Królują jesienią na stołach, ale nie dla każdego. Kto nie powinien sięgać po dynie?

2024-09-19 16:56

Jesienią dynie rządzą. Są wykorzystywane nie tylko jako halloweenowe dekoracje, ale również stanowią bazę świetnych zup, sosów, ciast... Smakowite i zdrowe dynie niestety nie są dla wszystkich. Są osoby, które nie powinny po nie sięgać. Czy ty też zaliczasz się do tej grupy? Wyjaśniamy, kto powinien unikać dyniowych przysmaków.

Królują jesienią na stołach, ale nie dla każdego. Kto nie powinien sięgać po dynie?
Autor: GettyImages Królują jesienią na stołach, ale nie dla każdego. Kto nie powinien sięgać po dynie?

Dlaczego warto jeść dynie

Dynie są zdrowe i niskokaloryczne. Już te atuty – obok świetnego smaku – to powody, żeby sięgać po te warzywa (a botanicznie rzecz ujmując – owoce). Bogactwo błonnika sprawia, że dynie sprzyjają także prawidłowemu trawieniu. Dla osób dbających o sylwetkę, niewielka ilość kalorii w połączeniu z błonnikiem to oczywiście przepis na zachowanie szczupłej figury.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Polskie superfoods - 9 produktów o niezwykłych wartościach odżywczych

Poradnik Zdrowie - Kasze - rodzaje i właściwości

Dynie - właściwości i zalety. Dlaczego warto jeść dynie? 

Bogactwo błonnika to nie koniec zalet dyni, która jest też bogata w witaminy, takie jak witamina A, witamina C, witamina E i niektóre witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy.

CZYTAJ TEŻ: Przemęczenie, osłabienie, kołatanie serca? To wina jednego niedoboru

Witaminy A, E oraz C mają swój udział m.in. w dbaniu o prawidłową odporność, a także o stan skóry, włosów i paznokci. Właściwa podaż tych witamin pozwala na dłużej zachować młodzieńczą aparycję.

Z kolei witaminy z grupy B są niezbędne, jeśli chodzi o dbanie o metabolizm i układ nerwowy. W dyniach znajdziemy także witaminę K, która sprzyja m.in. prawidłowemu krzepnięciu krwi.

Jedząc dynie, dostarczamy też organizmowi minerałów, takich jak żelazo, które ma swój udział w procesach krwiotwórczych, a jego odpowiednie dawki pozwalają zmniejszyć ryzyko anemii.

Z kolei magnez i potas zawarte w dyniach pozwalają na zadbanie o układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy i uniknięcie bolesnych skurczy mięśni.

Poza tym w dyniach znajdziemy też inne istotne dla zdrowia składniki mineralne, takie jak sód i wapń, które także odgrywają istotną rolę w gospodarce wodno-elektrolitowej.

Warzywa na jesieni

Kto nie powinien jeść dyni? 

Dynia nie jest jednak daniem dla każdego. Problem stanowi wysoki indeks glikemiczny. W przypadku dyń, w zależności od odmiany, indeks glikemiczny wynosi od ok. 50 do 75. Oznacza to, że dynia powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. W związku z tym diabetycy nie powinni sięgać po dynie w nadmiarze.

Czy to oznacza, że osoby zmagające się z chorobami metabolicznymi, wymagającymi jedzenia posiłków o niskim indeksie glikemicznym, muszą na zawsze zapomnieć o smaku dyni?

Niekoniecznie. Istotne natomiast są porcje, po jakie będą te osoby sięgać. Niewielki kawałek dyni czy filiżanka zupy dyniowej nie powinny zaszkodzić, ale objadanie się dyniami jest stanowczo niewskazane.

CZYTAJ TEŻ: Nie każdą dynię można bezpiecznie zjeść. Zwróć uwagę na ten szczegół