Dla zdrowego serca, sprawnego trawienia, gładkiej skóry. "Brzydkie owoce" niosą moc korzyści
Wyglądają - powiedzmy to szczerze - nieciekawie. Smakują... interesująco, choć nie wszystkim ten smak przypada do gustu. Jedno jest pewne: są bardzo zdrowe i warto po nie sięgać regularnie. Co zyskamy, jedząc te „brzydkie” suszone owoce?
Na co dobre są figi?
Gdyby chcieć wymienić najważniejsze zalety fig, bo o nich mowa, to na czele tej listy jest korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, na pracę układu pokarmowego, a także na układ nerwowy.
Zaletę stanowi także ich uniwersalność. Figi można serwować świeże lub suszone. Doskonale smakują jako dodatek do sałatek i do deserów, do serów i do mięs. Atutem fig jest bogactwo błonnika. Ale na tym nie koniec ich atutów.
Czy figi są zdrowe? Figi - składniki odżywcze, witaminy, minerały
- W figach znajdziemy liczne witaminy:
- witaminę A
- witaminy z grupy B
- witaminę C
- witaminę E
- witaminę K
- węglowodany – 64 g / 100g
- minerały: fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo
- polifenole, które m.in. redukują stres oksydacyjny, zmniejszają stany zapalne, spowalniają procesy starzenia.
Ile dziennie powinno się jeść fig?
Z uwagi na wysoką zawartość błonnika, jedząc regularnie figi, korzystnie wpływamy na układ trawienia. Odpowiednia podaż błonnika w diecie to m.in. przepis na uniknięcie zaparć.
Figi dostarczają energii do aktywności fizycznej i umysłowej, a to dzięki m.in. zawartości witamin z grupy B i potasu. Ten ostatni pierwiastek to również bardzo ważny element profilaktyki chorób serca i układu krążenia.
Potas sprzyja m.in. uregulowaniu ciśnienia krwi i wspiera serce. Z kolei żelazo, które również jest obecne w figach, usprawnia procesy krwiotwórcze, zapobiega anemii. Dzięki zawartości wapnia figi sprzyjają też zdrowiu kości i zębów, zmniejszają ryzyko osteoporozy.
Zawartość wspomnianych antyoksydantów z kolei przekłada się na stan skóry, spowalnia procesy starzenia, zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ponadto zauważono ich korzystny wpływ na wzrok.
Kto nie powinien jeść fig?
Czy figi mogą mieć jakieś minusy? Owszem, mianowicie suszone figi są wysokokaloryczne. 100 g to aż 250 kcal, dlatego należy jeść je z umiarem. Pamiętajmy też, że nadmiar błonnika może też mieć wpływ na dolegliwości żołądkowe, powodując rozwolnienie.
Zatem suszone trzy figi dziennie to optymalna bezpieczna dla zdrowia porcja. Figi mają też wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 55 dla świeżych fig i 62 dla suszonych. Osoby, które muszą się liczyć z indeksem glikemicznym, np. pacjenci z cukrzycą, muszą się tym bardziej liczyć z ilością zjadanych fig.
Po figi nie powinny sięgać zbyt często osoby z nadwagą, otyłością czy na diecie redukcyjnej. Nie zaleca się ich pacjentom z chorobami jelit, a także osobom cierpiącym na migreny. Obecna w nich tyramina może nasilić uciążliwe dolegliwości i bóle głowy. Fig nie zaleca się także pacjentom, u których po spożyciu doszło do objawów alergii lub nadwrażliwości.