Te warzywa wyniszczają tarczycę. Lepiej ich unikać

2023-04-13 14:09

Odpowiednia ilość jodu w diecie zapewnia właściwe funkcjonowanie tarczycy. Istnieją jednak warzywa, które zaburzają wchłanianie tego pierwiastka. Powinny na nie szczególnie uważać osoby mające problemy z tarczycą.

Te warzywa wyniszczają tarczycę. Lepiej ich unikać
Autor: Getty Images Te warzywa wyniszczają tarczycę. Lepiej ich unikać

Tarczyca jest szalenie ważnym gruczołem dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jej najważniejszym zadaniem jest produkcja i magazynowanie hormonów: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Do tego potrzebuje odpowiedniej ilości jodu. Warto zwracać szczególną uwagę na to, co się je, by zadbać o odpowiedni poziom tego pierwiastka w organizmie. 

Brokuły to najgorszy produkt dla tarczycy

Brokuły, które są bogatym źródłem witamin (m.in. C, E, K i z grupy B), składników mineralnych (m.in. potasu, magnezu, fosforu), błonnika i przeciwutleniaczy, zaliczane są do grupy warzyw, które mają niekorzystny wpływ na pracę tarczycy.

Dlatego, że obfitują one w goitrogeny tzw. naturalne związki wolotwórcze. Działanie tych substancji antyodżywczych polega na ograniczaniu przyswajania jodu i zaburzenia jego gospodarki w organizmie. Ich nadmierne spożycie może przyczynić się do niedoboru tego pierwiastka, a następnie do wystąpienia problemów z syntezą hormonów tarczycy. Zaburzenia te mogą zatem prowadzić do niedoczynności tarczycy.

Poradnik Zdrowie: choroby tarczycy

Tych zielonych warzyw powinny unikać lub znacznie ograniczyć osoby, które cierpią m.in. na niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto. W przypadku tych schorzeń niezwykle ważna jest zachowanie równowagi w ilości tego pierwiastka. Dlatego, że zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka podaż jodu może negatywnie wpływać na funkcjonowanie i przebieg chorób.

Spożywanie zbyt dużej ilości goitrogenów może też powodować powstanie wola tarczycy, czyli widocznego zgrubienia na szyi

Te warzywa też lepiej wyeliminować z menu

W jakich warzywach można jeszcze znaleźć te związki wolotwórcze? Oprócz brokułów występują w roślinach z rodziny krzyżowych takich jak:

  • kalafior,
  • kapusta,
  • brukselka,
  • jarmuż,
  • szpinak,
  • kalarepa.