8 najciekawszych zajęć na basenie dla dzieci i dorosłych
Zajęcia na basenie dla dzieci i dorosłych coraz częściej pojawiają się w ofercie ośrodków sportowych. Ich różnorodność i pomysłowość może zaskakiwać – dużą popularnością cieszy się na przykład aquacycling, czyli jazda na rowerze w wodzie, aqua zumba czy aqua joga. Zajęcia dostępne są dla wszystkich niezależnie od wieku i umiejętności pływackich – mogą brać w nich udział już 3-miesięczne niemowlaki! Zobacz przegląd 8 najciekawszych zajęć na basenie dla dzieci i dorosłych.
Spis treści
- 1. Pływanie dla niemowląt, czyli baby swimming
- 2. Lekcje pływania dla dzieci
- 3. Nauka pływania dla dorosłych
- 4. Aquacycling (hydrospining)
- 5. Aqua zumba
- 6. Aqua aerobik
- 7. Aqua joga
- 8. Gimnastyka usprawniająca
Zajęcia na basenie nie muszą ograniczać się tylko do nauki pływania. Istnieje cały repertuar zajęć skierowanych do różnych grup wiekowych i dostosowany do potrzeb zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wśród nich można spotkać się z naprawdę zaskakującymi propozycjami, takimi jak zumba w wodzie lub aquacycling.
Znudziło ci się zwykłe pływanie? Zobacz, jakie zajęcia na basenie mają w ofercie ośrodki sportowe.
1. Pływanie dla niemowląt, czyli baby swimming
Specjaliści przekonują, że zajęcia z pływania to znakomita forma aktywności dla maluchów. Już 3-miesięczne niemowlęta mogą brać w nich udział. Do największych zalet takich zajęć należy zwiększanie odporności u dzieci oraz oswajanie ich z wodą od najmłodszych lat. Dzięki temu w przyszłości są w stanie łatwiej nauczyć się pływania oraz chętniej wybierają basen jako formę spędzania wolnego czasu. Co więcej, udowodniono, że kontakt z wodą działa na maluchy uspokajająco i zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa, ponieważ kojarzy się im z warunkami, jakie panują w brzuchu matki.
Ważne, aby przed wzięciem udziału w zajęciach pójść z dzieckiem do lekarza i otrzymać pisemne potwierdzenie, że u malucha nie występują przeciwwskazania do pływania w basenie. Warto też upewnić się, że zajęcia prowadzone są przez wyszkolonych instruktorów i odbywają się w odpowiednich warunkach (woda powinna zawierać optymalną ilość chloru i mieć temperaturę 31-33 stopni).
2. Lekcje pływania dla dzieci
Lekcje pływania dla dzieci są prowadzone zazwyczaj w grupach wiekowych 3-5 oraz 5-8 lat (organizacja zajęć może się jednak różnić w zależności od ośrodka sportowego). W młodszej grupie nauka przebiega w obecności rodziców, którzy śledzą postępy dziecka z odległości lub pomagają mu wykonywać polecenia instruktora. Starsze dzieci uczą się pływania już bez pomocy opiekunów, na dużym basenie sportowym.
Nauka przebiega w trzech etapach. W pierwszym dziecko opanowuje podstawowe ruchy w wodzie takie jak leżenie na piersiach i na grzbiecie, poślizgi, skoki do wody. Próbuje też nurkować i uczy się właściwego oddychania. Uzupełnieniem zajęć są gry i zabawy z wykorzystaniem dodatkowych przyrządów (piłek, desek, makaronów).
Drugi i trzeci etap to nauka określonych stylów pływackich. Dzieci stawiają pierwsze kroki w pływaniu kraulem, nurkowaniu, uczą się synchronizacji ruchów z oddechem i przepływają dłuższe odległości.
3. Nauka pływania dla dorosłych
Na zajęciach dorośli mogą nauczyć się pływania od podstaw lub doskonalić swoją technikę i poznawać nowe style pływackie. W zależności od swoich preferencji, można wybrać zajęcia grupowe lub indywidualne lekcje z instruktorem. Druga opcja jest bardziej korzystna, jeśli zależy nam na szybkim robieniu postępów. Z drugiej strony ćwiczenia w grupie to dobry sposób na zmobilizowanie się do większego wysiłku.
W pierwszej kolejności uczestnicy zajęć uczą się pływania kraulem i na grzbiecie – style te są najłatwiejsze technicznie, a także stanowią dobrą podstawę do nauki stylu klasycznego i motylkowego. Ponadto instruktorzy wprowadzają takie elementy jak skoki startowe, nawroty, nurkowanie, a także radzą, jak poprawić swoją hydrodynamikę.
Czytaj też: Style pływackie: 5 najpopularniejszych technik pływania
4. Aquacycling (hydrospining)
Aquacycling, czasami nazywany też hydrospiningiem, to zajęcia grupowe podobne do spinningu, ale odbywające się w wodzie. Uczestnicy pedałują na rowerach zanurzonych niemal w całości w basenie (po wejściu na siodełko zanurzeni są mniej więcej do pasa). Opór wody powoduje, że nogi pracują ze zdwojoną siłą, a skóra poddawana jest dynamicznemu masażowi. Dzięki temu tkanka tłuszczowa zgromadzona wokół ud i pośladków ulega rozbiciu, zlikwidowany zostaje cellulit, a skóra staje się gładsza i bardziej jędrna.
Aquacycling polecany jest każdemu niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. To odpowiednia forma aktywności dla osób cierpiących na choroby układu kostnego, ponieważ nie obciąża stawów. Jest także idealna dla osób chcących schudnąć – podczas jednego treningu można spalić od 800 do nawet 1200 kcal.
5. Aqua zumba
Na pewno znasz zumbę, ale być może nie wiesz, że tego typu zajęcia są organizowane również na basenach. Idea jest podobna – uczestniczki naśladują ruchy pokazywane przez instruktora ćwicząc w rytmie latynoskich hitów. Trudność polega na tym, że trzeba poruszać się będąc zanurzonym w wodzie przynajmniej do wysokości klatki piersiowej. Zumba w takich warunkach wygląda może mniej efektownie i jest dużo wolniejsza, ale z drugiej strony zmusza mięśnie do maksymalnego wysiłku powodując jeszcze szybsze spalanie kalorii. Przy okazji skóra staje się bardziej jędrna, napięta, a cellulit dużo mniej widoczny.
Czytaj też: Aqua zumba, czyli taniec w wodzie - jakie daje efekty?
Aqua zumba polecana jest wszystkim kobietom niezależnie od wieku. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że oprócz poprawy kondycji, siły i koordynacji, znakomicie odpręża, niweluje stres i wprawia w dobry nastrój na cały dzień.
6. Aqua aerobik
Zajęcia z aqua aerobiku łączą w sobie zalety wysiłku kardio i siłowego. Ćwiczenia wykonywane w basenie mogą rozwijać kondycję i wytrzymałość (na przykład trucht czy pajacyki w wodzie), a także wzmacniać mięśnie i ujędrniać kluczowe partie ciała: nogi, ramiona, brzuch, pośladki. Dzięki sile wyporowej wody wysiłek nie obciąża stawów, a ryzyko kontuzji jest minimalne.
Tego typu gimnastyka zbawiennie oddziałuje na kręgosłup niwelując bóle i sztywność spowodowane siedzącym trybem życia. Jest też polecana osobom otyłym, które w wodzie mogą poczuć się lżej i z łatwością wykonywać ćwiczenia, które poza basenem sprawiają im trudność. Co istotne, 45 minut aqua aerobiku pozwala spalić od 400 do 500 kcal, czyli o wiele więcej niż trwające tyle samo zwykłe zajęć fitness.
Czytaj też: 20-minutowy zestaw ćwiczeń w basenie
7. Aqua joga
Aqua joga to połączenie ćwiczeń znanych z tradycyjnej jogi z aqua aerobikiem. Zajęcia prowadzone są w spokojnym tempie, a ich celem jest rozciągnięcie, dotlenienie i odprężenie ciała. Woda dodatkowo pogłębia uczucie rozluźnienia, dzięki czemu aqua joga to idealne zajęcia dla osób zestresowanych, spiętych, szukających odskoczni od codziennej gonitwy.
Warto dodać, że joga w wodzie jest mniej kontuzjogenna i w większym stopniu odciąża kręgosłup oraz stawy niż ćwiczenia na macie. Dzięki temu, że w wodzie nasze ciało waży o 70% mniej niż na powierzchni, wykonywanie większości pozycji przychodzi nam dużo łatwiej.
Aqua joga to najlepsza forma aktywności dla osób starszych, kobiet w ciąży, ludzi otyłych, cierpiących na artretyzm, osteoporozę i po przebytych kontuzjach.
8. Gimnastyka usprawniająca
Gimnastyka usprawniająca w basenie przeznaczona jest dla osób, którym dokuczają bóle pleców, mięśni i stawów. To forma łagodnej rehabilitacji mająca na celu wzmocnienie mięśni, a jednocześnie pozbycie się napięcia będącego najczęstszą przyczyną bólu. Podczas zajęć uczestnicy wykonują proste ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości w stawach, odciążające kręgosłup, poprawiające balans i koordynację.
Oprócz łagodzenia objawów bólowych, gimnastyka w wodzie świetnie odpręża i relaksuje. Zajęcia tego typu przeznaczone dla wszystkich osób, które na co dzień odczuwają negatywne skutki braku aktywności lub chcą wrócić do pełnej sprawności po przebytych urazach i kontuzjach.
Czytaj też: Aqua fitness - zalety, efekty i przykładowe ćwiczenia