Dzięki tej diecie chudnie Michniewicz. Odkryto, że może powodować poważne skutki uboczne

2022-11-25 12:51

Post przerywany, inaczej nazywany dietą IF (Intermittent Fasting), zyskał na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Z tego modelu żywienia korzysta m.in. trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz, a także aktorki Jennifer Aniston i Reese Witherspoon. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców wykazało jednak, że post przerywany może powodować niebezpieczne skutki uboczne.

Czesław Michniewicz sporo schudł dzięki diecie
Autor: Tomasz Radzik / SUPER EXPRESS Dzięki tej diecie chudnie Michniewicz. Odkryto, że może powodować poważne skutki uboczne

Post przerywany to model żywienia polegający na ograniczonym przedziale czasowym, w którym można jeść tzw. oknie żywieniowym, a w ciągu pozostałych godzin obowiązuje post. Oczywiście, jak każda dieta, post przerywany ma wiele zalet. Jedną z tych korzyści jest utrata masy ciała. Ale nowe badanie ujawnia, że ten model żywienia może doprowadzić do poważnych skutków ubocznych.

Post przerywany sprzyja nieprawidłowym zachowaniom żywieniowym

Badanie, o jakim mowa, zostało opublikowane w czasopiśmie Eating Behaviors. Naukowcy analizowali dane ponad 2762 nastolatków i młodych dorosłych. Okazało się, że post przerywany istotnie wiąże się z nieuporządkowanymi zachowaniami żywieniowymi.

Autorzy badań ostrzegają, że szczególnie uważać powinny panie. W przypadku kobiet dieta IF wiąże się z objadaniem się i wymiotami, a także kompulsywnymi ćwiczeniami. U mężczyzn również zaobserwowano tendencję do nadmiernego wysiłku fizycznego.

- Badanie pokazuje związek, który już obserwujemy w praktyce. Klienci często rozpoczynają praktykę przerywanego postu, aby "być zdrowymi", ponieważ jest to coś promowanego jako zdrowe. Jednak ograniczenie naszego spożycia może prowadzić do innych ekstremalnych zachowań żywieniowych – wyjaśnia certyfikowana dietetyczka Mary Curnutte z Louisville Centre for Eating Disorders.

Ekspertka dodaje, że ignorowanie głodu może powodować jego narastanie, co sprzyja przejadaniu się i objadaniu.

Poradnik Zdrowie - Zaburzenia odżywiania

Post przerywany nie jest dla każdego

Współautor badania Jason M. Nagata z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco ostrzega przed stosowaniem postu przerywanego. - Związki znalezione między przerywanym postem a zachowaniami związanymi z zaburzeniami odżywiania są szczególnie istotne, biorąc pod uwagę znaczny wzrost zaburzeń odżywiania wśród młodzieży i młodych dorosłych od początku pandemii COVID-19.

Dietetyczka Mary Curnutte podkreśla, że osoby z historią zaburzeń odżywiania nie powinny pod żadnym pozorem stosować diety IF. Zdaniem specjalistki osoby, które mają trudny związek z jedzeniem, także powinny unikać postu przerywanego.

- Jeśli ktoś zdecyduje, że chciałby stosować post przerywany przez dłuższy czas niż nasz naturalny post na noc, kiedy śpimy, zachęcam ich do przedyskutowania tego z dietetykiem, aby upewnić się, że nie brakuje im kluczowego składnika, który może zaszkodzić ich organizmowi – ostrzega dietetyczka.