Wygląda niesmacznie, a rozpływa się w ustach. Nieszpułka zwyczajna to bogactwo witamin
To małe owoce, które przed laty były jednymi z najbardziej lubianych jesiennych i zimowych przysmaków. Później nieco zapomniane, dziś na nowo odkrywają swoje zalety. Nieszpułki, bo o nich mowa, są doskonałe w smaku i stanowią skarbnicę zdrowia. Sprawdź, dlaczego warto je jeść i jak można je przyrządzać.
Nieszpułka zwyczajna - co to za owoc
Nieszpułka zwyczajna cieszyła się popularnością już jakieś 3 tysiące lat temu w Azji. Później zyskała zwolenników w Europie, najpierw w starożytnej Grecji, następnie w Rzymie. Stąd już była prosta droga do upowszechnienia nieszpułek w całej Europie.
Mespilus germanica, czyli nieszpułka zwyczajna, zagościła na dobre w polskich sadach, a jej owoce w polskiej kuchni. Jednak od połowy XX wieku, wraz z większą popularnością owoców tropikalnych, nieszpułka sukcesywnie traciła popularność... aż do teraz, gdy na nowo budzi się zainteresowanie tym owocem.
Nieszpułka zwyczajna, znana też jako nieszpułka jadalna, to ładne, dekoracyjne drzewo. Z kolei owoce tego drzewa są czerwone lub zabarwione na czerwono-brązowo i osiągają średnicę ok. 4-8 cm.
Mają dość duże wyloty gniazd nasiennych z długimi wyrostkami, co w minionych wiekach powodowało, że nazwy potoczne nawiązywały m.in. do... odbytu. Ale niech ten wątek nikogo nie zniechęca – nieszpułki są bardzo smaczne i zdrowe.
Ciasto z owocami bez mąki
Nieszpułka zwyczajna - zalety i właściwości
Dlaczego warto jeść nieszpułki zwyczajne? W tych owocach znajdziemy szereg cennych witamin, minerałów i substancji odżywczych:
- żelazo, które korzystnie wpływa na układ krwiotwórczy
- witaminy z grupy B, niezbędne dla prawidłowego metabolizmu, właściwej pracy mięśni i układu nerwowego
- w medycynie ludowej wykorzystywano nieszpułkę, aby łagodzić problemy żołądkowe i hamować biegunki
- tradycyjnie zalecano te owoce także osobom z kamieniami nerkowymi i kamieniami żółciowymi
- nieszpułki są bogate w cenne flawonoidy o przeciwutleniających właściwościach, co może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, sprzyjać zdrowemu sercu i spowalniać procesy starzenia
- wyniki niektórych badań sugerują, że mogą mieć działanie przeciwcukrzycowe
- witamina C zawarta w nieszpułkach zapewnia prawidłową odporność, właściwą syntezę kolagenu i może poprawiać kondycję skóry
- bogactwo błonnika to przepis na prawidłowe trawienie
- wapń obecny w nieszpułkach działa korzystnie na stan zębów i układ kostny.
Jak jeść owoce nieszpułki? Kiedy są najlepsze?
Owoce doskonale smakują, gdy są mocno dojrzałe, wręcz przejrzałe. Sprawdzają się jako składnik dżemów i konfitur, jak również jako dodatek do ciast i deserów, a także w wersji wytrawnej, jako dodatek do mięs.
Żeby uzyskać najlepszy smak, warto po zbiorach odstawić te owoce do leżakowania na 2-4 tygodnie, uzyskując finalnie subtelny smak i delikatną konsystencję, które wiele osób porównuje ze smakiem, jaki mają pieczone jabłka.