MIKSY masła i tłuszczu roślinnego - czy są zdrowe?
Pod nazwą "miksy" ukrywają się mieszanki, w których część tłuszczu mlekowego (czyli masła) zastąpiono tłuszczami utwardzonymi lub olejami roślinnymi. Zdrowsze są mieszanki masła i oleju niż masła i tłuszczu roślinnego utwardzonego.
Rzadko jednak producenci podają metodę łączenia masła z tłuszczem roślinnym i dokładny skład tłuszczów. Jeśli więc wyczytamy na etykiecie, że mieszanka zawiera tłuszcz mleczny i olej, to właśnie tę wybierzmy. Wskazówką może być również konsystencja mieszanki. Im jest bardziej miękka, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zawiera ona utwardzonej margaryny, a zatem mniej w niej szkodliwych kwasów trans.
Co zawierają miksy?
Produkty te łączą w sobie składniki masła i tłuszczów roślinnych. Zawierają mniej niż masło niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, a jednocześnie więcej korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych. W miksach znajdują się pochodzące z mleka witaminy A i D. Zaś niektóre z produktów dodatkowo wzbogaca się w witaminy A, D i E, a także z grupy B.
Ile kalorii zawierają miksy?
Kaloryczność tłuszczów mieszanych zależy od ich składu. Wybieraj te, które zawierają ich jak najmniej.
Dlaczego warto jeść miksy?
Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią margaryny, a chcą albo muszą ze względów zdrowotnych ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych. Dostarczają organizmowi korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.
Dla kogo miksy są niewskazane?
Tego rodzaju smarowidła nie są najlepszym rozwiązaniem dla małych dzieci. Nie zaleca się ich też osobom, które są na dietach beztłuszczowych.
Nasze rady
Produkty mieszane są przeznaczone do smarowania pieczywa i do ciasta. Lepiej nie używać ich do smażenia, ponieważ w wysokich temperaturach wytwarzają się związki, które mogą nam zaszkodzić.
miesięcznik "Zdrowie"