Dobra dla serca, opóźnia starzenie, działa jak afrodyzjak. Czas sięgnąć po ten przysmak

2023-05-30 13:44

Jeszcze parę dekad temu - m.in. z uwagi na brak smacznych i słodkich alternatyw – należała do grona szczególnie popularnych przysmaków. Współcześnie sięgamy po nią nieco rzadziej. A szkoda, bo jest pełna zdrowotnych właściwości.

Chałwa
Autor: GettyImages Dobra dla serca, opóźnia starzenie, działa jak afrodyzjak. Czas sięgnąć po ten przysmak

Z czego składa się chałwa

Śmiało można rzec, że chałwa niejedno ma imię. Bywa sezamowa, słonecznikowa, arachidowa, pistacjowa lub migdałowa. Może być z bakaliami, z dodatkiem wanilii albo czekolady. Znana jest niemal na całym świecie. Może różnić się składem i gęstością. Powstaje z oleistej miazgi nasion – to właśnie sprawia, że zyskuje tę niepowtarzalną tłustawą i zarazem kruchą konsystencję.

Choć z chałwą nie należy przesadzać, z uwagi na wysoką kaloryczność, porcja tego przysmaku, obok innych dobrze zbilansowanych posiłków, na pewno nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie – może pomóc i to w wielu aspektach. Jakie są wartości odżywcze chałwy?

"Kuchnia afrodyzjaków" rozpieszcza zmysły. Artur Szydłowski, szef kuchni restauracji Monticello uczy, jak przygotować sycylijski deser cannoli.

Chałwa - właściwości odżywcze

Już ok. 100 g chałwy zawiera szereg substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Co takiego dobrego znajdziemy w porcji chałwy? 

  • ok. 500 kcal
  • 12 g białka, które stanowi budulec mięśni, zapewnia uczucie sytości na dłużej
  • Kwasy tłuszczowe omega 9 i omega 3 – korzystnie wpływają na krążenie, obniżają poziom trójglicerydów i złego cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko chorób serca i układu krążenia
  • Błonnik – odpowiedzialny za prawidłową pracę układu pokarmowego
  • Fosfor – podstawowy budulec kości i zębów, obecny również w tkankach miękkich i błonach komórkowych
  • Magnez –określany jako „pierwiastek życia”, zmniejsza uczucie zmęczenia i stresu, wpływa na prawidłową pracę mózgu, zapewnia energię, prawidłowy metabolizm i pracę mięśni
  • Sód – odpowiada za gospodarkę wodno – elektrolitową
  • Wapń – budulec kości i zębów, ma udział w procesach krzepnięcia krwi, pracy mięśni, układu nerwowego i hormonalnego
  • Żelazo - składnik hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu, zapobiega anemii
  • Witamina E – określana mianem witaminy młodości. Ma działanie antyoksydacyjne. Chroni przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie, przeciwdziała procesom starzenia.

Czy chałwa to afrodyzjak

Istnieją tezy, że chałwa to… naturalny afrodyzjak. Tak postrzegali ją starożytni Grecy, a, jak wiadomo z mitologii, znali oni dobrze i wysoko cenili ars armandi, czyli sztukę miłości. Niektórzy przypisują chałwie również korzystny wpływ na potencję. Czy tak jest w istocie?

Na ten moment nie ma badań, które jednoznacznie potwierdzałyby takie działanie chałwy. Zatem warto obudzić w sobie swoje "naukowe ja", sięgając po ten przysmak, aby następnie sprawdzić działanie empirycznie.