Każda porcja to zastrzyk białka i zdrowych tłuszczów. Tajemnicze orzechy w końcu legalne w UE

2024-03-21 8:51

Chociaż coraz więcej osób szuka informacji na ich temat, na polskich stronach nie uświadczysz zbyt wielu. Raczej nie kupisz ich w stacjonarnych sklepach, nawet tych ze zdrową żywnością. To się może wkrótce zmienić, więc warto wiedzieć, czy orzechy kenari są bezpieczne i zdrowe.

Każda porcja to zastrzyk białka i zdrowych tłuszczów. Tajemnicze orzechy w końcu legalne w UE
Autor: Instagram / home.by.chefwayan Każda porcja to zastrzyk białka i zdrowych tłuszczów. Tajemnicze orzechy w końcu legalne w UE

Jeśli byłeś kiedyś w Malezji, zapewne znasz te orzechy i ich łagodny, maślany smak. Ten kraj to nie tylko ojczyzna orzechów kenari, ale przede wszystkim miejsce, gdzie są popularne, dodawane niemal do wszystkiego i nic się nie marnuje. Niezwykle popularna wśród turystów jest choćby biżuteria z łupin orzecha i niewykluczone, że ją także przywiozłeś z urlopu.

Czy moc tych orzechów dotrze do Europy? Reklamowane są jako wartościowy zamiennik kokosa. O jego zaletach już nikogo chyba nie trzeba już przekonywać. To co z kenari?

Dlaczego warto jeść orzechy?

Orzech kenari - azjatycki skarb pełen dobrego tłuszczu i białka

Canarium indicum to wiecznie zielone, duże drzewo z karbowanym, wzmocnionym pniem. W Azji występuje co najmniej kilka odmian tej rośliny, a ludzie wykorzystują różne części drzewa. Miękkie drewno nadaje się choćby do produkcji lekkich łodzi i narzędzi, na opał, bywa też siedliskiem larw jadalnych owadów. My jednak nie o tym.

Orzechy kenari (Canarium indicum L.) odgrywają ważną rolę w diecie mieszkańców Malezji, dostarczając pożywne białko i zdrowe tłuszcze jendonienasycone.

Poza Melanezją są też uprawiane na Fidżi, w północnej Australii, na Tajwanie czy na Hawajach. Smak różnych odmian może znacząco się różnić, ale generalnie są maślane, łagodne, niezbyt słodkie.

Orzechy kenari - właściwości. Czy warto je jeść?

Mnóstwo błonnika, moc witamin i minerałów, dobre tłuszcze (niemal 40 proc. jednonienasycone). Nie ma zaskoczenia - te orzechy są dobre dla człowieka. Wiedzą o tym mieszkańcy terenów, na których naturalnie rosną, wykorzystując je w diecie od ponad 6 tysięcy lat. To chyba dobra rekomendacja.

Kenari spożywa się na surowo. Niezłe są też ponoć lekko prażone i pieczone, a także jako dodatek do innych produktów - choćby polewy do lodów, składnik puddingu.

Olej z orzechów kenari traktowany jest jako zamiennik oleju kokosowego lub dodatek do innych olejów. Ponoć ma zbawienny wpływ na stan skóry: działa przeciwstarzeniowo i przeciwzapalnie. Medycyna naturalna wykorzystuje go w zapobieganiu i leczeniu zapalenia stawów.

Orzechy kenari w Unii Europejskiej

Nie ma wyraźnego powodu, by akurat orzechy kenari wprowadzać do swojej diety czy zastępować nimi inne orzechy. Wiadomo, że to zasadniczo zdrowe przekąski, ważny element zdrowej diety. Nie inaczej jest z mało znanymi orzechami.

Ponieważ od co najmniej kilku lat różne firmy zabiegają o rozpropagowanie azjatyckiego przysmaku w Europie, orzechami kenari zajęła się UE. Ostatnie rozporządzenie wykonawcze z 2023 roku nie pozostawia wątpliwości - Canarium indicum L. to produkt bezpieczny, może być traktowany jako żywność.

UE zwraca jedynie uwagę, żeby ostrożność zachowali alergicy - orzechy i obce produkty często powodują uczulenia.

Nie ma chyba szczególnego powodu, by intensywnie poszukiwać akurat tych orzechów, ale jeśli na nie trafisz lub lubisz eksperymentować w kuchni, tu raczej możesz działać śmiało.

Źródła:

  • Thomson, LAJ i Evans, B. Canarium indicum var. indicum i C. harveyi (orzech kanaryjski). Tradycja. Drzewa Wyspy Pacyfiku Ich kult. Otaczać. Użyj 209–226 (2006)
  • Lim, TK Canarium indicum. w: Jadalne rośliny lecznicze i nielecznicze 619–623 (Springer, 2012)
  • Nevenimo, T. i in. Potencjał udomowienia i marketing orzechów Canarium indicum na Pacyfiku: 1. Przegląd literatury. Agrofor. System. 69, 117–134 (2007)
  • https://www.prawo.pl/akty/dz-u-ue-l-2023-84-3,72140884.html