Co jeść w Sylwestra, żeby nie zasnąć i bawić się do rana? 5 propozycji dietetyczki klinicznej
Choć do Sylwestra mamy jeszcze trochę czasu to już zapewne kreacje wybrane i plany dość sprecyzowane. Jednak czy zastanawialiśmy się nad tym, jakie jedzenie sprawi, że nie będziemy ospali, a poziom energii pozwoli na tańce do białego rana? Dietetyczka kliniczna Paulina Szymczak w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie przygotowała kilka wskazówek.
Niewątpliwie, aby nie borykać się z kacem kolejnego dnia, czuć się świetnie zarówno w Sylwestra jak i Nowy Rok warto ograniczyć spożycie alkoholu, a najlepiej zrezygnować z trunków. Wbrew pozorom procenty nie są konieczne, by się bawić, grunt to ciekawe towarzystwo, muzyka i dobre jedzenie. Tylko co tak naprawdę powinno znaleźć się na stole, abyśmy nie zasnęli z przejedzenia, czy nie byli głodni? Dietetyczka wyjaśnia.
Jak przygotować się przed Sylwestrem?
Dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka, Paulina Szymczak podkreśla, że nie należy w Sylwestra ograniczać spożytych kalorii. Wskazuje, że wiele osób rezygnuje z regularnych posiłków w ciągu dnia, uznając, że dzięki temu zyskają dodatkowe miejsce na sylwestrowe pyszności.
To błąd. W ten sposób łatwo o spadek energii i wilczy głód, przez który wieczorem sięgniemy po wszystko, co jest pod ręką, a najczęściej niezbyt zdrowe
- zaznacza.
Specjalistka informuje, że w pierwszej kolejności należy zadbać o to, by w ciągu dnia poprzedzającego zabawę zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Przede wszystkim należy postawić na białko, które dodaje energii i zapewnia sytość na dłużej. Dietetyczka proponuje, by sięgać po jajka, twaróg, jogurt naturalny, tofu, ryby, czy kurczaka.
Kolejnym ważnym elementem są witaminy oraz błonnik. Stąd nie wolno zapominać o warzywach, dzięki którym unikniemy gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi przyczyniających się do pobudzenia, a nagły spadek do senności.
Dodaj do każdego posiłku np. sałatę, pomidory, ogórki, brokuły czy paprykę. Zadbaj o zdrowe tłuszcze – to paliwo dla mózgu i źródło energii. Sięgnij po orzechy, awokado, oliwę z oliwek czy tłuste ryby
- wyjaśnia Paulina Szymczak.
W posiłkach nie powinno zabraknąć także węglowodanów złożonych. To dzięki nim otrzymujemy dawkę energii, która zostaje z nami na dłużej. A zatem w posiłkach nie może zabraknąć kasz, pieczywa razowego, czy pełnoziarnistych makaronów lub brązowego ryżu.
Dietetyczka dodaje także, aby jeść regularnie co 3-4 godziny. Taka praktyka zapobiega nagłym spadkom energii, dzięki czemu cieszymy się stabilnym samopoczuciem.
Co na kolację Sylwestrową?
Czas na Sylwestra, ale co zrobić, by w pełni sił wytrwać do rana? To zdecydowanie nie jest proste zwłaszcza kiedy na stole pojawia się sporo przetworzonej żywności i niezdrowych przekąsek. Dlatego Paulina Szymczak proponuje, aby zadbać o odpowiednie menu i nawet jeśli udajemy się do kogoś, warto przynieść kilka własnych potraw, lub wcześniej ustalić listę przekąsek.
Sylwestrowa kolacja i podawane przekąski to często moment, w którym sięgamy po chipsy, ciastka czy inne słodkości. Choć nie ma w tym nic złego, warto zadbać, aby takie produkty nie stanowiły głównej bazy naszego menu
- mówi dietetyczka.
Ważne, aby posiłki w noc sylwestrową skomponować tak, aby były smaczne i dostarczały energii. Dlatego Paulina Szymczak zaproponowała pięć przekąsek prostych w przygotowaniu i przede wszystkim zdrowych. A oto one:
- Warzywa z dipami – pokrojone marchewki, seler naciowy czy papryka podane z hummusem, guacamole lub jogurtem z ziołami.
- Mini kanapki lub wrapy – pełnoziarniste pieczywo, pasty z fasoli, wędzony łosoś, twarożek czy pasta jajeczna.
- Orzechy i bakalie – ale w rozsądnych ilościach, bo choć są zdrowe, są też kaloryczne.
- Pieczone przekąski – zamiast chipsów, przygotuj pieczone ziemniaki, bataty czy ciecierzycę z przyprawami.
- Szaszłyki z kawałków mięsa, sera i warzyw – wyglądają efektownie i są sycące.
- Jeśli masz ochotę na klasyczne chipsy, ciastka czy słone paluszki, nie musisz z nich rezygnować. Kluczowe jest, aby zachować umiar i nie opierać całego wieczornego menu tylko na nich. Mogą być dodatkiem do bardziej wartościowych przekąsek, które zapewnią Ci energię na całą noc - podsumowuje.
Sylwester 2024. Uważaj na alkohol i słodkie napoje
Propozycja menu to nie koniec wskazówek dietetyczki klinicznej. Specjalistka przypomina, że jeżeli zdecydujemy się na picie alkoholu, to musimy pamiętać o nawadnianiu organizmu.
Alkohol odwadnia organizm i może powodować spadki energii. Zamiast słodkich drinków, wybierz wodę z cytryną, ziołowe herbaty lub koktajle na bazie owoców i wody. Staraj się przeplatać alkohol wodą, to pomoże Ci lepiej się czuć i dłużej utrzymać energię
- podkreśla Paulina Szymczak.
Specjalistka dodaje, że Sylwester to przede wszystkim czas zabawy. Dlatego nie powinniśmy narzucać sobie wyśrubowanych wymagań. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego balansu opartego na tym, aby jeść to, co lubimy, pamiętając, by robić to w sposób, który pozwala zachować dobre samopoczucie przez całą noc.
Zdecydowanie warto unikać dużych porcji ciężkostrawnych potraw, zwłaszcza w późnych godzinach nocnych czy tuż przed północą, ponieważ mogą sprawić, że poczujemy się senni.