Na trawienie, dla zdrowia serca i regeneracji mięśni. Nietypowy napój ma szereg zalet

2024-07-12 12:58

Te elementy owoców zwykle bez zastanowienia wyrzucamy do kosza. Niesłusznie, bo choć nie wyglądają szczególnie apetycznie, to mogą stanowić bazę do zrobienia zdrowych, smacznych napojów. Nie wyrzucaj - wykorzystaj. Przygotuj zdrowe „mleko” z nietypowych pestek.

Na trawienie, dla zdrowia serca i regeneracji mięśni. Nietypowy napój ma szereg zalet
Autor: GettyImages Na trawienie, dla zdrowia serca i regeneracji mięśni. Nietypowy napój ma szereg zalet

Pestki melona – substancje odżywcze

Pestki melona, bo o nich mowa, to część owoców, która nie wygląda kusząco. Jednak, zamiast lądować w koszu na śmieci, może trafić do blendera, stając się bazą smacznego i wyjątkowo zdrowego napoju. Walory tego „mleka” z pewnością cię zaskoczą.

Pestki melona są zaskakująco zdrowe. Nie należą do tak chętnie zjadanych, jak pestki choćby dyni czy słonecznika. A jednak stanowią źródło szeregu ważnych substancji odżywczych. Co znajduje się w pestkach melona?

Beszamel: Czy warto jeść melony? Poznaj właściwości melonów
  • błonnik, który jest niezastąpionym wsparciem dla układu pokarmowego, jelit, wątroby i nerek
  • białko budujące mięśnie i uczestniczące w procesach regeneracji tkanek
  • cynk biorący udział m.in. w budowaniu odporności
  • magnez, potas i witaminy z grupy B, które spierają układ nerwowy i regenerację mięśni
  • żelazo – odpowiedzialne m.in. za procesy krwiotwórcze
  • zdrowe tłuszcze, nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na serce i układ krążenia, regulują procesy metaboliczne
  • fitosterole – potrzebne do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi
  • antyoksydanty, które działają hamująco na procesy starzenia i neutralizują wolne rodniki
  • witamina E – odpowiedzialna za zachowanie dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci
  • witamina K – która odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi

Mleko z pestek melona – przepis, właściwości, przeciwwskazania

Przepis na mleko z pestek melona jest banalnie prosty. Pestki zalewamy wodą w blenderze, miksujemy, odcedzamy i... „mleko” gotowe! Najlepiej spożywać je bezpośrednio po przygotowaniu. Jeśli chcemy przechowywać, to tylko w lodówce i nie dłużej niż 2 dni.

Mleko z pestek melona to w 100 g produktu ok. 88 kcal. Charakteryzuje się przy tym niskim indeksem glikemicznym. To dobry pomysł dla cukrzyków, wegan i wegetarian, którym pomaga uzupełniać ilość białka w diecie.

Kto nie powinien sięgać po napój z pestek melona? Odradza się go pacjentom z wrzodami żołądka, wrzodami dwunastnicy, chorobami śledziony oraz osobom z alergiami na melony. Uważa się, że pestki melona mogą działać hamująco na laktację, więc jeśli jesteś karmiącą mamą, przed sięgnięciem po ten napój, skonsultuj to z doradczynią laktacyjną.

Pamiętaj, żeby korzystać z pestek dojrzałych melonów. Jeśli sięgniesz po pestki z niedojrzałego owocu, może spowodować to dolegliwości żołądkowe i objawy zatrucia.