Dla ładnej skóry, zdrowego trawienia i smukłej sylwetki. Ten rodzaj octu zaskakuje korzyściami
Ocet jabłkowy to popularny produkt, który często jest spożywany, ale też wykorzystywany... do sprzątania. Ocet gruszkowy jest mniej popularny, a przecież również niesie korzyści dla zdrowia. Regularne spożywanie octu gruszkowego to przepis na młodszy wygląd i smuklejszą sylwetkę. Jak działa ocet gruszkowy na organizm i dlaczego warto po niego sięgać?
Ocet gruszkowy - doskonały na trawienie
Ocet gruszkowy, jak wiele innych rodzajów octu, ma korzystny wpływ na organizm. Pozytywnie oddziałuje m.in. na układ pokarmowy, choć oczywiście warunkiem jest regularne spożywanie tego produktu.
Warto też pamiętać o tym, żeby sięgać po odpowiednie porcje octu gruszkowego, gdyż jego nadmiar może przyczyniać się do bólów brzucha.
Jednak stosowany w umiarze, ocet gruszkowy pozytywnie wpływa na procesy trawienia. Ponadto może wspomagać przyswajanie białek.
Uważa się, że sięgnięcie po ocet gruszkowy to również przepis na zmniejszenie dolegliwości związanych z niestrawnością. Używanie tego octu to też sposób na detoksykację organizmu.
Ocet gruszkowy - świetne źródło przeciwutleniaczy
Sądzi się również, że ocet gruszkowy może działać antyoksydacyjnie, przez co m.in. może zmniejszać objawy starzenia się organizmu, sprzyjać zachowaniu młodzieńczej aparycji i dobrego samopoczucia na dłużej.
Oprócz opóźniania procesów starzenia, antyoksydacyjne właściwości octu gruszkowego mogą przekładać się na zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych chorób metabolicznych, obniżenie poziomu lipidów, ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi.
To nie koniec zalet octu gruszkowego. Ma on również działanie antybakteryjne, dzięki czemu może zmniejszać ryzyko zachorowania na infekcje powodowane przez niektóre drobnoustroje.
Bogactwo polifenoli to kolejny czynnik, który wspiera odporność oraz ma właściwości przeciwutleniające. To nadal nie koniec listy korzyści z picia octu gruszkowego. Jest on również źródłem witaminy K i kwasu foliowego. Ponadto w occie gruszkowym znajdziemy cenne minerały, jak jod, magnez i potas.
Warzywa i owoce bogate w błonnik
Ocet gruszkowy a ocet jabłkowy - podobieństwa i różnice
Ocet gruszkowy jest mniej znany niż ocet jabłkowy, ale warto czasem po niego sięgać. Ma delikatniejszy smak niż ocet z jabłek, natomiast właściwości obu octów są zbliżone.
Ocet jabłkowy uważa się za silniej działający, jeśli chodzi o regulowanie poziomu cukru czy cholesterolu we krwi, ale octowi gruszkowemu też nie można odmówić tych właściwości. Stawia się go na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wpływ na oczyszczanie organizmu z toksyn.
Jak używać octu gruszkowego
Ocet gruszkowy, jak już było wspomniane, podobnie jak inne octy, powinien być stosowany w umiarze. Optymalne jest sięganie po jedną, maksymalnie dwie łyżki octu gruszkowego dziennie.
Można korzystać też z dodatku miodu, który złagodzi smak octu, wzmacniając jego prozdrowotne właściwości. Jeśli niekoniecznie przekonuje cię picie wody z octem, pamiętaj, że ocet to doskonały dodatek do potraw, mięs, warzyw, sosów.
Można go więc „przemycić” niepostrzeżenie do codziennego menu, znakomicie podkręcając smak posiłków.Podobnie jak inne octy, także ocet gruszkowy może być stosowany „zewnętrznie”, np. na włosy lub do przemywania skóry. Pozwoli to zredukować niedoskonałości cery i nadać włosom więcej blasku.