Co można jeść w nocy? Lista bezpiecznych produktów
Teoretycznie nie powinno się jeść na dwie godziny przed snem. A co, jeśli potworny głód pojawi się tuż przed snem lub jeszcze gorzej - obudzi cię w nocy? Są pewne produkty, które można zjeść i nie utyć. Poznajcie je.
Spis treści
- Węglowodany na noc
- Noc nocą, ale sprawdź, czy o segregacji śmieci wiesz wszystko! Przekonaj się, czy wyrwany ze sny odpowiesz na te pytania:
American Journal of Clinical Nutrition opublikował badania, które jasno dowodzą, że twoje samopoczucie zależy od tego, co zjesz dnia poprzedniego! Piękny rym i jaki prawdziwy! Dlatego głodówka to najgorsza forma odchudzania, która sprawi, że nie będziemy mieć siły i ochoty do życia.
Jednak w diecie trzeba zachować zdrowy rozsądek. Wszystkie diety jasno mówią, żeby nie jeść na noc. Ostatni posiłek powinno się spożyć na 2 godziny przed snem. Jednak jeśli głód bardzo ci doskwiera, możesz zrobić wyjątek. Co zjeść na noc?
- małą miskę płatków pełnoziarnistych z mlekiem (też owsianym czy orzechowym);
- pełnoziarniste pieczywo - np. z awokado i cebulką albo z ugotowanym na twardo jajkiem. Możesz także zjeść kanapkę z wędliną drobiową;
- na słodko - banana z masłem orzechowym! To doskonała alternatywa dla lodów lub słodyczy;
- jogurt grecki lub islandzki (skyr) z suszonymi owocami;
- twaróg;
- warzywa - najlepiej te o ujemnym indeksie glikemicznym, np. rzodkiewkę, selera, buraki, sałatę i rabarbar;
- owoce - ale tylko cytrusy.
Zobacz też CZEGO NIE WOLNO jeść w nocy!
Węglowodany na noc
To zależy - jeśli to wieczorem chodzisz na siłownię lub pobiegać, to omijanie posiłku po treningu nie jest wskazane. Głodzenie się wcale nie przyspieszy odchudzania. Lepiej zjedz coś - np. banana!
Badania opublikowane w Obesity and Nutrition, Metabilism & Cardiovascular Diseases udowodniły, że węglowodanów nie trzeba spożywać według zasady „mniej, ale częściej”. Naukowcy prowadzili testy na grupie ochotników. Wykazały one jasno, że dzienną porcję węglowodanów możemy skoncentrować w jednym większym posiłku. I może być to kolacja, bowiem takie późne (ale nie do przesady) jedzenie nie wpływa na wzrost masy ciała. Uczestnicy badania spożywający węglowodany wieczorem nie odczuwali silnego głodu w ciągu następnego dnia.