Odkryto „wyłącznik” brunatnej tkanki tłuszczowej. Rozpracowanie go pomoże w walce z otyłością

2024-05-02 13:42

Mało kto wie o istnieniu brunatnej tkanki tłuszczowej, która efektywnie spala tłuszcz i wydziela ciepło. Okazuje się, że może być ona niezwykle pomocna w walce chorobą cywilizacyjną XXI wieku, czyli otyłością. Naukowcy z Danii i Niemiec przedstawili obiecujące wyniki badań.

Odkryto „wyłącznik” brunatnej tkanki tłuszczowej. Rozpracowanie go pomoże w walce z otyłością
Autor: Getty Images Odkryto „wyłącznik” brunatnej tkanki tłuszczowej. Rozpracowanie go pomoże w walce z otyłością

Ludzki organizm zawiera białą tkankę tłuszczową, która pełni funkcję magazynu energii i jednocześnie amortyzatora chroniącego organy przed urazami. Wykazuje ona także właściwości termoizolacyjne. Ale warto podkreślić, że jej nadmiar może mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie poprzez wydzielanie substancji sprzyjającym stanom zapalnym i obciążanie stawów swoją masą.

Brunatna tkanka tłuszczowa - jakie pełni funkcje?

W organizmie występuje jeszcze mniej znana brunatna tkanka tłuszczowa (BAT), która przede wszystkim rozmieszczona jest w okolicach karku oraz wzdłuż dużych naczyń krwionośnych. Zbudowana jest z komórek tłuszczowych bogatych w mitochondria. Do głównych zadań należy uruchomienie i spalanie energii oraz produkowanie ciepła. Jej największy poziom mają noworodki, który skutecznie chron je przed wychłodzeniem.

Jak twierdzą badacze, u niektórych osób ta tkanka tłuszczowa może utrzymywać się przez całe życie i można ją aktywować, np. poprzez ekspozycję na zimno. Wyrazili opinię, że gdyby udało się opracować lek do bezpiecznego pobudzenia BAT, to wówczas pojawiałby się olbrzymia szansa w walce z otyłością.

W formie 24: 5 błędów spowalniających odchudzanie

Brunatna tkanka tłuszczowa pomoże w walce z otyłością

Ważne odkrycie naukowców z trzech ośrodków badawczych: Uniwersytetu Południowej Danii, Uniwersytetu w Bonn oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn napawa optymizmem. Udało im się zidentyfikować tzw. „automatyczny wyłącznik” brunatnej tkanki tłuszczowej w postaci białka AC3-AT, który przerywa produkowanie przez nią ciepła wkrótce po aktywacji. To z kolei przekłada się na obniżenie skuteczności BAT w leczeniu otyłości.

Jak wyjaśnili uczeni, w przypadku zablokowania działania „wyłącznika”, możliwe będzie spalanie kalorii bez dużego wysiłku. Tę zależność zaobserwowali u myszy podczas badań w warunkach laboratoryjnych. Osobniki ze stałą aktywacją brunatną tkanki tłuszczowej spalały bez problemu kalorie. Zasługą tego był wrodzony niedobór białka AC3-AT, który chronił gryzonie też przed otyłością.

Podczas tej analizy badacze wychwycili jeszcze obecność innych, nieznanych wersji białek/genów wykazujących podobnie działanie do AC3-AT. Na razie są to wstępne wyniki, które muszą zostać poddane kolejnym obserwacjom.

Wnioski badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Metabolism”.