Najlepszy miód pod słońcem? Wzmacnia ciało i umysł, wyciąga z przeziębienia
Smakuje wybornie! Nie daj się prosić: weź na kanapkę, do naleśnika, dodaj do przestudzonej herbaty, a nawet do gulaszu. Może zdania są podzielone, który miód jest najzdrowszy, ale akurat ten ma wielu zwolenników, doceniających szlachetność wyjątkowego daru pszczół. Uwaga, dzieci za nim nie przepadają.
Miód gryczany zasługuje na honorowe miejsce nie tylko w twojej spiżarni, ale też w domowej apteczce i kosmetyczce. Podobnie, jak większość miodów, ten z gryki uchodzi za jeden z najzdrowszych pokarmów stworzonych przez naturę. Pszczoły produkują go w wakacje, ale tym możesz się cieszyć jego smakiem cały rok. Pytanie, czy ci podejdzie. To jeden z tych produktów, które albo się kocha całym sercem od pierwszego spróbowania, albo wręcz przeciwnie.
Tak smakuje miód gryczany
To znakomity zamiennik białego cukru, chociaż niewątpliwie nie jest produktem niskokalorycznym. Miód, który powstaje z nektaru białych, różowych i czerwonych kwiatów gryki, ma niepowtarzalny smak. Wprawdzie dominują w nim akcenty słodkie, ale zarazem są ostre, lekko piekące.
To zdecydowanie produkt dla smakoszy, ale raczej dorosłych. Dzieci wolą miody akacjowe, rzepakowe bądź wielokwiatowe. Ostry, intensywny zapach już może je zniechęcać.
Smak gryczanego miodu jest nieco ziołowy, korzenny, karmelowy. Dlatego dobrze komponuje się nie tylko z deserami, ale też z pieczonym mięsem i gulaszem, wzbogaca sosy i nalewki.
Czytaj także: Wspomaga pracę nerek, leczy anemię, wzmacnia. Polacy wciąż od niego stronią
Miód gryczany - wartości odżywcze
Bogaty w rutynę, żelazo, witaminy i inne cenne składniki, miód gryczany zasługuje, by zaprosić go na stół. Nie należy jednak przekraczać dawki 3 łyżeczki dziennie, nawet jeśli ograniczasz inne cukry.
Uwaga, żelazo w miodach jest dobrze przyswajane przez nasz organizm. Rutyna w miodzie to zaskoczenie - jest niedostępna w innych miodach nektarowych, a twoje naczynia krwionośne ją kochają. Miód gryczany zawiera też sporo potasu, fosforu, manganu czy cynku.
Jest też dobrym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, zawiera też cenne enzymy.
To niewątpliwie produkt wysokokaloryczny - w 100 gramach produktu jest aż 340 kcal. Nikt jednak nie zaleca objadania się miodem, a stosowany w umiarze jest świetnym źródłem pożywnych węglowodanów, dopuszczalnym również w diecie dla diabetyków.
Miód gryczany - wybieraj dla zdrowia
Miód gryczany polecany jest rekonwalescentom i sportowcom oraz wszystkim osobom osłabionym. Poprawia kondycję i koncentrację. Dodaje energii i sił, poprawia nastrój.
Gryczany miód to popularny składnik wielu naturalnych kosmetyków, jak peelingi, maści i maseczki. Znany ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych, działa gojąco na skórę, wzmacnia też włosy.