoców tego krzewu, które zbierane są jesienią. W okresie od maja do czerwca głóg kwitnie pięknymi, białymi i różowymi kwiatami, które z pewnością widzieliście w wielu parkach i ogrodach. Głóg rośnie także dziko w lasach. Jego kwiaty również są używane do parzenia, ale to sok z głogu jest bardziej popularny i ma więcej zastosowań.

Sok z głogu - dlaczego jest tak cenny dla naszego zdrowia?

Sok z głogu jest bogaty w witaminy, takie jak witaminy z grupy B, witaminę C i PP. Zawiera również minerały, takie jak magnez, fosfor, potas, wapń i sód. W świeżym soku z głogu znajdują się flawonoidy, które są antyoksydantami. Chronią one nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Flawonoidy mają również działanie rozkurczowe, co sprawia, że sok z głogu jest doskonały dla osób z problemami żołądkowymi, a także jako środek regenerujący mięśnie po intensywnym wysiłku, treningu czy podczas menstruacji. Flawonoidy pomagają również opóźnić proces starzenia się komórek. W soku znajdują się również procyjanidy, które wspierają regulację ciśnienia krwi. Jednak nie wszyscy powinni go pić, o czym powiemy więcej poniżej.

Jakie zastosowanie ma sok z głogu?

Sok z głogu pomaga regulować pracę układu sercowo-naczyniowego. Jest to wsparcie dla osób z wysokim poziomem cholesterolu, pomaga obniżyć go i utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Sok jest zalecany w przypadku miażdżycy, nadciśnienia i osłabionej kurczliwości mięśnia sercowego.

Sok z głogu jest również pomocny wleczeniu infekcji i wzmocnieniu odporności, pomagając zapobiegać sezonowym chorobom. Działa antybakteryjnie, pomagając chronić przed grzybami i wirusami. Sok z głogu jest również pomocny dla osób z problemami żołądkowymi, takimi jak niestrawność, zaparcia i biegunka, ponieważ pomaga regulować proces trawienia.

Sok ten jest szczególnie ceniony wśród osób starszych, które często borykają się z problemami z krążeniem i sercem. Pomaga również obniżyć poziom cukru we krwi, dlatego powinny go pić osoby z cukrzycą oraz te, które są wrażliwe na wahania poziomu cukru we krwi.

Sok z głogu sprawdzi się również u osób narażonych na stres – regularnie spożywany, pomaga zmniejszyć napięcie i stres. Jest również pomocny przy problemach ze snem, podobnie jak napar z kwiatów głogu.

Poza korzyściami dla zdrowia sok z głogu ma również wpływ na urodę. Ekstrakt z owoców głogu jest często składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jeśli zmagacie się z problemem wypadających włosów, warto zadbać o nie od środka, pijąc sok z głogu. Ale jak to robić?

Sok z głogu - jak go stosować by wyszedł nam na zdrowie?

Skoncentrowany sok z głogu, czy to domowej roboty, czy kupny, powinno się pić dwa razy dziennie po 2-3 łyżki, na pół godziny przed posiłkiem. Otwarty sok przechowujcie w lodówce nie dłużej niż 21 dni. Regularnie sprawdzajcie, czy nie zaczyna się psuć.

Jeśli macie dostęp do suszonych owoców głogu, możecie przygotować napar. Wystarczy zalać 2 łyżeczki owoców szklanką wrzątku i zaparzyć przez 20 minut. Napar powinien być przygotowywany na bieżąco i nie powinno się go przechowywać na później.

Sok z głogu - przeciwwskazania. Kto powinien go unikać?

Jeśli regularnie zażywacie jakiekolwiek leki lub cierpicie na przewlekłe choroby, skonsultujcie się z lekarzem przed rozpoczęciem spożywania soku z głogu. Sok z głogu może wpływać na działanie niektórych leków kardiologicznych. Nie powinniście go również łączyć samodzielnie z innymi lekami na ciśnienie, digoksyną lub innymi ziołami wpływającymi na układ sercowo-naczyniowy. Sok z głogu nie jest zalecany dla osób z niskim ciśnieniem krwi - może je jeszcze bardziej obniżyć. Nie powinny go również pić dzieci do 12. roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Poradnik Zdrowie - Cukrzyca