Ten niepozorny produkt doskonale oczyszcza jelita. Powstaje jako “efekt uboczny” produkcji

2023-06-12 13:42

Płatki i otręby owsiane oraz zawarty w nich błonnik to jedne z podstawowych produktów zdrowego odżywiania. Jednak choć owsianka gości na naszych stołach często, to większość z nas otręby omija szerokim łukiem. Warto to zmienić - twoje jelita ci za to podziękują.

Ten niepozorny produkt doskonale oczyszcza jelita. Powstaje jako “efekt uboczny” produkcji
Autor: getty images

Jednymi z najzdrowszych produktów zbożowych są produkty owsiane. Chyba wszyscy kojarzą owsiankę, ale mało kto wie, jak sprawić, by była jeszcze zdrowsza i bardziej wartościowa. Wystarczy dodać do niej otręby owsiane, które pełne są błonnika i białka. Jak otręby wpływają na nasze jelita i przed jakimi chorobami chronią?

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Dlaczego otręby przeważają nad płatkami owsianymi?

Owies ma spory zasób błonnika pokarmowego, który niezbędny jest przy utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Na 100 gram owsa, mamy aż 10 gram błonnika. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik u dorosłego, zdrowego człowieka wynosi 25 gramów. U osób, które mają wysoki cholesterol i nadwagę to 45 gramów.

Poza błonnikiem, otręby owsiane pełne są chociażby składników mineralnych. Na 100 gram otrębów, znajduje się aż 5,5 mg żelaza, 570 mg potasu i aż 45 mikrogramów selenu, którego większość populacji ma niedobory. Już 20 gramów otrębów, czyli ok. 3 łyżki, uzupełni nasze zapotrzebowanie na produkty mineralne.

Otręby owsiane to też źródło witaminy B1, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, czyli m.in wspomaga dobrostan psychiczny i dostarcza energię. Jej niedobory objawiają się ciągłym zmęczeniem, sennością i ogólnym osłabieniem. Ten super-food zawiera także awenantramidy, które występują wyłącznie w owsie, a które odpowiedzialne są za redukcję stanów zapalnych, świądu i zaczerwienienia. 

Różnica między otrębami owsianymi a płatkami owsianymi polega na tym, że otręby owsiane to zewnętrzna warstwa ziarna, czyli okrywa owocowo-nasienna. Są to najbardziej prozdrowotne części owsa. Z kolei płatki owsiane to oczyszczone ziarno owsa, czyli elementy pozbawione okrywy. 

Jak na zdrowie wpływa regularne jedzenie otrębów?

Najnowsza praca naukowa dotycząca badań nad płatkami i otrębami owsianymi pochodzi z 2021 roku i pokazuje, że osoby, które regularnie spożywają otręby obniżają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Nieprzetworzony owies wpływa też pozytywnie na zmniejszenie insuliny i glukozy we krwi. W badaniu wykazano także, że kobiety w ciąży spożywając otręby owsiane redukowały poziom cukru we krwi, co chroniło je przed tzw. cukrzycą ciążową

Osoby, których dieta bogata jest w produkty owsiane, zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu aż o 21 proc. oraz choroby wieńcowej, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. Otręby owsiane wykazują też działanie przeciwnowotworowe. Inne badania naukowe wskazują na to, że produkty owsiane zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego aż o 12 proc. Błonnik zawarty w otrębach owsianych pomaga usuwać związki rakotwórcze z organizmu.

Inne korzyści ze spożywania większej ilości otrębów owsianych to mniejsze zaparcia i biegunki. Otręby owsiane szczególnie pomagają osobom, które chorują na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Ponadto błonnik pochodzący z owsa zapobiega naruszeniu błony śluzowej jelit, czyli ogranicza przedostawanie się substancji toksycznych z przewodu pokarmowego do reszty organizmu.