OCZYSZCZANIE czyli porządki w organizmie

2012-02-28 10:38

Właśnie teraz warto przeprowadzić kurację oczyszczającą. Poczujesz się po niej lekka i szczuplejsza!

OCZYSZCZANIE czyli porządki w organizmie
Autor: thinkstockphotos.com Właśnie teraz warto przeprowadzić kurację oczyszczającą. Poczujesz się po niej lekka i szczuplejsza!

Spis treści

  1. Dieta oczyszczająca - skuteczne usuwanie toksyn
  2. 7 zasad diety oczyszczającej
  3. Roślinne wspomaganie – aby oczyścić organizm, warto sięgnąć po:
  4. Oto skrócona lista trujących nas winowajców:

Toksyny atakują nas wszelkimi możliwymi drogami – przez skórę, płuca, układ pokarmowy – znacząco osłabiając cały organizm. I z każdym rokiem jest ich coraz więcej wokół nas. Wszystkiemu winien postęp cywilizacyjny, który pozwala nam żyć wygodniej. Niestety, okupione jest to sporymi stratami, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie i samopoczucie. Zbierają się w naszym ciele latami. Na początku organy, które są odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu (m.in. skóra i wątroba), jeszcze z nimi walczą – dzień i noc próbują się ich pozbyć. Bo na szczęście nie jesteśmy całkiem bezbronni wobec ataku toksyn. Każda nasza komórka zawiera specjalny rodzaj białka – jego zadaniem jest wychwytywanie toksycznych substancji i zamiana ich w związki, które można usunąć z organizmu.Toksyny rozpuszczalne w wodzie eliminowane są przez układ moczowy i skórę. Tymi rozpuszczalnymi w tłuszczach zajmuje się układ pokarmowy. Jeśli jednak toksyn jest już za dużo, organizm przestaje sobie radzić i zaczynają one kumulować się w kościach, włosach, paznokciach, co utrudnia ich pozbycie się. Skutkiem nagromadzenia trucizn jest przemęczenie, złe samopoczucie, bóle głowy, wysypki, drażliwość, nieprzyjemny zapach z ust, obniżenie odporności.

Dieta oczyszczająca - skuteczne usuwanie toksyn

Toksyn najlepiej pozbyć się stosując dietę oczyszczającą, która angażując wszystkie drogi wydalania: układ pokarmowy i moczowy oraz skórę. Niewskazane są z całą pewnością dla dzieci i osób po 65. roku życia, a także z chorobami serca i układu krwionośnego, pokarmowego, moczowego, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Sauna i wysiłek fizyczny – z potem eliminowanych jest wiele substancji toksycznych. W saunie wysoka temperatura sprawia, że intensywnie się pocimy, jednocześnie oczyszczając organizm z toksyn rozpuszczalnych w wodzie. Z sauny warto korzystać 1–2 razy w tygodniu. Przeciwwskazania to choroby serca i układu krwionośnego, infekcje, nadciśnienie, choroby nerek i zakaźne. Podobnie jak sauna działa intensywny wysiłek fizyczny, w czasie którego również pozbywamy się toksyn, a także wzmacniamy mięśnie.

7 zasad diety oczyszczającej

  1. Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, przed dietą skonsultuj się z lekarzem.
  2. Przed przejściem na taką dietę przygotuj się – ogranicz porcje jedzenia, wyeliminuj z menu tłuste, ciężko strawne dania, kawę, sól.
  3. W czasie diety oczyszczającej nie możesz pić alkoholu, kawy, czarnej herbaty, palić papierosów.
  4. Wybierz najodpowiedniejszy moment. Może np. po świętach, kiedy czujesz się ociężała, objedzona. Łatwiej będzie ci przetrwać dietę.
  5. Pij bez ograniczeń. Organizm w czasie diety oczyszczającej łatwo się odwadnia - a to bardzo szkodliwe, więc lepiej do tego nie dopuszczać.
  6. W czasie kuracji możesz mieć nieświeży oddech i pot o intensywnym zapachu. Czyść więc często zęby i język, korzystaj z prysznica.
  7. Ogranicz kosmetyki – daj skórze swobodnie oddychać.

Roślinne wspomaganie – aby oczyścić organizm, warto sięgnąć po:

  • wyciąg z brzozy białej działający łagodnie moczopędnie;
  • zieloną herbatę, która jest bogatym źródłem polifenoli wymiatających z organizmu wolne rodniki;
  • tamaryndowiec działający łagodnie przeczyszczająco;
  • wiązówkę błotną o właściwościach moczopędnych i napotnych;
  • koper włoski, który działa rozkurczowo na przewód pokarmowy i łagodnie przeczyszczająco;
  • karczoch zwyczajny usprawniający działanie komórek wątrobowych.
Ważne

Oto skrócona lista trujących nas winowajców:

  • Dioksyny i pestycydy – związki przeznaczone do zwalczania insektów czy chwastów. Przenikają do gleby, a stamtąd do warzyw, owoców, które potem trafiają na nasze stoły, lub są zjadane przez zwierzęta, które... także trafiają na nasze stoły.
  • Sztuczne dodatki do żywności – głównie konserwanty, m.in. związki siarki i azotu.
  • Związki metali ciężkich przede wszystkim cynk, ołów, rtęć, kadm.
  • Antybiotyki – są nieocenione, jeśli idzie o zwalczanie bakterii u ludzi i zwierząt. Rzadko jednak mówi się o ich fatalnym wpływie na środowisko. Antybiotyki, które dostają zwierzęta, kumulują się w ich  odchodach, zanieczyszczając wody i glebę. Z jednej strony powoduje to, że bakterie uczą się radzić sobie z antybiotykami, a z drugiej - zatruwają nasz organizm.