Produkty, które szkodzą nerkom. Lepiej ich unikaj [LISTA]

2021-05-19 8:22

Wydawałoby się, że nerki, które przez całą dobę oczyszcza krew z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii są odporne i mało co jest im w stanie zaszkodzić. To jednak nieprawda: pewne produkty, przede wszystkim spożywcze, mogą im szkodzić, chociaż nie od razu: skutki ich negatywnego wpływu na nerki mogą pojawić się dopiero po miesiącach, a nawet latach. Które produkty najbardziej szkodzą nerkom?

Nerki
Autor: redakcja

Produkty, które szkodzą nerkom, to ważny temat. Nerki, a konkretnie znajdujące się w nich nefrony, każdej doby filtrują setki litrów krwi. Ten proces, określany jako proces filtracji kłębuszkowej, jest bardzo skomplikowany: w dużym skrócie w jego trakcie część osocza przepływa przez znajdujące się w ciałku nerkowym naczynia włosowate kłębuszka naczyniowego i oczyszczone, trafia do światła torebki kłębuszka. W nefronach powstaje również mocz, który następnie płynie do miedniczki nerkowej.

W każdej nerce jest około miliona nefronów. By nerki mogły pracować bez przeszkód, niezbędne jest, by co najmniej 30 proc. z tej liczby pracowało prawidłowo.

Tymczasem nefrony mogą ulegać uszkodzeniu na skutek różnych czynników, m.in. chorób, a także nadmiaru szkodliwych substancji, które docierają do nich w trakcie procesu filtrowania.

A gdy nie pracują właściwie, może dojść do bardzo groźnej kumulacji toksyn szkodliwych produktów przemiany materii. Właśnie dlatego warto unikać produktów, które szkodzą nerkom.

Zobacz, jakie produkty najbardziej szkodzą nerkom

Spis treści

  1. Sól używana bez umiaru
  2. Konserwy mięsne
  3. Dania fast food, chińskie zupki, dania gotowe w słoikach
  4. Słodzone napoje gazowane
  5. Warzywa bogate w szczawiany
  6. Niesteroidowe leki przeciwzapalne
  7. Papierosy
  8. Nadmiar białka w diecie
  9. Alkohol

Sól używana bez umiaru

Nadmiar soli jest dla nerek bardzo szkodliwy, gdyż zwiększa ona ilość białka w moczu, sprzyja odkładaniu się kamieni nerkowych, podnosi również ciśnienie (i zwiększa ryzyko nadciśnienia), a to prosta droga do chorób nerek. Warto więc dodawać jej mniej do potraw, ale też zwrócić uwagę na sól dodawaną do różnych potraw, np. serów (w tym fety czy goudy). Ze statystyk wynika, że mimo apeli lekarzy ciągle jemy jej zbyt dużo: statystyczny Polak konsumuje dziennie średnio 7,5 g soli, tymczasem zalecana przez WHO ilość nie powinna przekraczać 4-5 g.  

Konserwy mięsne

To źródło - często wątpliwej jakości - mięsa, którego w większości konserw jest około 50 proc. Reszta to substancje wypełniające (np. zmielone ścięgna itp), skrobia modyfikowana, a także substancje poprawiające zapach, stabilizatory, wzmacniacze smaku, konserwanty no i bardzo dużo soli - w składzie wielu konserw wymieniana jest ona na jednej z początkowych pozycji. Jadane często bardzo obciążają nerki.

Dania fast food, chińskie zupki, dania gotowe w słoikach

Żywność tego typu zawiera bardzo dużo soli: przeciętna pizza czy hamburger w składzie mają nawet 10-15 g soli, co znacząco przekracza jej dozwolone dzienne spożycie.

Bardzo dużo soli zawierają również kupione w fast-foodzie frytki, kebab, zupki chińskie. Mocno dosalane są także dania gotowe w słoikach, które można kupić w każdym supermarkecie - jeśli trudno ci wyeliminować je z diety, warto przynajmniej sięgać po te, które sól mają na dalekich pozycjach w składzie.

Słodzone napoje gazowane

Słodzone napoje gazowane zawierają bardzo dużo cukru, a także barwników, aromatów, substancji poprawiających smak i zapach, konserwantów. Taki koktajl szkodzi nerkom, zwiększając ryzyko kamicy nerkowej, czego dowiodły badania opublikowane na łamach Clinical Journal of the American Society of Nephrology.

Osoby, które regularnie piją słodkie gazowane napoje są też dużo bardziej narażone na przewlekłą chorobę nerek, której występowanie ma związek również z innymi czynnikami (np. cukrzycą, czy nadciśnieniem tętniczym).

Warzywa bogate w szczawiany

Szpinak, szczaw, rabarbar czy botwinka to również wrogowie zdrowych nerek - te nota bene bardzo zdrowe warzywa zawierają bowiem bardzo dużo szczawianów: soli i estrów kwasu szczawiowego, które w kwasowym środowisku nerek mogą kumulować się i tworzyć osad, krystalizujący się następnie w kamienie nerkowe. Piasek i kamienie nerkowe, przemieszczając się w kanalikach nerkowych, wywołują trudny do zniesienia ból.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

NLPZ szkodzą nerkom, jeśli zażywane są w dużych ilościach, zmniejszają bowiem przepływ krwi przez kłębuszki nerkowe. Warto więc ograniczyć ich ilość: gdy boli cię głowa lub czujesz, że coś cię bierze, nie sięgaj automatycznie po tabletkę, lecz wypróbuj w pierwszej kolejności domowe sposoby leczenia.

Papierosy

Jeśli sporadycznie zapalisz papierosa, nerkom nic się nie stanie, w dymie nie ma bowiem substancji nefrotoksycznych, czyli uszkadzających nerkom. Jednak regularnie palenie papierosów nerkom bardzo szkodzi w sposób pośredni, tzn. zwiększa ryzyko występowania chorób nerek, z rakiem nerki włącznie. Jest też czynnikiem zwiększającym ryzyko miażdżycy, która rozwija się również w tętnicach nerek i może być przyczyną niewydolności nerek.

Nadmiar białka w diecie

Modne od pewnego czasu diety wysokobiałkowe to zabójstwo dla nerek: podczas trawienia białek, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego (z mięsa, jajek, twarożku czy sera) organizm wytwarza amoniak i ketokwasy, metabolizowane i wydalane w pewnej ilości przez nerki. Organizm nie jest jednak w stanie usunąć ich do końca, dlatego mogą się one  gromadzić, obciążając m.in. nerki. Dla zdrowia nerek lepiej więc ograniczyć takie produkty w codziennym menu. 

Alkohol

Mitem jest to, że picie piwa ma doskonały wpływ na nerki. Pite od czasu do czasu im nie zaszkodzi, ale pite regularnie, w dodatku w dużych ilościach, już tak. Toksyn w alkoholu jest bowiem tak dużo, że narząd ten nie nadąża z jego usuwaniem. Alkohol podnosi również ciśnienie, co także ma negatywny wpływ na nerki.

Jak używki wpływają na seksualność?

Czy rozpoznasz organ po kształcie?

Pytanie 1 z 12
Organ na zdjęciu to:
wątroba