Schudniesz kilkanaście kilogramów. Naukowcy potwierdzili, jaka dieta jest najbardziej skuteczna
Wakacje to czas, gdy szczególnie zwracamy uwagę na swoją sylwetkę. Nic dziwnego: letnie ubrania maskują niedoskonałości figury w mniejszym stopniu niż zimowe swetry. W dodatku często spędzamy urlopy w miejscach, gdzie wskazane byłoby założenie bikini. Dlatego nierzadko przygotowania do sezonu urlopowego zaczynamy już kilka tygodni wcześniej, przechodząc na odpowiednią dietę. Oto dieta, której skuteczność udowodniono naukowo.
Dieta Cambridge - naukowo sprawdzona skuteczność
Dieta zwana Cambridge powstała jako Cambridge Weight Plan jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia, ale z biegiem czasu była profesjonalnie modyfikowana.
Współcześnie badacze potwierdzili: siedem etapów tej diety sprzyja wejściu w stan ketozy, który efektywnie wspomaga utratę tkanki tłuszczowej.
Co ważne, tej diety (ani żadnej innej) nie należy stosować bez porozumienia z lekarzem lub dietetykiem.
Na czym polega sekret skuteczności diety Cambridge?
Dieta Cambridge ma kilka faz - może być ich nawet siedem, w zależności od wariantu diety. Faza pierwsza to niskokaloryczna dieta ketonowa. Ostatnia faza polega na utrzymaniu docelowej wagi.
Zapotrzebowanie na poszczególne fazy i czas ich trwania zależą od wagi początkowej, docelowej i innych subiektywnych czynników. Każda faza trwa co najmniej tydzień, ale może też trwać kilka tygodni.
Z biegiem diety można zwiększać kaloryczność posiłków. Dieta ta jest polecana jako skuteczny sposób na schudnięcie i na utrzymanie wagi po zakończeniu odchudzania.
Dieta Cambridge należy do diet ketogenicznych. Spożywanie węglowodanów jest więc mniejsze niż spożywanie tłuszczy oraz białek. Dzięki temu organizm osiąga stan ketozy i spala tkankę tłuszczową.
Fazy diety Cambridge
Na początku dieta Cambridge jest mocno restrykcyjna. Zalecane są tzw. posiłki zastępcze, po czym jednak znowu można sięgać po normalną żywność.
Dzięki stosowaniu suplementu błonnika, dużych ilości wody oraz pewnych ilości odtłuszczonego mleka, można utrzymać wrażenie sytości na dłużej, mimo obniżenia kaloryczności posiłków. Jak wyglądają poszczególne fazy diety Cambridge?
- Trzy posiłki zastępcze, ok. 800 kcal lub mniej
- Trzy posiłki zastępcze, porcja białka, pół porcji warzyw
- Trzy posiłki zastępcze, porcja białka, kilka porcji warzyw i produkt mleczny
- Trzy posiłki zastępcze, porcja białka, warzyw, owoców i dwa produkty mleczne
- Dwa posiłki zastępcze, porcja białka, porcja warzyw i porcja owoców, dwa produkty mleczne i porcja produktów zbożowych
- Jeden posiłek zastępczy, porcja białka, owoców i warzyw, jedna porcja makaronu, trzy porcje produktów mlecznych, dwie porcje produktów zbożowych
- Powrót do normalnego żywienia o kaloryczności ok. 1500 kcal lub więcej, w zależności od ilości aktywności fizycznej
Dieta Cambridge - zalety i wady
Wśród zalet diety Cambridge wymienia się szybkie chudnięcie, redukcję tkanki tłuszczowej i jednoczesne dostarczanie organizmowi potrzebnych substancji. Natomiast ważne jest to, że należy przeprowadzać dietę w porozumieniu ze specjalistą.
Czy ta dieta może mieć jakieś minusy? Tak – i to kilka: na początku mocne ograniczenie kaloryczności, brak świeżej żywności, dieta jest też monotonna i wiąże się z koniecznością kupowania drogich produktów zastępczych (koktajli, kisieli, zup i batonów) oraz opłacenia doradztwa żywieniowego.
Naukowcy potwierdzili: dieta Cambridge skutecznie odchudza
Przeprowadzone na Uniwersytecie w Oksfordzie badanie potwierdziło, że 12 miesięcy na diecie Cambridge przyczyniło się do trwałego obniżenia masy ciała.
W badaniu brało udział 278 osób z otyłością. Średni spadek masy ciała wynosił 11 kg. W dodatku u osób na diecie odnotowano mniejsze ryzyko chorób serca i układu krążenia.
Czy to oznacza, że śmiało można przechodzić na dietę Cambridge i za rok cieszyć się smukłą sylwetką? I tak, i nie. Tak – bo rzeczywiście dieta ma potencjalnie dużą skuteczność. Nie – bo jak każda dieta, tak i ta może generować pewne problemy ze zdrowiem, a także odradza się ją osobom, które już teraz zmagają się z pewnymi schorzeniami, jak m.in. cukrzyca.
Plusem diety Cambridge jest jednak nie tylko skuteczność, ale też jej czas trwania: nie jest dietą-cud obiecującą dużą i szybką utratę masy ciała, ale stanowi długofalowy projekt, podczas którego można schudnąć i zmienić szkodliwe nawyki żywieniowe, które przyczyniały się do dotychczasowego wzrostu masy ciała.