Czy można wypić przeterminowane piwo? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć

2024-06-18 11:31

Wiele osób jest zdania, że nie ma możliwości, by napoje alkoholowe się zepsuły. Nie jest to jednak do końca prawda, a ich zawartość nie jest zawsze wystarczającym czynnikiem konserwującym. Jak poznać przeterminowane piwo?

Czy można wypić przeterminowane piwo? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć
Autor: fot. Getty Images Czy można wypić przeterminowane piwo? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć

Czy można pić przeterminowane piwo? Ekspert odpowiada

W wielu przypadkach łatwo jest zauważyć, że nasze jedzenie lub napoje nie są już pierwszej świeżości. Pojawiają się na nich plamy pleśni lub zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. W innych przypadkach nie jest to jednak tak proste. Na przykład, jak rozpoznać, że nasze piwo nie jest już pierwszej świeżości. Aby odpowiedzieć na to pytanie, portal EatingWell porozmawiał z Neilem Wittem, który posiada najwyższy poziom certyfikacji w Programie Certyfikacji Cicerone.

Jego odpowiedź jest prosta i definitywna. Tak, piwo może się zepsuć. Jednak warto wiedzieć, że nie traci ono ważności w taki sposób, jaki wiele osób może sobie wyrażać. Jeśli chodzi o jedzenie i picie, to wiele z tych rzeczy niesie ze sobą ryzyko rozwoju bakterii chorobotwórczych. W przypadku piwa, które zawiera w sobie alkohol i chmiel - który ma właściwości antybakteryjne - tak naprawdę nie rozwijają się żadne patogeny, kiedy się zestarzeje. Według niego, zazwyczaj, najgorszą rzeczą, jaka może się mu przydarzyć będzie utrata smaku. Jednak przeciętny konsument raczej nie powinien zauważyć różnicy pomiędzy świeżym piwem a takim kilka dni po terminie. Jeśli chodzi o ryzyko zatrucia pokarmowego, to jest ono niezwykle niskie. 

Przeterminowane piwo może więc nieznacznie zmienić swój smak lub mieć po przelaniu mniejszą piankę niż świeży napój.

Ile kosztuje polskie piwo w Niemczech?

Okres przydatności piwa. Czy nasz napój może się zepsuć?

Warto jednak zaznaczyć, że piwa nie mają jednego, uniwersalnego okresu przydatności do spożycia. Niektóre z nich o wysokich zawartości alkoholu i słodu są ważone z myślą o dojrzewaniu. W szczególności piwa jęczmienne i imperiale są warzone z myślą, że będą leżały nawet kilka lat. To jest wyjątek od reguły, którą stosuje specjalista brzmiącej: im świeższe piwo, tym lepsze.

Data przydatności piwa może więc znacząco się od siebie różnić. Jej określanie jest obowiązkiem producenta i może wynosić 3, 6, 12. a nawet 36 miesięcy od daty jej produkcji. Nie powinniśmy jej całkowicie ignorować. Jeśli nasze piwo jest przeterminowane w szczególności jeśli było otwarte lub źle przechowywane to może się zepsuć.

Aby zachować świeżość, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze powinno być ono przechowywane w lodówce lub w chłodnej piwnicy. Co więcej, jego miejsce przechowywania powinno być tak ciemne, jak to tylko możliwe. Światło może mieć bowiem niekorzystny wpływ na piwo. Kiedy światło ultrafioletowe wchodzi w kontakt z określonymi związkami chmielu może powodować reakcję chemiczną. Wówczas nasze piwo zacznie wydzielać naprawdę nieprzyjemny zapach.

Sonda
Lubisz piwo?