Niebezpieczne skutki uboczne objadania się jajkami. Rośnie ryzyko 3 chorób
Jajka to zdecydowanie zdrowy dodatek do codziennego menu. Niemniej należy pamiętać, że zbyt duża ilość może obciążyć organizm. Ostrożność powinny zachować przede wszystkim osoby borykające się z cukrzycą typu 2 oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wyjaśniamy, jakie skutki uboczne mogą wystąpić na skutek przekroczenia tygodniowego limitu.
Zgodnie z wytycznymi American Heart Association dzienna porcja spożywanych jajek powinna wynosić jedną sztukę. Niemniej jeśli decydujemy się na jajecznicę, nie oznacza to, że właśnie przekroczyliśmy limit. Przede wszystkim należy skupić się na tym, ile jajek zjadamy w ciągu tygodnia. Zaleca się, aby w sumie przez siedem dni zjeść maksymalnie siedem jajek. Co może się stać jeśli notorycznie będziesz przekraczał tę ilość? Poniżej wymieniamy pięć głównych zagrożeń.
Czym grozi nadmierne spożycie jajek?
Od lat toczy się spór, czy jajka są w stanie podnosić cholesterol i czy faktycznie robią to skutecznie. Otóż uważano, że winowajcą jest żółtko i to ono sprawia, że zbyt duża ilość jajek w diecie podnosi poziom cholesterolu. Faktem jest, że jedno jajko posiada dość sporo cholesterolu, a mianowicie 186 mg i całość skrywa się w żółtku.
Natomiast specjaliści z Mayo Clinic zwracają uwagę inną kwestię, a mianowicie na to, z czym zjadamy serwowane jajka. Jeżeli często wybieramy jajecznicę na boczku, słoninie, czy maśle to dodatkowo obciążamy organizm kolejną dużą dawką cholesterolu, prowadząc z czasem do hipercholesterolemii. A zatem choć w jajkach jest cholesterol, to ważne są także dodatki.
Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli mamy cukrzycę, lub choroby serca to przekroczenie tygodniowej dawki siedmiu jaj może obciążyć organizm. Potwierdzają to choćby badania przeprowadzone w 2019 roku, z których wynikało, że spożycie ponad 300 mg cholesterolu dziennie wiązało się z 17% wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo ustalono, że dawka ta aż w 18% przyczynia się do wzrostu ryzyka śmierci.
Co się dzieje, jak zjesz za dużo jajek?
Kolejnym dowodem na to, że przekroczenie 300 mg cholesterolu dziennie może być niebezpieczne dla zdrowia, jest duża metaanaliza przeprowadzona w 2022 roku. Obejmowała ona dane dotyczące ponad 27 tys. mężczyzn. Wyniki opublikowało American Heart Association na łamach portalu Circulation. Okazało się, że większe spożycie jaj oraz poziom całkowitego cholesterolu w diecie wiązał się z wyższym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zgonem.
Podsumowując, skoro jedno jajko ma 186 mg cholesterolu, to warto zadbać dodatki takie jak pełnoziarniste pieczywo oraz błonnik w postaci warzyw. Jajecznica od czasu do czasu też nam nie zaszkodzi. Grunt to zadbać o to, aby nie przekraczać 300 mg cholesterolu dziennie i unikać tłustych dodatków, aby nie zagrażać sercu.
Czy jajka w nadmiarze szkodzą?
W 2009 roku na łamach Diabetes Disease opublikowano wyniki dużego badania prospektywnego przeprowadzonego na ponad 50 tys. ludzi. Celem było sprawdzenie korelacji pomiędzy nadmiernym spożyciem jaj a ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Wyniki wykazało, że wśród osób przekraczających tygodniową dawkę siedmiu jaj ryzyko choroby było wyższe w porównaniu z uczestnikami badań, którzy nie jedli więcej niż siedem jajek w ciągu tygodnia.
Badanie przeprowadzone w 2021 roku i opublikowane na łamach British Journal of Nutrition, które było kontynuacją obserwacji z 2009 roku, potwierdziło, że nadmierne spożycie jajek przyczynia się do występowania cukrzycy typu 2.