Nowe odkrycie na temat kalorii. Mała zmiana wydłuża życie o jedną trzecią

2023-12-11 11:07

Nauka wciąż zaskakuje, a badacze nie ustają w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla poprawy zdrowia. Kolejny raz przeanalizowano wpływ diety i jej poszczególnych składników na masę ciała. Wyniki są zaskakujące, a w roli głównej jeden aminokwas.

Nowe odkrycie na temat kalorii. Myszy żyły o 33 procent dłużej
Autor: Fot. Getty Images

Dość popularną formą dbania o sylwetkę jest liczenie kalorii. Ostatnie odkrycie naukowe wskazuje jednak, że możliwe jest spożywanie większej ilości niektórych rodzajów kalorii przy jednoczesnej poprawie stanu zdrowia.

Zdaniem eksperta: Czy warto liczyć kalorie?

Izoleucyna pod lupą. "Wykonano 26 pomiarów stanu zdrowia"

Dudley Lamming, profesor i badacz metabolizmu na University of Wisconsin School of Medicine and Public Health jest głównym autorem najnowszego odkrycia. Wraz z grupą współpracowników z różnych dyscyplin przeprowadzili eksperyment na myszach. 

Karmili genetycznie zróżnicowane myszy wersją zbilansowanej diety, która była uboga w grupę około 20 aminokwasów lub dietą opracowaną tak, aby wyeliminować dwie trzecie izoleucyny z diety. Myszy, które rozpoczęły badanie w wieku około 6 miesięcy (co odpowiada 30-letniej osobie), mogły jeść tyle, ile chciały.

- Lubimy mówić, że kaloria to nie tylko kaloria. Różne składniki diety mają wartość i wpływ wykraczający poza ich funkcję jako kalorii. My skupiliśmy się na jednym składniku, którego wiele osób może spożywać zbyt dużo. Bardzo szybko zauważyliśmy, że myszy na diecie o obniżonej zawartości izoleucyny tracą otyłość, ich ciała stały się szczuplejsze, straciły tłuszcz - wskazuje prof. Lamming.

To nie jedyne ustalenia. Badacze wykazali, że samce myszy na diecie niskoizoleucynowej żyły średnio 33 proc. dłużej, a w przypadku samic czas przeżywalności wzrastał o 7 procent. Wykonano 26 pomiarów stanu zdrowia, w tym oceny od siły mięśni i wytrzymałości, a nawet wypadanie włosów. Myszy, u których zastosowano dietę o niskiej zawartości izoleucyny, były w znacznie lepszej kondycji podczas przedłużonego życia.

- Poprzednie badania wykazały wydłużenie długości życia dzięki diecie niskokalorycznej i niskobiałkowej lub niskoaminokwasowej, począwszy od bardzo młodych myszy. Zaczęliśmy od myszy, które już się starzały. To interesujące i zachęcające, że zmiana diety może nadal mieć tak duży wpływ na długość życia - zaznacza prof. Lamming.

Izoleucyna w diecie. Gdzie znajduje się ten aminokwas?

Izoleucyna jest rozgałęzionym aminokwasem, który bierze udział w budowie mięśni, wpływa pozytywnie na regenerację po urazach. Nie należy całkowicie eliminować tego aminokwasu, ponieważ jest on bardzo ważny także w kontekście regulowania poziomu cukru we krwi. 

Badanie Survey of the Health of Wisconsin wykazało, że ludzie różnią się pod względem spożycia izoleucyny, a szczuplejsi uczestnicy mają tendencję do spożywania diety o niższej zawartości izoleucyny. 

Walcząc z otyłością, można ograniczyć nico spożycie izoleucyny. Jak wskazuje profesor Lamming inne badania wskazują, że Amerykanie z nadwagą i otyłością mogą spożywać znacznie więcej izoleucyny, niż potrzebują.

Zatem chcąc zrzucić kilka kilogramów, można rzadziej sięgać po mięso, jajka i produkty mleczne. Natomiast warto zaznaczyć, że żadna dieta eliminacyjna nie powinna być wdrażana na własną rękę, ponieważ tego typu działanie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić do szeregu powikłań. 

Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z dietetykiem klinicznym, który oceniając nasz stan zdrowia na podstawie różnych badań, przygotowuje indywidualny plan żywieniowy.