Najgorszy tłuszcz dla serca, jelit i talii. Koniecznie wyrzuć z codziennej diety

2024-03-21 13:29

Zdrowa dieta nie może obyć się bez tłuszczów. Niestety, nie każdy z nas wie, jaki tłuszcz można uznać za zdrowy, a jaki lepiej wpisać na czarną listę. Tym razem wskazujemy najgorszy możliwy wybór - tłuszcz, którego spożycie wpływa negatywnie zarówno na układ krążenia, trawienia, jak i na nasze samopoczucie psychiczne. Co gorsza, kryje się w wielu, pozornie zdrowych produktach.

Najgorszy tłuszcz dla serca, jelit i talii. Koniecznie wyrzuć z codziennej diety
Autor: Getty Images Najgorszy tłuszcz dla serca, jelit i talii. Koniecznie wyrzuć z codziennej diety

Zdrowa dieta, przynajmniej na początku drogi, nie jest łatwa. Wybieranie zdrowych i pełnowartościowych produktów wymaga pewnego wysiłku, szczególnie podczas zakupów, gdy powinniśmy uważniej niż do tej pory przyglądać się etykietkom. Słabej jakości oleje w diecie mogą bowiem wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jednym z nich jest olej palmowy, czyli cichy zabójca, skrywający się podstępnie w wielu produktach, po które sięgamy każdego dnia.

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Olej palmowy szkodzi całemu organizmowi

Powodów, dla których lepiej unikać oleju palmowego, jest mnóstwo. Te najważniejsze dotyczą rzecz jasna naszego zdrowia. Olej palmowy nawet w niewielkich ilościach jest szkodliwy dla organizmu. Mimo to, producenci żywności namiętnie używają go do przygotowania wszelkiej maści produktów, jest on wszak konserwantem.

Ważna wskazówka: jeśli data przydatności danego produktu wynosi dłużej niż rok, najlepiej zrezygnować z takiego zakupu. Poza tym, warto także zawrócić uwagę na to, jak wysoko na liście w składzie jest on wymieniony. Im wyżej tym gorzej.

Spożywanie oleju palmowego zostało ściśle powiązane z otyłością, która obecnie określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Olej palmowy zjadamy razem z ciastkami, cukierkami i innymi słodyczami. Za otyłość największą winą obarczane są kwasy nasycone, bowiem to one przyczyniają się do nagromadzenia tkanki tłuszczowej.

Skutki jedzenia oleju palmowego

Co złego jest w oleju palmowym? Odpowiedź jest prosta: wszystko. Warto zacząć od tego, że zwiększa ryzyko chorób sercowych. Spożywanie oleju palmowego może przyczynić się do wystąpienia zawału serca, arytmii czy nadciśnienia tętniczego. Ponadto, produkty z olejem palmowym mogą także zwiększać ryzyko miażdżycy.

Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witamin i minerałów. Szczególnie korzystny wpływ na układ trawienny mają te, pochodzące z fermentowanej żywności. Dieta niewzbogacona tymi podstawowymi składnikami, opierająca się głównie na oleju palmowym może zahamować zakłócać trawienie i powodować problemy z prawidłowym metabolizmem.

Czy olej palmowy jest rakotwórczy?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w jednym ze swoich raportów ostrzegał, że olej palmowy jest najbardziej rakotwórczy z tych obecnych na rynku. Okazuje się, że jest on źródłem substancji, które mogą przyczynić się do rozwoju raka. Z kolei obecny w oleju palmowym kwas palmitynowy ułatwia rozprzestrzenianie się nowotworów w organizmie.