Ten alkohol to "mniejsze zło". Hepatolożka wskazuje na konkretny trunek

2023-05-18 18:15

Postęp nauki pozwolił obalić przekonanie, że istnieje alkohol, który jest dobry dla zdrowia. Na jego spożywaniu, szczególnie nadużywaniu, cierpi przede wszystkim wątroba, czyli jeden z najważniejszych organów organizmu. Czy istnieje "mniejsze zło" w przypadku alkoholu?

Ten alkohol to mniejsze zło. Hepatolożka wskazuje na konkretny trunek
Autor: Getty Images Ten alkohol to "mniejsze zło". Hepatolożka wskazuje na konkretny trunek

Ograniczenie spożycia to jedna z najlepszych decyzji, jaką można podjąć w trosce o swoje zdrowie. Doniesienia naukowe w kontekście wpływu trunków na zdrowie organizmu nie pozostawiają złudzeń. Alkohol źle wpływa m.in. na mózg, układ krążenia i stanowi główny czynnik ryzyka chorób wątroby takich jak marskość wątroby.

Może wyrządzić mniej szkód niż pozostałe

W trosce o swoją wątrobę najlepiej zrezygnować z picia lub ograniczyć spożywanie wysokoprocentowych napoi, ale przy nadarzających się okazjach, którym towarzyszy alkohol, wielu ludziom trudno jest być asertywnym i odmówić drinka. Umiarkowane picie zakłada spożywanie nie więcej niż jednego drinka dziennie w przypadku kobiet oraz dwóch dla mężczyzn.

Hepatolożka Nancy Reau podkreśla, że istnieje wiele badań, które pokazują, iż każdy rodzaj alkoholu może nasilać powikłania, na których cierpi wątroba. - Trudno jest również określić ryzyko związane z alkoholem, gdy masz inną chorobę wątroby, taką jak stłuszczenie wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby – dodaje ekspertka.

Lekarka zaznacza, że zdaje sobie sprawę z tego, że całkowita rezygnacja z alkoholu może być trudna w praktyce, to istnieje jeden trunek, który jest nieco "mniejszym złem", o ile ma się zdrową wątrobę. Chodzi o pewien rodzaj wina.

- Czerwone wino ma przeciwutleniacze, ale może wpływać na zdrowie wątroby. Umiar jest bardzo ważny, więc nadal musisz przestrzegać zaleceń dotyczących bezpiecznego spożywania alkoholu – dodała specjalistka hepatologii.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Kto nie może pić alkoholu?

Poza pacjentami zmagającymi się z chorobami wątroby, istnieje wiele grup, które powinny stronić od alkoholu. Należą do nich oczywiście osoby niepełnoletnie oraz kobiety w ciąży i te, które planują powiększenie rodziny.

Alkoholu powinni unikać także pacjenci np. cierpiący na nadciśnienie tętnicze lub przyjmujący określone leki, które mogą wchodzić z nim w reakcje. Chodzi m.in. o antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Osoby, które prowadzą pojazdy lub planują ich prowadzenie, a także biorące udział w innych czynnościach, które wymagają umiejętności koordynacji i czujności, również powinny nie spożywać alkoholu.

Od trunków powinny trzymać się z daleka osoby zmagające się z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu oraz te, które te problemy mają już za sobą i wracają do zdrowia, szczególnie jeśli nie są w stanie kontrolować ilości wypijanego alkoholu.