Dieta po zawale – co i jak jeść, aby wesprzeć obolałe serce?

2017-09-21 12:16

Dla osób, które przeszły zawał mięśnia sercowego prawidłowe odżywianie jest tak samo istotne, co regularne przyjmowanie leków. Co i jak jeść, aby serce po zawale nabrało sił?

DIETA po ZAWALE – co i jak jeść, aby wesprzeć obolałe SERCE?
Autor: Magdalena Gajda To, co jesz może wzmocnić lub osłabić twoje serce.

Spis treści

  1. Dieta po zawale – jakie ma zadania?
  2. Dieta po zawale – krok po kroku

Dieta dla osoby po zawale zależy przede wszystkim od etapu jej leczenia i rekonwalescencji. I tak, w pierwszej dobie po ataku, kiedy pacjent może odczuwać nudności i wymiotować, stosuje się u niego zazwyczaj dietę płynną. Jest łagodna dla układu pokarmowego i utrzymuje odpowiednie nawodnienie ważne dla prawidłowej pracy serca. W kolejnych dniach po zawale wprowadza się dietę lekkostrawną, która odciąża zmęczony organizm i dostarcza mu składników odżywczych. Na koniec, pacjentowi zaleca się niskokaloryczną dietę kardiologiczną.

Ważne

Dieta „pozawałowa”, aby nie osłabiła lub przeciążyła serca i całego układu krążenia musi być dopasowana do stopnia aktywności ruchowej pacjenta. Wartość kaloryczna posiłków dla osób po zawale będzie się zatem różnić. Dla mniej aktywnych będzie to 20 kcal na 1 kg ciała w ciągu jednej doby, dla bardziej sprawnych – ok. 30 kcal. Wyjątek stanowią osoby z nadwagą i chore na otyłość, które przeszły zawał. W ich przypadku dzienna wartość energetyczna posiłków powinna być obniżona. Do jakiego poziomu – o tym decyduje lekarz.

Dieta po zawale – jakie ma zadania?

Prawidłowo ułożona dieta kardiologiczna dla osób po zawale serca ma spełnić dwa główne zadania. Po pierwsze ma poprawić profil lipidowy, czyli obniżyć poziom stężenia cholesterolu i jego frakcji LDL i HLD oraz trójglicerydów (triglicerydów). A po drugie, produkty, które pacjent spożywa po zawale mają przyczynić do zmniejszenia, z czasem usunięcia zmian miażdżycowych w naczyniach doprowadzających krew do serca.

Dieta po zawale – krok po kroku

Szczegółowe zalecenia w diecie kardiodologicznej różnią się od siebie. Przy ustalaniu diety, lekarz bierze pod uwagę nie tylko stan serca i jego naczyń po zawale, ale także inne schorzenia pacjenta, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, nadwagę lub otyłość. Dlatego też, jeśli jesteś po zawale, korzystaj systematycznie z konsultacji w poradni dietetycznej, aby zmieniać swoją dietę wraz z postępami w leczeniu.

Jest jednak pewien zbiór uniwersalnych porad żywieniowych, do których powinien zastosować się każdy „zawałowiec”.

1. Nie przejadaj się. Zaplanuj na cały dzień 5-6 posiłków w regularnych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być niewielkie, a ich kaloryczność rozłożona równomiernie na cały dzień. Unikaj dokładek i przekąsek między posiłkami. Wypełniony ponad miarę żołądek utrudni ci oddychanie i prawidłowe dotlenienie serca. Zmusi też słaby jeszcze organizm do cięższej pracy przy przemianie jedzenia w energię.

2. Zapomnij o kofeinie. Zwłaszcza w pierwszym okresie po zawale. Wyklucz z diety wszystkie napoje, które podnoszą ciśnienie krwi, a więc kawę, czarną herbatę, napoje gazowane z kofeiną i energetyczne, a nawet karmelki z kofeiną. Jeśli jesteś po zawale, kofeina może stanowić zagrożenie dla twojego serca. A jeśli nie udało ci się powstrzymać od wypicia kilku "małych czarnych" i zauważysz u siebie takie objawy jak np. nerwowość, wymioty, drżenie, przyśpieszone bicie serca – natychmiast zgłoś się do lekarza. 3. Zmień technikę gotowania potraw. Patelnie i naczynia do smażenia w głębokim tłuszczu lub panierce oraz duszenia nie będą co już potrzebne. Wyciągnij na wierzch garnki do gotowania, parowary do gotowania na parze i patelnie grillowe. 4. Sól stosuj tylko w minimalnych ilościach. Najlepsza dla ciebie dobowa dawka soli to 3,5 grama, czyli jedna płaska łyżeczka. Jak osiągnąć taki wynik, albo lepiej - jeszcze mniejszy? Oto kilka prostych sposobów. Ryż, makaron, kasze lub ziemniaki, czyli produkty węglowodanowe sól zawsze po ugotowaniu połową zwykłej porcji. Zachowają słony smak taki, jak podczas gotowania. Nie dosalaj potraw, które już są ugotowane. Nie używaj przypraw i kostek bulionowych złożonych w wielu składników, w tym także i soli. A najlepiej zastąp sól aromatycznymi przyprawami takimi jak np. oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn.

Warto wiedzieć

Produkty solone zabronione „zawałowcom”: - wędliny i inne mięsne produkty wędzone, - sery pleśniowe, - dania gotowe – na zimno i do podgrzania, - dania typu fast food – np. kebaby, hot-dogi, hamburgery, - sos sojowy, - słone i tłuste przekąski – np. krakersy, paluszki.

5. Ogranicz tłuszcz. Jedz jak najmniej produktów z nasyconymi kwasami tłuszczowymi i kwasami tłuszczowymi trans. Unikaj więc tłustych mięs i wędlin, np. kiełbasy, baleronu, boczku, pasztetu i pasztetowej, salami i parówek. Możesz za to śmiało zajadać się mięsem drobiowym oraz rybami morskimi. Te ostatnie zawierają kwasy tłuszczowe n-3 PUF, które normalizują ciśnienie krwi. Dla „zawałowców” niewskazany jest także tłusty nabiał, np. tłuste mleko, sery białe i żółte oraz śmietana. Ulżysz swojemu sercu zastępując je mlekiem i serami chudymi, lub choć półtłustymi, kefirem i jogurtem naturalnym. 6. Nie szarżuj z cukrem. Ogranicz do minimum nie tylko słodycze i napoje słodzone, ale także owoce, które zazwyczaj mają w sobie dużo cukrów. Jeśli jesteś po zawale, a dodatkowo masz nadwagę lub chorujesz na otyłość – twoja dzienna dawka cukru nie może przekraczać 300 gramów. Ale warzywa w diecie kardiologicznej nie są reglamentowane. W formie surówek możesz je jeść do woli, nawet do każdego posiłku. 7. A jeśli jesz węglowodany...To te o niskim indeksie glikemicznym, czyli pieczywo pełnoziarniste i razowe, ryże: Basmati i brązowy, grube kasze (jęczmienną – pęczak, gryczaną) oraz makarony: razowy i gryczany.

Polecamy
jesz co lubisz dash

Autor: Time S.A

Zmagasz się z nadciśnieniem lub chorobami układu krążenia? Pamiętaj, że dobrze dobrana dieta to pierwszy krok do lepszej kondycji Twojego serca. Skorzystaj z planu DASH od JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie. Jedz zdrowo i smacznie, zmniejszaj ryzyko zawału i obniżaj ciśnienie. Bądź w stałym kontakcie z doświadczonym dietetykiem bez wychodzenia z domu!

Zrób to koniecznie

Dodaj sił sercu włączając do diety składniki, które poprawiają jego kondycję: - błonnik pokarmowy - oczyszcza tętnice ze złogów cholesterolu, - antyoksydanty - chronią serce i naczynia krwionośne, - potas i magnez - obniżają ciśnienie krwi, aby płynnie płynęła przez naczynia i sprawiają, że serce bije regularnie, - stenole i sterole - zmniejszają poziom cholesterolu we krwi.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

Fundacja OD-WAGA