Twoje serce to doceni. Dopisz te produkty do listy zakupów
Serce to jeden z najbardziej zapracowanych narządów organizmu. By ułatwić mu funkcjonowanie, należy wprowadzić w życie zdrowe nawyki. Jednym z nich jest odpowiednie odżywianie. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie serca, o tych produktach musisz pamiętać.
W przypadku zdrowia serca, to co jemy, ma kluczowe znaczenie. Ograniczenie tłuszczów w diecie jest podstawą, niezwykle ważną dla całego układu sercowo-naczyniowego. Żywność przetworzona - bogata w tłuszcze nasycone i sód - to wielki wróg tego narządu.
Zamiast tłustych potraw, warto postawić na posiłki, które zawierają błonnik. Poniższe produkty to znacznie lepsze wybory żywieniowe, dlatego, jeśli zależy ci na zdrowiu serca, czym prędzej włącz je do diety.
Jadaj różnorodne warzywa i owoce
Postaw na różnorodne owoce i warzywa w swojej diecie. Możesz jeść je w wersji suszonej, mrożonej, świeżej, a nawet w puszkach. W przypadku świeżych warzyw postaw na pomidory, kapustę i marchew – zawarte w nich związki dobrze działają na układ krążenia. Jeśli lubisz liściaste warzywa, to świetnie. W trosce o serce postaw na sałatę rzymską, jarmuż albo szpinak.
Te zielone cuda m.in. łagodzą stan zapalny, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i dobrze wpływają na naczynia krwionośne. Z kolei, gdy lubisz warzywa w puszkach, wybieraj te o niskiej zawartości sodu, a jeśli szczególnie "cenisz" mrożonki, to najlepiej sięgać po takie jak kalafior albo brokuły, ale koniecznie bez dodatków w postaci sosu lub masła.
Owoce także pozytywnie wpływają na zdrowie serca. Szczególnie dobrze na ten narząd działają gruszki, brzoskwinie, pomarańcze, jabłka i banany. Gdy sięgasz po opcje mrożone, suszone lub w puszkach – wybieraj te bez dodatku cukru. Owoce i tak swój słodki smak zawdzięczają cukrom prostym, który występują w nich naturalnie.
Pamiętaj o nabiale i białku
W przypadku produktów mlecznych sięgaj po te beztłuszczowe lub niskotłuszczowe takie jak mleko, jogurt naturalny lub ser albo twarożek. Nie zapominaj również o opcjach roślinnych. Na przykład mleku sojowym z dodatkiem wapnia, witaminy D i witaminy A. Jeśli lubisz pieczywo, stawiaj na pełne ziarna.
W trosce o zdrowie serca nie zapominaj również o pokarmach bogatych w białko. Jadaj owoce morza np. ryby albo skorupiaki i chude mięso takie jak pierś z kurczaka lub indyka bez skóry. W przypadku czerwonego mięsa stawiaj na chudą wołowinę albo polędwicę wołową.
Białko w diecie przemycisz, jedząc fasolę, soczewicę, ciecierzycę, jajka, tofu, niesolone orzechy, nasiona czy masło orzechowe.
Wybieraj zdrowsze tłuszcze i czytaj etykiety
Staraj się zastąpić tłuszcze nasycone zdrowszymi odpowiednikami. Zamiast masła, postaw na oliwę z oliwę albo olej roślinny np. olej rzepakowy. Zastąp tłusty majonez lekkim odpowiednikiem albo wykonaj go samodzielnie w domu.
Przede wszystkim unikaj oleju kokosowego i palmowego, które są pełne tłuszczów nasyconych. W trosce o serce lepiej sięgać po margaryny na bazie tłuszczów roślinnych niż masło.
Podczas zakupów, warto sprawdzać etykiety i szukać opcji o mniejszej zawartości tłuszczu i cukru. Zwracaj także uwagę na pełnoziarniste produkty. Upewnij się, że zawierają pełne ziarno, które zazwyczaj wymienione jest jako pierwsze na liście składników.