Bez kalorii, ale nie bez konsekwencji. Osiem skutków ubocznych picia napojów zero

2024-09-20 15:09

Napoje zero są reklamowane jako zdrowszy zamiennik tych słodzonych cukrem. Ich główną zaletą jest niewielka ilość kalorii i niemal identyczny smak, jak oryginalna wersja. Niestety w składzie obecne są sztuczne słodziki, konserwanty i barwniki. Czy napoje bez cukru są bezpieczne dla zdrowia?

Bez kalorii, ale nie bez konsekwencji. Osiem skutków ubocznych picia napojów zero
Autor: Getty Images

8 skutków ubocznych picia napojów zero

Zaburzenia pracy jelit

Sztuczne słodziki zawarte w napoju dietetycznym mogą negatywnie wpływać na mikrobiom jelitowy, czyli pożyteczne bakterie w przewodzie pokarmowym. Według badaczy Trusted Source odgrywają one kluczową rolę w funkcjonowaniu serca i układu odpornościowego, uczestniczą też we wchłanianiu składników odżywczych.

Zniszczone szkliwo

Napoje dietetyczne nie zawierają cukru, ale ich odczyn jest kwaśny. Badanie udowodniło, że picie ich znacząco wpływa na szkliwo i przyczynia się do erozji zębów. Warto jednak wspomnieć, że słodzone napoje grożą wystąpieniem próchnicy, picie wersji zero nie wiąże się z takim ryzykiem.

Ból głowy

U niektórych osób picie dużej ilości napojów dietetycznych powoduje bóle głowy. Najprawdopodobniej jest to efekt uboczny obecności sztucznych słodzików, choć niektórzy twierdzą, że objaw ten może być wynikiem kofeiny obecnej w napojach zero.

Mniejsza gęstość kości

Napoje dietetyczne zawierają kilka związków, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie kości i prowadzić do utraty masy kostnej. Przyczynia się do tego zawartość kofeiny i kwasu fosforowego.

Powikłania sercowo-naczyniowe

Okazuje się, że regularne spożywanie sztucznych słodzików, które są obecne w napojach dietetycznych, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych. Zwiększa też prawdopodobieństwo rozwoju zespołu metabolicznego, cukrzycy i chorób serca.

Uzależnienie od słodyczy

Niektóre badania sugerują, że sztuczne słodziki mogą potęgować ochotę na słodycze i słodkie przekąski, podobnie jak zwykły cukier. Mają również wpływ na częstotliwość występowania uczucia głodu.

Przybieranie na wadze

Naukowcy uzyskali niejednoznaczne wyniki dotyczące tego czy picie napojów dietetycznych wiąże się z przybieraniem na wadze. Warto mieć jednak to na uwadze, ponieważ badanie wykazało, że długotrwałe ich spożywanie powoduje przyrost tkanki tłuszczowej, w tym tłuszczu trzewnego.

Cukrzyca typu 2

Chociaż napoje dietetyczne nie zawierają kalorii i węglowodanów to niektórzy naukowcy są zdania, że przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2. Z drugiej strony istnieją badania, które udowodniły, że picie napojów zero nie wiąże się ze zmianami poziomu cukru i insuliny we krwi.

Masz cukrzycę i nie wyobrażasz sobie życia bez cukru? Radzi diabetolog kliniczna Agnieszka Ślusarska-­Staniszewska

Na co zamienić napoje zero?

Napoje bez cukru są smaczne i orzeźwiające, ale warto przynajmniej ograniczyć ich spożycie. Zdecydowanie zdrowszą opcją będzie woda gazowana, woda z dodatkiem owoców lub mięty, herbata, woda smakowa lub kokosowa czy kombucha. W przypadku niektórych osób sprawdza się zrezygnowanie z kupowania napojów zero, wówczas okazuje się, że ochota na ich wypicie nie jest na tyle silna, by pójść do sklepu.