Nie łącz pomidora z ogórkiem, bo ucieknie witamina C? Wystarczy, że dodasz ten składnik
Ogórki z pomidorami to fatalne połączenie? Od lat pojawiają się doniesienia o tym, że w parze te warzywa stają się bezwartościowe. Trudno w to uwierzyć, skoro pół świata zajada się sałatką grecką i szopską. Jest w tym jednak ziarno prawdy, bo faktycznie – przez świeże ogórki tracimy witaminę C. To co robić?
Całe to dietetyczne zamieszanie zawdzięczamy zawartej w ogórku askorbinazie. To związek z grupy enzymów utleniających, który „zabija” witaminę C. Enzym uwalnia się z ogórków, gdy je kroimy, siekamy itp. Zasadniczo jednak ostrzeżenia, że stracimy ważną witaminę w sałatce, to strachy na lachy. Enzym ten szybko rozkłada się w naszym przewodzie pokarmowym i traci niszczycielską moc.
Neutralizujemy askorbinazę
Oczywiście, świeże ogórki (w kiszonych i konserwowych askorbinazy nie ma) mogą teoretycznie narobić już sporo szkód, nim pomidory trafią do naszych ust. Witaminę C możemy jednak chronić od razu przy komponowaniu sałatki.
By zmniejszyć efekt askorbinazy, wystarczy dodać do potrawy sok z cytryny, limonki lub ocet balsamiczny. Tak robi się na całym świecie, dlatego fantastyczne sałatki, popularne sałatki zawierają pomidory i świeże ogórki, a dietetycy mogą je polecać z czystym sumieniem.
Sałatka szopska, przebój kuchni bułgarskiej, składa się z ogórków, pomidorów, papryki, cebuli oraz solankowego sera owczego. Sałatkę grecką znają chyba wszyscy. Można je spokojnie jeść i cieszyć się walorami zdrowotnymi.
Chronimy witaminę C
- Skupiając się zanadto na „zakazanym” połączeniu pomidora i ogórka, możemy wyrządzić sobie więcej krzywdy niż pożytku – ostrzega Beata Jabłonowska-Lietz, specjalistka poradnictwa dietetycznego i psychodietetyki w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej.
W witaminę C obfituje papryka (ma jej więcej niż pomidor) czy jarmuż. Ich też nie będziemy łączyć z ogórkami?
Witaminę C tracimy z jej bogatych źródeł (choćby truskawek, porzeczek, cytrusów, brukselki) w wyniku gotowania, działania promieni słonecznych, ale nawet działania powietrza atmosferycznego. Czy w takim razie przestaniemy jeść warzywa i owoce? Zdecydowanie lepiej jeść ich więcej i cieszyć się zachowaną częścią witaminy.
Ogórki i pomidory są dobre
Według danych GUS pomidory to polskie ulubione warzywa świeże. Ogórki są zaraz za nimi.
Pomidor to nie tylko cenna witamina C, ale także moc błonnika, przeciwutleniacza likopenu czy potasu. Ogórki cenimy choćby za niską kaloryczność, witaminę K, działanie moczopędne (zapobieganie obrzękom).
Rezygnacja z ulubionych połączeń żywieniowych najczęściej prowadzi do zmniejszenia spożycia konkretnych produktów. Według WHO, spożycie warzyw i owoców powinno wynosić́ co najmniej 400 g/dzień/osobę dorosłą, tymczasem statystyczny Polak nie zbliża się nawet do 300 g.