Dieta OKINAWA to sposób życia – uczy jak żyć długo w dobrym ZDROWIU
Japońska wyspa Okinawa znana jest stąd, że ludzie na niej żyjący cieszą się dobrym zdrowiem, tryskają humorem i żyją 100 lat. Nie przybierają z wiekiem na wadze, a w porównaniu z mieszkańcami innych rejonów świata chorują dwa razy rzadziej na raka i cztery razy rzadziej na choroby serca.
Spis treści
Jaki jest sposób odżywiania długowiecznych mieszkańców Okinawy? Podstawowe reguły:
- jeść mniej kalorycznie niż to zalecane (ok. 300 kalorii mniej),
- spożywać wiele różnorodnych produktów (w diecie ludzi z Okinawy jest ich ponad 200), ale w małych ilościach, degustując je z przyjemnością,
- w diecie powinny przeważać produkty pochodzenia roślinnego (78 proc.),
- włączyć do jadłospisu soję i produkty pochodne (soja jest źródłem fitoestrogenów),
- zamienić znaczną część spożywanego pieczywa i produktów glutenowych na ryż (jest bezglutenowy),
- w produktach pochodzenie zwierzęcego (stanowią 22 proc. diety) ograniczyć jedzenie mięsa, a zwiększyć spożycie ryb i owoców morza, wyeliminować produkty mleczne,
- zwiększyć ilość antyoksydantów w diecie (zielona herbata, owoce, przyprawy), kwasów omega-3 (tłuste ryby, olej rzepakowy), magnezu (tofu, soja, fasola, ziarna sezamu, zielone warzywa, bataty). To są trzy najważniejsze grupy pożywienia, które spowalniają procesy starzenia się, a także zapobiegają stanom zapalnym i wielu chorobom.
Długowieczność mieszkańców Okinawy, to nie tylko dieta. Obowiązują tam złote zasady:
Okinawa – zasada nr 1 – pozostać aktywnym
Mieszkańcy Okinawy, małej wysepki na Morzu Japońskim osiągają wiek 100 lat, ale nie to jest zaskakujące – seniorzy żyją tam aktywnie, są sprawni fizycznie i intelektualnie. Zakończenie życia zawodowego nie przeszkadza im w oddawaniu się wielu innym zajęciom. Uczą się nowych rzeczy, poszerzają swoje kompetencje, ćwiczą, wystawiają sztuki. Każdy ma tam swój rytm, ale zachowuje aktywność i niezależność.
Okinawa – zasada nr 2 – pogłębić swoje relacje z innymi
Jest to naukowo udowodnione, że osoby, które mają stabilne i solidne społeczne relacje, żyją dłużej niż inne. Rzeczywiście, na Okinawie więzi społeczne są serdeczne, a ludzie widują się ze sobą często. Spotkania sąsiadów są tu na porządku dziennym. Niestety, nie jest to tak proste, by przenieść te zwyczaje z maleńkiej wysepki na grunt zachodni, zwłaszcza do dużych miast. Ale zawsze można się usmiechać do sąsiadów, prosić o drobne przysługi i oferować je samemu w zamian. To już będzie coś! Warto dbać o dotychczasowe relacje, telefonować do przyjaciół od czasu do czasu, to na pewno nie zaszkodzi.
Okinawa – zasada nr 3 – nauczyć się medytacji i relaksacji
Medytacja jest integralną częścią życia ludzi na Okinawie. Medytacja, choć w naszym społeczeństwie nie ma tej tradycji – warta jest przeniesienia na grunt europejski, gdyż jak dowiedziono naukowo redukuje stres i wzmacnia koncentrację. Warto znaleźć kilka minut w ciągu dnia, by się wyciszyć i zrelaksować.
Okinawa – zasada nr 4 – ciesz się życiem!
Cieszyć się chwilą obecną to patrzeć w przyszłość z większym optymizmem. Każdy kęs smacznego jedzenia, każdy uśmiech od nieznanej osoby, każdy piękny widok przynosić nam może szczęście. Mieszkańcy Okinawy cieszą się prostymi rzeczami, dzięki temu zachowują pogodę ducha do końca długiego życia.
Dieta Okinawa - warto pamiętać, że:
- w każdym wieku powinno się uprawiać jakiś rodzaj aktywności fizycznej, dostosowanej do możliwości.
- stosować metody redukujące stres – medytację, relaksację, świadome oddychanie.
- myśleć pozytywnie, relatywizować, znajdować zawsze coś dobrego w każdej, nawet trudnej sytuacji, kultywować przyjaźnie i relacje rodzinne, ale także dbać o własną niezależność, mieć swoje ulubione zajęcia.
- śmiać się jak najwięcej i być pogodnym.
Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka
Każdy z nas marzy o szczupłej i zgrabnej sylwetce. Jednak nie wszystkie sposoby na odchudzanie są dobre dla naszego zdrowia. W jaki sposób mądrze i zdrowo się odchudzać? Posłuchajcie naszego eksperta - psychodietetyka i coacha zdrowia Elżbiety Lange.