Wspomaga trawienie, oczyszcza, odchudza. Naturalny eliksir pijały nasze babcie
Szukasz produktów pozbawionych ulepszaczy, cukru i konserwantów? Słusznie, żywność pozbawiona dodatków pozwala zachować zdrowie i długowieczność. Zachęcamy do sięgnięcia po serwatkę, której zalety znały i doceniały już nasze babcie. Serwatka ma zbawienny wpływ na nasz organizm, a szczególnie na układ pokarmowy i odpornościowy.
Serwatka - co to jest?
Serwatka to nic innego jak ciecz, która jest pozostałością po produkcji sera, najczęściej tworzonego z mleka krowiego. Zawiera wiele cennych właściwości takich jak minerały, witaminy, białko, czy tłuszcze. Posiada jednak laktozę, dlatego nie zaleca się jej spożywania osobom uczulonym lub borykającym się z nietolerancją tego typu cukru mlecznego.
Dawniej po przygotowaniu domowego białego sera, serwatkę wykorzystywano do przyrządzenia żurków, kiszonek, czy chłodnika. Latem podczas upałów sięgano po nią jako kwaśny orzeźwiający napój. Dziś traktujemy tego typu płyn jako niepotrzebny odpad i wylewamy, nie wiedząc jak cennych właściwości pozbawiamy się tym gestem.
Naukowcy zaznaczają, że z biegiem lat także współcześnie zaczynamy doceniać rolę serwatki w kwestii zdrowia. Docenili ją głównie dietetycy kliniczni. Bioaktywne białka znalazły swoje zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również farmaceutycznym i kosmetycznym.
Na co pomaga serwatka? Czy serwatka jest zdrowa?
Wysoka zawartość białka występująca w serwatce sprzyja budowaniu mięśni, zawarte w serwatce aminokwasy takie jak walina, leucyna, czy izoleucyna także odgrywają kluczową rolę w budowie masy mięśniowej.
Specjaliści dostrzegli również, że spożycie białek serwatkowych wpływa pozytywnie na proces związany z leczeniem:
- nowotworów,
- zapalenia wątroby typu B,
- osteoporozy,
- chorób układu krążenia
- HIV.
A to dzięki temu, że znajdująca się w składzie serwatki laktoferyna ma działanie przeciwutleniające i ma zdolności stymulujące reakcje immunologiczne. Ponadto:
- Zawarta w serwatce laktoperoksydaza jest enzymem, który wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne.
- Badania wykazały, że serwatka zapobiega onkogenezie, przez co maleje ryzyko wystąpienia nowotworów.
- Przeprowadzono również analizy, z których wynika, że białka serwatkowe obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także osocza w wątrobie.
- Dodatkowo badania wykazały, że białka serwatkowe przyczyniają się do zmniejszenia stanów zapalnych skóry.