Maszyny do treningu kardio – jak z nich korzystać?
Maszyny do treningu kardio znajdują się w wyposażeniu każdej siłowni. Najczęściej spotykane urządzenia tego rodzaju to bieżnia, orbitrek, rower stacjonarny, stepper, schody. Można używać ich w kilku celach: jako przyrządy wspomagające rozgrzewkę przed treningiem właściwym, do dłuższego treningu wydolnościowego i w celu schłodzenia organizmu po intensywnym wysiłku. Obejrzyj wideo, z którego dowiesz się, czym charakteryzują się poszczególne maszyny do treningu kardio i jak z nich korzystać.
Spis treści
- Maszyny do treningu kardio: bieżnia
- Maszyny do treningu kardio: orbitrek
- Maszyny do treningu kardio: rower stacjonarny
- Maszyny do treningu kardio: stepper
- Maszyny do treningu kardio: schody
Trening na maszynach kardio stanowi niezbędne uzupełnienie treningu z obciążeniem. Może być stosowany w ramach rozgrzewki przed treningiem siłowym lub wydolnościowym, jako samodzielny trening zwiększający kondycję i wytrzymałość, a także po wysiłku w celu schłodzenia organizmu i unormowania pracy serca.
Obejrzyj wideo, na którym instruktor Michał Piekarski z siłowni McFIT prezentuje poszczególne typy maszyn do treningu kardio.
Maszyny do treningu kardio: bieżnia
Bieżnia to wygodna alternatywa dla treningów biegowych w plenerze. W wielu siłowniach i klubach fitness dostępne są nowoczesne urządzenia z możliwością ustawienia prędkości, dystansu i kąta nachylenia bieżni. Podłączony do maszyny minikomputer na bieżąco mierzy nasze tętno, pokazuje przebytą odległość i liczbę spalonych kalorii. Dzięki temu stale możemy śledzić postępy i dostosowywać parametry treningu do własnych potrzeb.
Należy pamiętać, aby podczas treningu na bieżni nie trzymać się bocznych poręczy (wyjątek stanowią osoby po kontuzjach i starsze), napinać mięśnie brzucha, nie garbić się i biec środkiem pasa biegowego.
Czytaj też: Bieżnia antygrawitacyjna: trening odchudzający i rehabilitacja na bieżni antygrawitacyjnej
Maszyny do treningu kardio: orbitrek
Orbitrek łączy w sobie cechy roweru stacjonarnego, steppera i bieżni. Osoba ćwicząca stoi na dwóch płozach połączonych z pionowymi uchwytami do trzymania w rękach. Trening polega na wykonywaniu eliptycznych ruchów za pomocą nóg przy jednoczesnym udziale ramion.
Dużą zaletą orbitreka jest fakt, że nie obciąża on stawów, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywany przez rekonwalescentów, osoby starsze i cierpiące na choroby układu kostnego.
Maszyny do treningu kardio: rower stacjonarny
Trening na rowerze stacjonarnym nie różni się znacząco od jazdy na zwykłym rowerze. Posiada podobne zalety, m.in. zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową, usprawnia pracę serca, pozwala schudnąć i wzmocnić mięśnie nóg. Co więcej, na rowerze stacjonarnym łatwiej kontrolować pracę serca dzięki wbudowanym czujnikom pomiaru pulsu (najczęściej mają postać metalowych elementów wmontowanych w uchwyt kierownicy) – ma to znaczenie szczególnie dla osób odchudzających się, które powinny utrzymywać stały puls w strefie fat burning (60% tętna maksymalnego).
Oprócz tego, podobnie jak w przypadku bieżni, rower stacjonarny wyposażony jest w urządzenie wyświetlające pokonany dystans, czas treningu i liczbę spalonych kalorii.
Czytaj też: Efekty spinningu: ile kalorii można spalić na rowerze treningowym?
Aby odnieść więcej korzyści z treningu na rowerze treningowym, warto ćwiczyć w sposób urozmaicony poprzez zmienianie pozycji. Jadąc na stojąco wzmocnimy mięśnie nóg i wytrzymałość, a na siedząco - poprawimy ogólną kondycję.
Maszyny do treningu kardio: stepper
Stepper imituje ruch, jaki wykonujemy wchodząc po schodach. Można wykorzystać go w ramach rozgrzewki – wówczas najlepiej ustawić małe obciążenie i skupić się na wykonaniu jak największej liczby kroków, aby podnieść tętno i rozgrzać mięśnie. Większe obciążenie spowoduje, że każdy krok będzie wymagał mocniejszej pracy nóg – dzięki temu wzmocnimy mięśnie łydek, ud i pośladków, a przy okazji wyszczuplimy i ujędrnimy dolne partie ciała.
Maszyny do treningu kardio: schody
Schody to ciekawe urządzenie, który wymaga od osoby ćwiczącej identycznej pracy jak wchodzenie po schodach na wysokie piętro wieżowca. Trening na takiej maszynie wbrew pozorom nie jest monotonny – żeby wysiłek sprawiał więcej frajdy, można za pomocą ekranu dotykowego wybrać określony budynek (np. piramida, wieża Eiffela) i spróbować wejść na jego szczyt pokonując wszystkie stopnie. Można przy tym regulować prędkość przewijania schodów, a także wybrać określony program treningowy (np. interwały).
Polecany artykuł: