Ten alkohol to "mniejsze zło". Hepatolożka wskazuje na konkretny trunek
Postęp nauki pozwolił obalić przekonanie, że istnieje alkohol, który jest dobry dla zdrowia. Na jego spożywaniu, szczególnie nadużywaniu, cierpi przede wszystkim wątroba, czyli jeden z najważniejszych organów organizmu. Czy istnieje "mniejsze zło" w przypadku alkoholu?
Ograniczenie spożycia to jedna z najlepszych decyzji, jaką można podjąć w trosce o swoje zdrowie. Doniesienia naukowe w kontekście wpływu trunków na zdrowie organizmu nie pozostawiają złudzeń. Alkohol źle wpływa m.in. na mózg, układ krążenia i stanowi główny czynnik ryzyka chorób wątroby takich jak marskość wątroby.
Może wyrządzić mniej szkód niż pozostałe
W trosce o swoją wątrobę najlepiej zrezygnować z picia lub ograniczyć spożywanie wysokoprocentowych napoi, ale przy nadarzających się okazjach, którym towarzyszy alkohol, wielu ludziom trudno jest być asertywnym i odmówić drinka. Umiarkowane picie zakłada spożywanie nie więcej niż jednego drinka dziennie w przypadku kobiet oraz dwóch dla mężczyzn.
Hepatolożka Nancy Reau podkreśla, że istnieje wiele badań, które pokazują, iż każdy rodzaj alkoholu może nasilać powikłania, na których cierpi wątroba. - Trudno jest również określić ryzyko związane z alkoholem, gdy masz inną chorobę wątroby, taką jak stłuszczenie wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby – dodaje ekspertka.
Lekarka zaznacza, że zdaje sobie sprawę z tego, że całkowita rezygnacja z alkoholu może być trudna w praktyce, to istnieje jeden trunek, który jest nieco "mniejszym złem", o ile ma się zdrową wątrobę. Chodzi o pewien rodzaj wina.
- Czerwone wino ma przeciwutleniacze, ale może wpływać na zdrowie wątroby. Umiar jest bardzo ważny, więc nadal musisz przestrzegać zaleceń dotyczących bezpiecznego spożywania alkoholu – dodała specjalistka hepatologii.
Kto nie może pić alkoholu?
Poza pacjentami zmagającymi się z chorobami wątroby, istnieje wiele grup, które powinny stronić od alkoholu. Należą do nich oczywiście osoby niepełnoletnie oraz kobiety w ciąży i te, które planują powiększenie rodziny.
Alkoholu powinni unikać także pacjenci np. cierpiący na nadciśnienie tętnicze lub przyjmujący określone leki, które mogą wchodzić z nim w reakcje. Chodzi m.in. o antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Osoby, które prowadzą pojazdy lub planują ich prowadzenie, a także biorące udział w innych czynnościach, które wymagają umiejętności koordynacji i czujności, również powinny nie spożywać alkoholu.
Od trunków powinny trzymać się z daleka osoby zmagające się z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu oraz te, które te problemy mają już za sobą i wracają do zdrowia, szczególnie jeśli nie są w stanie kontrolować ilości wypijanego alkoholu.