Na trawienie, bóle głowy i profilaktykę raka. Ten słony produkt ma zaskakujące zalety
Ciekawie smakuje: słonawo, a zarazem mlecznie. Zawiera witaminy z grupy B i szereg minerałów, a także innych substancji o udowodnionym korzystnym wpływie na zdrowie. Choć nie jest to rodzime polskie danie, świetnie wkomponowuje się w potrawy popularne w kraju nad Wisłą. O jakim przysmaku mowa i dlaczego warto po niego sięgać?
Dlaczego warto jeść fetę
Pierogi ze szpinakiem i fetą? Sałatka a'la grecka? A może kanapka, także na ciepło? Feta świetnie smakuje w wielu wydaniach. Ale zacznijmy od tego, dlaczego warto po nią sięgać.
Ser typu feta nie jest tak popularny, jak nasz rodzimy twaróg – niesłusznie! Sery feta to bogate źródło witamin, minerałów i probiotyków. Poznaj zalety sera typu feta oraz najlepsze przepisy na potrawy z fetą.
Co to jest ser feta
Ser feta powstaje z mieszanki mleka owczego i mleka koziego. Owcze mleko to ok. 80 proc. składu, kozie ok. 20 proc. Całość jest konserwowana w solance – w optymalnym wariancie przez trzy miesiące, po czym produkt powinien być sprzedawany w zalewie, żeby nie skwaśnieć i nie stracić swoich właściwości.
Warto wymienić tu takie atuty, jak fakt, że feta jest źródłem kwasów nasyconych, pierwiastków: fosforu, selenu i wapnia, a także białka i witamin z grupy B. A to nie koniec atutów sera feta. Jest to także źródło cennych probiotyków, które dbają o zdrowe trawienie, jak również o naturalną odporność organizmu.
Obecna w fecie alfa-laktalbumina może mieć działanie antynowotworowe. Ponadto ma udowodniony wpływ antybateryjny, szczególnie w połączeniu z cynkiem i wapniem. Ten ostatni pierwiastek oczywiście również znajdziemy w fecie. Obecność wapnia może też wpływać antynowotworowo, zwłaszcza w połączeniu z witaminą D.
CZYTAJ TEŻ: Najlepsze źrodło wapnia to nie mleko. W tych nasionach jest go znacznie więcej
W serze feta znajduje się ryboflawina – innymi słowy witamina B2, która korzystnie wpływa na układ nerwowy. Polecana jest w celu zapobiegania bólom głowy i migrenom. Uważa się również, że ma swój udział w zapobieganiu chorobom narządu wzroku, jak zaćma albo jaskra.
Jak jeść ser feta? Kto nie powinien jeść fety?
Ciekawy, słonawy smak sera feta można wykorzystać w wielu potrawach. Smakuje i na ciepło, i na zimno. W daniach wegetariańskich można dodawać fetę do sałatek, traktować jako farsz do warzyw np. do papryki, farsz do pierogów, albo po prostu jako smaczny dodatek do kanapek. Najlepiej smakuje z pełnoziarnistym pieczywem, z dodatkiem porcji warzyw.
Fetę odradza się osobom z problemami z trawieniem laktozy, a także osobom na diecie wykluczającej czy ograniczającej sól. Co istotne, oryginalna feta nie powstaje z mleka krowiego, co oznacza, że osoby będące na diecie wykluczającej białko mleka krowiego, mogą śmiało sięgać po fetę. Jednak kupując sery typu feta czy typu greckiego w Polsce, warto czytać składy, ponieważ „nieoryginalne” produkty mogą powstawać na bazie mleka krowiego.