Oto 4 kluczowe zalety nowej diety NiMe. Ochrona przed chorobami i efekty już po 3 tygodniach
Dieta NiMe, bo tak nazwali ją naukowcy, może w znaczny sposób zredukować ryzyko wielu chorób przewlekłych. Badania przeprowadzone na ludziach i opublikowane 23 stycznia 2025 roku na łamach Cell wskazują, o jaką formę żywienia chodzi oraz jak doprowadziła do znacznych ulepszeń metabolicznych i immunologicznych.
Grupa międzynarodowych naukowców analizowała, czy to możliwe, aby człowiek mógł odzyskać zdrowy mikrobiom jelitowy, żyjąc w środowiskach uprzemysłowionych. Badania przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem profesora Jensa Waltera, czołowego naukowca na University College Cork, gdzie piastuje stanowisko profesora Research Ireland. Badacze odkryli, że zmiana polegająca na wdrożeniu diety opartej o niezindustrializowanych wzorcach żywieniowych jest w stanie przywrócić kilka cech mikrobiomu, które utracono na skutek uprzemysłowienia.
Przemysł wpływa na mikrobiom. Nowe badania
Naukowcy przeprowadzili badanie na ludziach, którego celem było scharakteryzowanie efektów opracowanej strategii odbudowy utraconego mikrobiomu. Poza tym dzięki prowadzonym pracom próbowano określić czy bakteria Lactobacillus reuteri rzadko występująca w mikrobiocie przemysłowej może ponownie zasiedlić jelita.
Dlatego przeprowadzono randomizowane kontrolowane badanie żywieniowe u zdrowych osób, średnia wieku wynosiła 30 lat. Uczestników podzielono losowo na dwie grupy. Jedna z nich przyjmowała dietę nieprzemysłową obejmującą standaryzowane posiłki w formie czterodniowego menu rotacyjnego. Jadłospis dostosowano indywidualnie do zapotrzebowania kalorycznego.
Natomiast druga grupa pozostawała na swojej dotychczasowej diecie. Eksperyment trwał 3 tygodnie. Kolejne trzy tygodnie stanowiły okres odpoczynku. Dodatkowo uczestnicy zostali równolegle przydzieleni, w sposób losowy do przyjmowania szczepu 1010 żywotnych komórek L. reuteri PB-W1 lub DSM 20016T albo placebo (maltodekstryny) czwartego dnia każdego okresu diety (dni 4 i 46 badania).
Industrializacja drastycznie wpłynęła na nasz mikrobiom jelitowy, prawdopodobnie zwiększając ryzyko chorób przewlekłych. Aby temu przeciwdziałać, opracowaliśmy dietę, która naśladuje tradycyjne, niezindustrializowane nawyki żywieniowe i jest zgodna z naszą wiedzą na temat interakcji dieta-mikrobiom. W ściśle kontrolowanym badaniu na ludziach uczestnicy stosowali tę dietę i spożywali L. reuteri, pożyteczną bakterię powszechnie występującą w jelitach Papui-Nowej Gwinei, ale rzadko występującą w zindustrializowanych mikrobiomach - wyjaśnił profesor Walter.
Dieta NiMe. Na czym polega nowe odkrycie?
Łącznie od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r. przebadano 266 osób, a 42 oceniono pod kątem kwalifikowalności. Wyniki wykazały, że już po trzech tygodniach dieta NiMe doprowadziła do następujących zmian:
- Wspierała utratę wagi
- Obniżyła poziom złego cholesterolu o 17%
- Obniżyła poziom cukru we krwi o 6%
- Obniżyła poziom białka C-reaktywnego (markera stanu zapalnego i choroby serca) o 14%
Naukowcy wyjaśniają, że dieta NiMe (ang. Non-industrialized Microbiome Restore), skupia się na wysokim spożyciu roślin. Nie jest to jednak dieta wegetariańska czy wegańska. W menu uczestników znajdowały się takie produkty jak:
- warzywa,
- rośliny strączkowe,
- jedna mała porcja białka zwierzęcego dziennie (np. kurczak, łosoś),
- brak nabiału,
- brak wołowiny,
- brak pszenicy,
- bardzo niski poziom żywności przetworzonej (wysoka zawartość cukrów i tłuszczów nasyconych),
- dużo błonnika.
Autorzy badań wyjaśnili, że wykluczenie nabiału, wołowiny oraz pszenicy było podyktowane faktem, że mieszkańcy wiejskich obszarów Papui-Nowej Gwinei, którzy charakteryzują się zdrowym mikrobiomem, nie spożywają takich produktów w swojej tradycyjnej diecie. Natomiast na sporą uwagę zasługuje błonnik, jego dzienna porcja wynosiła 22 g na 1000, co przekracza obecne zalecenia dietetyczne.
Badanie to pokazuje, że możemy oddziaływać na mikrobiom jelitowy za pomocą określonych diet, aby poprawić zdrowie i zmniejszyć ryzyko chorób. Odkrycia te mogą kształtować przyszłe wytyczne dietetyczne i inspirować rozwój nowych produktów spożywczych i składników, a także terapii, które oddziałują na mikrobiom
- skomentował najnowsze badania prof. Paul Ross, dyrektor APC Microbiome Ireland.
Dr Anissa Armet z University of Alberta, zarejestrowana dietetyczka, która opracowała dietę NiMe i jedna z głównych autorek publikacji wyjaśnia, że przepisy niebawem pojawią się na ich stronach w tym w social mediach, np. na Instagramie (nazwa profilu “nimediet”).