ARONIA - przepisy na przetwory z aronii. Wartości odżywcze przetworów z aronii

2014-08-22 12:14

Przetwory z aronii zawierają sporo witamin, składników mineralnych i innych prozdrowotnych substancji. Chronią one m.in. przed rakiem, nadciśnieniem i chorobami oczu. Wypróbuj przepisy na przetwory z aronii: dżem, przecier i konfiturę, a także marmoladę i galaretkę.

ARONIA - przepisy na przetwory z aronii. Wartości odżywcze przetworów z aronii
Autor: Thinkstockphotos.com Przetwory z aronii zawierają sporo witamin, składników mineralnych i innych prozdrowotnych substancji. Wypróbuj  przepisy na przetwory z aronii:  dżem, przecier i konfiturę, a także marmoladę i galaretkę.

Spis treści

  1. Aronia - przetwory. Suszone owoce aronii
  2. Aronia - przetwory. Przecier z aronii
  3. Aronia - przetwory. Dżem z aronii
  4. Przepis na dżem z aronii (niskosłodzony)
  5. Poznaj właściwości zdrowotne aronii
  6. Aronia - przetwory. Konfitura z aronii
  7. Aronia - przetwory. Marmolada z aronii
  8. Aronia - przetwory. Galaretka z aronii

Przepisy na przetwory z aronii są szczególnie przydatne od połowy sierpnia do września. W tym czasie należy bowiem zbierać owoce aronii. Świeże owoce mają dość cierpki smak. Aby go złagodzić, owoce można przemrozić w zamrażalniku przez 48 godzin. Później są gotowe do przygotowania przetworów, których wartości odżywcze są nie do przecenienia. Aronia jest bogactwem przeciwutleniaczy, które chronią przed rakiem, bioflawonoidy, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, a także wielu witamin, składników mineralnych i błonnika.

Aronia - przetwory. Suszone owoce aronii

Suszona aronia dostarcza minerałów, sporo skondensowanego błonnika i cukru, a także przeciwutleniaczy. Natomiast nie ma w niej witaminy C. W czasie suszenia rozkłada się ona pod wpływem światła albo ginie w wysokiej temperaturze piekarnika.

Na ususzenie aronii jest kilka sposobów. Można umieścić owoce w piekarniku z termoobiegiem nastawionym na temperaturę 50-70 stopni C. Suszenie trwa minimum trzy godziny. Innym sposobem jest ułożenie aronii na aluminiowej folii spożywczej, a potem położenie jej na zwykłym grzejniku lub kaloryferze, a latem na słońcu.

Ususzone owoce należy trzymać w blaszanych lub plastikowych pudełkach albo szczelnie zamkniętych słojach. Z ususzonej aronii można w zimowe wieczory przygotować ciepłą herbatę.

Aronia - przetwory. Przecier z aronii

Przecier pozwoli zachować jak najwięcej witamin, które zwiera aronia: PP, B2, B9 (czyli kwas foliowy) oraz E, a zwłaszcza bardzo wrażliwą na obróbkę termiczną witaminę C. Wszystko dlatego, że owoce są wystawione na działanie wysokiej temperatury dość krótko, a dodatkowo gotują się we własnym soku i pod przykryciem. Po przyrządzeniu przecieru nie powinno się go ponownie gotować, aby nie zwiększyć utraty kwasu askorbinowego.

Żeby zachować jeszcze więcej witaminy C, przecieru można nie pasteryzować. Jednak wówczas trzeba dodać dużo cukru, co oznacza, że będzie bardzo kaloryczny. Ponadto nie nada się do długiego przechowywania.

To ci się przyda

Przepis na przecier z aronii

Do przygotowania przecieru z aronii będą potrzebne 1 kg owoców i ewentualnie 20 dag cukru.

Umyte i osuszone owoce aronii wrzuć do garnka o grubym dnie lub rondla. Przykryj i podgrzewaj na małym ogniu przez kilka minut, wstrząsają kilkakrotnie naczyniem, aby owoce nie przywarły do jego dna. Następnie przetrzyj lekko przestudzone owoce przez wyparzone sito. Do powstałej masy dodaj cukier, zamieszaj ją i podgrzej, ale już nie gotuj. Gorącą masę przełóż do umytych i wyparzonych wcześniej słoików, a następnie szczelnie je zamknij.

Kolejnym etapem jest pasteryzacja. Na dnie garnka połóż czystą ścierkę, postaw na niej słoiki, a następnie zalej je do 3/4 ich wysokości wodą. Słoiki powinny się gotować przez 15 minut. Po tym czasie wyjmij je z garnka i postaw do góry dnem.

Aronia - przetwory. Dżem z aronii

Dżem to przetwór z całych lub pokrojonych owoców zawieszonych w półskrzepłej galaretce. Czynnikiem konserwującym jest tutaj cukier, który łączy się z pektynami zawartymi w owocach i tworzy galaretkę. Właśnie ze względu na dużą zawartość cukru dżemy są dość kaloryczne. Oczywiście można przyrządzić te niskocukrowe, jednak trzeba je pasteryzować. Ponadto wymagają długiego gotowania, dlatego zwykle zupełnie tracą witaminę C. Aby skrócić czas gotowania, a tym samym zachować więcej witaminy C, można użyć preparatów żelujących o właściwościach zagęszczających. Niestety, zawierają one konserwanty, dlatego nie są polecane. Poza tym tego typu preparaty nie należą do niskokalorycznych. Ponadto dżemy zachowują błonnik i sole mineralne zawarte w owocach.

To ci się przyda

Przepis na dżem z aronii

Do przygotowania dżemu z aronii potrzebne będą: 1 kg owoców, 50 dag cukru i pół szklanki wody (lub soku z aronii).

Umyte i przebrane owoce przełóż do rondla, zasyp cukrem i podgrzewaj kilkanaście minut na małym ogniu. Następie wlej pół szklanki wody (lub soku z aronii) i dalej gotuj, aż dżem zyska odpowiednią konsystencję. Tak powstałą masę przełóż do wyparzonych słoiczków, napełniając je do krawędzi otworu. Następnie słoiki dokładnie zakręcić i odwrócić do góry dnem do wystygnięcia.

Przepis na dżem z aronii (niskosłodzony)

Umyj i osusz 1 kg aronii. Następnie wsyp je do rondla wraz z 1 dag cukru i gotuj przez ok. 20 minut, co jakiś czas ostrożnie mieszając. Następnie przełóż do słoików i pasteryzuj przez 15 minut w temperaturze 90 st. C.

Poznaj właściwości zdrowotne aronii

Aronia - przetwory. Konfitura z aronii

Konfitury to owoce lub ich części ugotowane/ usmażone w gęstym syropie. Podobnie jak w przypadku dżemów, tracą one witaminę C. Zachowują jednak sole mineralne i błonnik. Ponadto, ze względu na dużą zawartość cukru, są dość kaloryczne. Konfitura z aronii jest konkurencją dla tej z żurawiny, ponieważ sprawdza się nie tylko jako dodatek do deserów, lecz także np. do mięs i serów.

To ci się przyda

Konfitura z aronii - przepis

Do przygotowania konfitury z aronii będą potrzebne 1 kg owoców i 1 kg cukru.

Umyte i osączone owoce przełóż do miski, przysyp cukrem i odstaw na 8-10 godzin. Po tym czasie przełóż do rondla i smaż na maleńkim ogniu przez 5 min. Następnie odstaw do ostudzenia. Powtórz 5-minutowe podgrzewanie jeszcze 3-4 razy (w czasie każdego studzenia owoce powoli przesycają się cukrem). Po ostatnim podgrzewaniu przełóż gorące konfitury do wyparzonych słoików i szczelnie je zamknij.

Aronia - przetwory. Marmolada z aronii

Marmolada to przecier owocowy z dodatkiem cukru, zagęszczony podczas podgrzewania. Dla urozmaicenia smaku marmoladę z aronią można wzbogacić innymi owocami, np. jabłkiem, a także skórką z cytryny.

To ci się przyda

Przepis na marmoladę z aronii

Do przygotowania marmolady będą potrzebne: 1 kg owoców aronii i jabłek, 1 kg cukru, 1 szklanka wody oraz skórka cytrynowa.

Jabłka umyj, obierz, przekrój na ćwiartki, wykrój gniazda nasienne, a następnie wraz z owocami aronii rozgotuj pod przykryciem z dodatkiem wody. Potem przetrzyj je lub zmiksuj, dodaj cukier i całość podgrzewaj do zagęszczenia, od czasu do czasu mieszając. Pod koniec podgrzewania dodaj skórkę otartą z wyszorowanej i sparzonej cytryny, by marmolada nabrała ładnego aromatu. Gotową masę przełóż do gorących słoików, zamknij je, postaw do góry dnem i odstaw do wystygnięcia.

Aronia - przetwory. Galaretka z aronii

Galaretkę przygotowuje się z soku owocowego zawierającego dużo pektyn i zagęszczonego cukrem. W związku z tym aronia jest bardzo dobrym surowcem. Warto wiedzieć, że najwięcej właściwości galaretujących mają owoce niezbyt dojrzałe, gdyż w miarę dojrzewania występuje w nich coraz mniej związków pektynowych.

Zrób to koniecznie

Przepis na galaretkę z aronii

Do przygotowania galaretki z aronii będą potrzebne 1,5 kg niezbyt dojrzałych owoców i 70 gad cukru.

Umyte i przebrane owoce aronii zgnieć tłuczkiem, wsyp do rondla i rozgotuj przez 10 minut. Następnie odcedź sok i przelej go do drugiego rondla. Dodaj do niego cukier i powoli podgrzewaj, ale nie dłużej niż 20 minut. Gotową, gorącą galaretkę można przelać do słoików. Następnie należy je zamknąć, postawić do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia.

Pozostałą miazgę z aronii można zalać wodą, podgotować, odcedzić i wykorzystać do przyrządzenia napoju lub kisielu.