Przyspieszy metabolizm i zwalczy bezsenność. Wystarczy wymieszać dwa składniki
Woda miodowa, jak sama z resztą nazwa wskazuje, to po prostu zwykła woda, w której rozpuszczona odpowiednią ilość miodu. Aby korzystać z jej właściwości zdrowotnych można ją bez problemu pić dokładnie w takiej formie.
Właściwości zdrowotne miodu znane są nie od dziś. Nie trzeba jednak zajadać się łyżeczkami tego słodkiego produktu, by się nimi cieszyć. Wystarczy sięgnąć po wodę miodową. Trzeba będzie jednak przygotować ją w odpowiedni sposób.
Warto jednak wiedzieć, że można dodać do niej również najróżniejsze zioła, przyprawy i owoce. Nie tylko wzbogaci to jej smak, ale również może dodać jej jeszcze więcej właściwości zdrowotnych.
Woda miodowa - jak wpływa na organizm?
Jakie jednak są te korzyści, które może dać nam woda miodowa? Cóż, przede wszystkim może ona poprawiać pracę układu odpornościowego, zmniejszać skłonność do infekcji i ogólnie wesprzeć organizm. W szczególności jeśli dodamy do niej plasterek cytryny.
Co więcej, jeśli sięgniemy po nią na pusty żołądek - na około pół godziny przed śniadaniem - może pomóc nam poprawić perystaltykę jelit i zmniejszyć skłonność do zaparć. Jeśli jednak będziemy pić ją regularnie, może wpłynąć na poprawne trawienie i przyspieszyć metabolizm.
Ten napój sprawdzi się również dla osób, które mają problem z bezsennością. A dzięki dużej zawartości glukozy w szklance wody z miodem, możemy liczyć na szybką regenerację mózgu i dodanie nam energii.
Ciekawostką jest, że woda miodowa ma działanie bakteriostatyczne. W miodzie znajdziemy bowiem nadtlenek wodoru, który po rozcieńczeniu wodą zwiększa nawet o 200 razy swoją aktywność bakteriobójczą.
A co jeśli chodzi o dodatki do wody miodowej? Cóż, jeśli dodamy do niej aronii, możemy liczyć na to, że obniżać będzie nasze ciśnienie krwi. Natomiast dzięki dodatkowi melisy, napój będzie miał działanie kojące i uspokajające.
Sama woda miodowa jest również idealnym środkiem do nawodnienia organizmu. Picie jej przed snem pozwala zachować odpowiedni poziom płynów przed całą noc, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania narządów i układów wewnętrznych.
Woda miodowa - jak ją przygotować?
Pozostaje teraz pytanie, jak ją przygotować? Tak jak wspominaliśmy na początku, nie jest to trudne. Wystarczy przegotowaną wodę przelać do kubka (ważne jest jednak, by była tylko lekko ciepła) i dodać do niej łyżkę miodu. Całość mieszamy i gotowe!
Podkreślamy jednak, że miód traci swoje właściwości temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Wszystko dlatego, że zawarte w nim enzymy ulegają wówczas rozkładowi.
Wodę miodową można pić o każdej porze dnia.
Woda miodowa - kto nie powinien jej pić?
Nie powinny po nią jednak sięgać osoby, które są uczulone na pyłki kwiatowe czy składniki spadzi. Może również wystąpić reakcja alergiczna w przypadku alergii na jad pszczeli, pyłki traw lub zbóż.
Diabetycy również powinny ostrożnie podchodzić do wody miodowej. Jest ona bowiem koncentrowanym źródłem węglowodanów prostych i ma wysoki indeks glikemiczny.