Dieta oczyszczająca po świętach - zasady. Przykładowy jadłospis oczyszczający

2019-12-18 12:24

Stosowanie diet oczyszczających organizm jest niezbędne, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. Zanieczyszczone środowisko, wysoko przetworzona żywność i stres towarzyszący nam na co dzień nie sprzyjają równowadze organizmu i prowadzą do kumulowania się toksyn w komórkach ciała. Kilka dni na lekkiej diecie oczyszczającej przyda ci się także po zbyt obfitym jedzeniu świątecznych smakołyków. Jeśli towarzyszą ci wzdęcia, czujesz się ciężki i pełny, a do tego brak ci energii, bez wahania sięgnij po oczyszczający jadłospis i pomóż organizmowi wrócić do siebie.

Dieta oczyszczająca po świętach - zasady. Przykładowy JADŁOSPIS oczyszczający
Autor: Thinkstockphotos.com Dieta oczyszczająca po świętach - zasady. Przykładowy JADŁOSPIS oczyszczający

Spis treści

  1. Dieta oczyszczająca: na czym polega?
  2. Dieta oczyszczająca: co można jeść?
  3. Dieta oczyszczająca: przykładowe jadłospisy

Zadaniem diety oczyszczającej jest dostarczenie do organizmu jaka największej ilości składników odżywczych o działaniu odtruwającym i wspomagającym wydalanie toksyn, a także złogów zalegających w jelitach. Istnieją różne warianty diet oczyszczających, jak np. owsiankowa, pomarańczowo-grejpfrutowa, czy jogurtowa.

Najbardziej popularna jest jednak dieta oparta na warzywach i owocach. Jej stosowanie jest też najbardziej zasadne, aby oczyścić organizm, ponieważ to właśnie warzywa i owoce są najbogatszym źródłem składników mineralnych, witamin i antyoksydantów, działających ochronnie na komórki ciała.

Proponuję zastosowanie urozmaiconej diety, a nie opartej na np. tyko jednym owocu. Dostarczymy w ten sposób wielu różnych składników odżywczych i nie poczujemy się znużeni jednostronnym jadłospisem. Ważne jest, że nie musi to być koniecznie dieta surowa, skomponowana wyłącznie z warzyw i owoców. Szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z detoksem lub potrzebują odciążenia układu trawiennego po świętach i imprezach, łatwiej będzie zastosować mniej rygorystyczną dietę, która jednak nadal będzie oparta o żywność stymulującą oczyszczanie z toksyn.

Dieta oczyszczająca: na czym polega?

Dietę oczyszczającą można podzielić na dwie fazy. Detoks w pierwszej fazie jest dietą niskokaloryczną, dostarczającą ok. 1000 kcal, zawierającą przede wszystkim warzywa i owoce, najlepiej w postaci surowej lub ugotowane na parze, ale także gotowane w wodzie i duszone bez tłuszczu. Taki sposób odżywiania może skutkować spadkiem masy ciała. W żadnym wypadku nie należy jednak traktować detoksu jako diety odchudzającej i stosować dłużej niż 3 dni.

Długotrwałe przebywanie na tak ubogo energetycznej diecie prowadzi do osłabienia organizmu, spadku koncentracji i odporności oraz spowolnienia metabolizmu, czyli spadku tempa wszystkich procesów życiowych, a nie tylko spalania tkanki tłuszczowej. Zwykle kończy się efektem jo-jo.

Pierwsza faza diety oczyszczającej przeznaczona jest dla osób zdrowych. Nie powinna być stosowana u dzieci, młodzieży w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży i karmiących. Druga faza diety oczyszczającej jest dużo mniej rygorystyczna, ma wyższą wartość kaloryczną (dopasowaną do potrzeb organizmu), zawiera razowe produkty zbożowe, które należy spożywać przynajmniej raz dziennie. W zależności od restrykcji diety dopuszcza chude mięso i ryby oraz przetwory mleczne. Należy ją stosować 2-3 tygodnie i może być ona wstępem do nauki zdrowego odżywiania.

Dieta oczyszczająca: co można jeść?

Dietę należy oprzeć o produkty odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu. Możemy do nich zaliczyć m.in.: awokado, owoc granatu, jabłko,  grejpfruta, cytrynęrukolę, kapustę, kalafiora, brokuł, buraka, fenkuł, czosnek, imbir, zieloną pietruszkę, siemię lniane oraz dziki ryż. Produkty te mają działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe, zawierają duże ilości błonnika regulującego pracę jelit oraz przywracają dobre samopoczucie i energię.

Konieczne jest wypijanie płynów w ilości około 2 litrów dziennie. Zwiększy to efekt diurezy i przyspieszy usuwanie toksyn z organizmu. Możesz sięgać po czystą wodę, wodę z cytryną, zieloną i białą herbatę.

Podczas detoksu koniecznie trzeba z rezygnować z alkoholu, papierosów, kawy, czarnej herbaty, czerwonego mięsa, słodyczy, fast-foodów, białego pieczywa i makaronów, produktów smażonych, wyeliminować cukier oraz sól. Warto włączyć do picia napary z karczocha, kopru włoskiego i rumianku, które niwelują wzdęcia, poprawiają trawienie i przyspieszają oczyszczanie wątroby.

To ci się przyda

Zasady diety oczyszczającej w pigułce

1.    Pierwsza faza diety powinna trwać do 3 dni, a druga faza 2-3 tygodnie.2.    Oprzyj swój jadłospis o rośliny bogate w przeciwutleniacze i błonnik.3.    Pij dużo wody – przynajmniej 2 litry dziennie.4.    Zastosuj zioła wspomagające trawienie, np. koper włoski i rumianek.5.    Zrezygnuj z cukru i soli, żywności wysoko przetworzonej oraz używek.

Dieta oczyszczająca: przykładowe jadłospisy

Jadłospis 1

Dzień 1

  • Śniadanie: awokado nadziewane sałatką z tuńczyka, pomidorków koktajlowych, czerwonej cebuli z tymiankiem i bazylią
  • II śniadanie: sałatka z winogronami, jabłkiem, gruszką i granatem
  • Obiad: placuszki brokułowe z kaszą jaglaną pieczone w piekarniku
  • Podwieczorek: zielony koktajl z ananasa, jabłek, ogórka, cytryny, szpinaku i natki pietruszki
  • Kolacja: surówka z kapusty z marchewką, papryką i koperkiem

Dzień 2

  • Śniadanie: sałatka z brukselką, botwinką, pomidorkami koktajlowymi i rukolą
  • II śniadanie: pieczone jabłko z granatem i miętą
  • Obiad: grillowany łosoś z dzikim ryżem i brokułami
  • Podwieczorek: koktajl z marchwi, imbiru, cytryny i jabłka
  • Kolacja: krem brokułowo-kalafiorowy z natką pietruszki i pestkami dyni

Dzień 3

  • Śniadanie: zielona sałatka z brokułami, szpinakiem i czerwoną cebulą posypana sezamem
  • II śniadanie: sałatka z grejpfruta i pomarańczy w syropie waniliowym
  • Obiad: gołąbki z nadzieniem z papryki, groszku zielonego i dzikiego ryżu
  • Podwieczorek: koktajl z buraka, pomarańczy, marchwi i jabłka
  • Kolacja: warzywne gazpacho z pomidorów, papryki i ogórka

    Jadłospis 2

    Dzień 1

    • Śniadanie: sałatka z grillowanym awokado, czerwonymi i żółtymi pomidorami, oraz rukolą
    • II śniadanie: sałatka cytrusowa posypana płatkami migdałów, pestkami granatu i posiekaną miętą
    • Obiad: dziki ryż z pieczona papryką, orzeszkami piniowymi i natką pietruszki
    • Podwieczorek: smoothie z awokado, selera naciowego, limonki i jabłka
    • Kolacja: krem warzywny z pietruszki, selera naciowego i korzeniowego posypany koperkiem i natką pietruszki

    Dzień 2

    • Śniadanie: sałatka z rukoli, cykorii, awokado i jajka na twardo posypana siemieniem lnianym
    • II śniadanie: kisiel z żurawiny i limonki
    • Obiad: placuszki z cukinii i kapusty pieczone w piekarniku
    • Podwieczorek: koktajl z buraka, jabłka, marchewki, soku z cytryny i natki pietruszki
    • Kolacja: surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem, migdałami i orzechami włoskimi

    Dzień 3

    • Śniadanie: sałatka z buraczkami, grejpfrutem, pomarańczą i czerwoną kapustą z dodatkiem orzechów włoskich, posiekanej natki pietruszki i kolendry
    • II śniadanie: sałatka z granatem, awokado i jeżynami
    • Obiad: zupa z soczewicy z warzywami
    • Podwieczorek: smoothie z jabłek, grejpfruta i truskawek z dodatkiem chili
    • Kolacja: zupa z kapustą, marchewką i brokułem z dodatkiem kminku i majeranku
    O autorze
    Aleksandra Żyłowska-Mazgaj dietetyk
    Aleksandra Żyłowska-Mharrab, dietetyk
    Technolog żywności, dietetyk, edukator. Absolwentka Biotechnologii na Politechnice Gdańskiej i Usług żywieniowych na Akademii Morskiej. Zwolenniczka prostej, zdrowej kuchni i świadomych wyborów w codziennym odżywianiu. Do moich głównych zainteresowań należy budowanie trwałych zmian nawyków żywieniowych oraz indywidualne komponowanie diety zgodnie z potrzebami organizmu. Bo nie dla każdego to samo jest zdrowe! Uważam, że edukacja żywieniowa jest bardzo istotna, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Koncentruję swoje działania na szerzeniu wiedzy o żywieniu, analizuję nowe wyniki badań, samodzielnie wnioskuję. Wyznaję zasadę, że dieta to styl życia, a nie ścisłe przestrzeganie posiłków z kartki. W zdrowym i świadomym odżywianiu zawsze jest miejsce na pyszne przyjemności.