POPCORN - kalorie, właściwości i wartości odżywcze
Popcorn jest jedną z najpopularniejszych przekąsek na świecie, jednak mało kto wie, ile kalorii ma popcorn oraz jakie są jego właściwości i wartości odżywcze. Popcorn jest bogatym źródłem polifenoli oraz błonnika pokarmowego, jednak przygotowuje się go z dodatkiem dużej ilości tłuszczu, soli czy cukru. Sprawdź, czy popcorn jest zdrowy.
Spis treści
- Popcorn - właściwości
- Popcorn - z mikrofali, patelni
- Popcorn - zastosowanie w kuchni
- Czekolada z popcornem i truskawkami
Popcorn to przekąska, której właściwości i wartości odżywcze jako pierwsi docenili mieszkańcy Meksyku, będącego kolebką popcornu. Historia popcornu sięga 3600 r. p.n.e., jednak pierwsze udokumentowane wzmianki o nim pochodzą z 1820 roku. Natomiast popcorn spopularyzował dopiero w latach 90 XIX wieku właściciel sklepu z cukierkami - Charles Cretos, który wynalazł maszynę do produkcja tego przysmaku i zaczął na dużą skalę sprzedawać prażone ziarna kukurydzy w swoim sklepie.
Popcorn otrzymuje się w wyniku prażenia specjalnie wyselekcjonowanych ziaren kukurydzy w wysokiej temperaturze, które zostają rozpęcznione wskutek nagłego obniżenia ciśnienia. 90 proc. kukurydzy wykorzystywanej do produkcji popcornu nie jest genetycznie modyfikowana, jednak w popcornie mogą znajdować się pozostałości pestycydów, dlatego warto wybrać popcorn ekologiczny.
Popcorn - właściwości
Popcorn jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego - w 100 g popcornu jest 10 g tego składnika. Ma on korzystny wpływ na organizm: poprawia trawienie, zapobiega cukrzycy. Ma też pozytywny wpływ na układ krążenia.
Dodatkowo popcorn jest źródłem polifenoli - związków o działaniu przeciwutleniającym, które zmiatają wolne rodniki. Jednak nie zbadano biodostępności biologicznej przeciwutleniaczy pochodzących z popcornu. Poza tym popcorn dostarcza witaminy i składniki mineralne.
Popcorn zawiera znaczną ilość manganu, składnika mineralnego odpowiedzialnego za tworzenie tkanki łącznej i kości. Mangan wspomaga budowę kości (szczególnie u osób podatnych na osłabienie kości, takich jak kobiety po menopauzie) i chroni przed osteoporozą, zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów. Ponadto mangan zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i trzustki.
Czy to oznacza, że popcorn jest zdrowy? Niestety nie, ponieważ popcorn przygotowuje się z dodatkiem dużej ilości tłuszczu, soli czy cukru - składników, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie.
Poza tym popcorn może wywoływać objawy alergii, takie jak jak obrzęki ust czy trudności w oddychaniu. Poza tym nie powinny go spożywać osoby z nieswoistymi stanami zapalnymi jelit, ponieważ podrażania przewód pokarmowy i wywołuje niepożądane reakcje.
Popcorn solony - wartości odżywcze (w 100 g)
Wartość energetyczna - 500 kcal
Białko - 9, 00 gTłuszcz - 28,10 g
- kwasy tłuszczowe nasycone - 4,89 g- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 8,17 g- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 13,42 g
Kwasy tłuszczowe nasycone - 8,17 gKwasy tłuszczowe jednonienasycone - 15,9 gKwasy tłuszczowe wielonienasycone - 13,42 g
Cholesterol - 0,0 gWęglowodany - 57,2 gBłonnik - 10,0 g
Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)
Wapń - 10,0 mg (1%)Sód - 884,0 mg (60%)Fosfor - 250,0 mg (36%)Potas - 225,0 mg (6%)Magnez - 108,0 mg (2 7%)Żelazo - 2,78 mg (28%)Cynk - 2,64 mg (24%)Miedź - 0,221 mg (25%)Selen - 7,3 µg (13%)Mangan - 0,879 mg (38%)
Witaminy
Witamina B1 - 0,134 mg (10%)Witamina B2 - 0,136 mg (10%)Witamin B6 - 0,209 mg (16%)Niacyna - 1,55 mg (10%)Witamina B12 - 0,0 µg (0%)Foliany - 17,0 µg (4%)Witamina C - 0,3 mg (0,3%)Witamina A - 1,0 µg (0,1%)
Źródło: Wartość odżywcza: USDA, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017
Popcorn - z mikrofali, patelni
Popcorn ma wiele różnych form. Ten dostępny w kinach jest bardzo kaloryczny, zawiera nieznaczne ilości witamin i składników mineralnych, a dodatkowo jest źródłem soli.
Z kolei popcorn przeznaczony do kuchenek mikrofalowych czy do prażenia na patelni jest produkowany z użyciem uwodornionych olejów, które są bogate kwasy tłuszczowe typu trans. Dodatkowo zawiera substancje dodatkowe: słodziki, masło, substancje zapachowe. A w opakowaniu znajduje się związek chemiczny - kwas perfluorooktanowy (PFOA) - który powoduje problemy z tarczycą oraz ADHD.
WARTO WIEDZIEĆ: PFC - toksyczne substancje w opakowaniach do żywności
Najzdrowszy jest popcorn przygotowany z kukurydzy pochodzenia ekologicznego na oleju roślinnym z dodatkiem ziół, przypraw czy czosnku.
Popcorn - zastosowanie w kuchni
Popcorn najczęściej podaje się solony lub słodzony, jednak sposób jego podawania różni się w zależności od regionu. W Ameryce Północnej popcorn spożywa się solony, z masłem, toffi lub przyprawami. W Peru popcorn słodzi się cukrem lub mlekiem skondensowanym, zaś w Meksyku popcorn podaje się z ostrymi sosami, serem lub masłem.
Czekolada z popcornem i truskawkami
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN