Chudnij Zdrowo! 6 sposobów, by zgubić zbędne kilogramy

2021-03-22 8:28

Pierwszy Dzień Wiosny za nami, a to oznacza, że do lata coraz bliżej. Jeśli w sezonie urlopowym chcesz cieszyć się szczupłą sylwetką, koniec marca jest odpowiednim momentem, by rozpocząć walkę z niechcianymi kilogramami. W dniach 22-23 marca na łamach „Super Expressu” znajdziesz garść porad od dietetyka, jak zdrowo schudnąć. Patronem akcji jest Poradnik Zdrowie.

Chudnij Zdrowo! 6 sposobów, by zgubić zbędne kilogramy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dieta odchudzająca w chorobie przewlekłej

- Odchudzanie jest procesem, który, aby był skuteczny wymaga czasu i cierpliwości, mówi dietetyczka Kamila Pawłowska, certyfikowana instruktorka fitness z portalu „Jesz Co Lubisz” (jeszcolubisz.poradnikzdrowie.pl).

- W przypadku chęci pozbycia się zbędnych kilogramów szybciej nie znaczy lepiej. Zdrowa, rekomendowana utrata masy ciała powinna wynosić od 0,5 – 1 kg tygodniowo. Jeszcze dokładniejszym wyznacznikiem tempa redukcji jest zakres procentowy pomiędzy 0,5 – 1 % masy ciała na tydzień. Pragnienie uzyskania szczupłej sylwetki często wiąże się z sięganiem po diety niskoenergetyczne, a to nie tylko niesie ryzyko niedoborów pokarmowych, ale również niechcianego efektu jojo. Dostarczanie zbyt małej ilość kilokalorii, które nie wystarczają na pokrycie podstawowych potrzeb organizmu, powoduje utratę także tkanki mięśniowej, która w dużym stopniu wpływa na dzienny wydatek energetyczny. Wraz z powrotem do poprzedniego sposobu żywienia wracają również stracone kilogramy i to często z nawiązką. Dlatego jedynie zbilansowana dieta z odpowiednim deficytem kilokalorii i stopniowa redukcja prowadzą do trwałego sukcesu w odchudzaniu. Należy jednak pamiętać, że masa ciała nie spada liniowo i mogą się pojawić jej wahania mimo stosowania diety. Zaleca się również inne metody oceny realizacji celu jak np. pomiary obwodów masy ciała czy analiza jego składu. Warto uzbroić się w cierpliwość i czerpać radość z samego procesu odchudzania i zmiany nawyków żywieniowych oraz małych sukcesów po drodze do wymarzonej sylwetki – wyjaśnia specjalistka.

Jak zdrowo schudnąć? 6 prostych sposobów znajdziesz na łamach poniedziałkowego wydania „Super Expressu”.

Dieta odchudzająca w chorobie przewlekłej

Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca czy choroby tarczycy, już 23 marca będą mogły sprawdzić, jak powinno wyglądać przykładowe menu, dostosowane do ich stanu zdrowia. Więcej informacji we wtorkowym wydaniu „Super Expressu”.

Dieta dla chorych na serce
Autor: Materiały prasowe
Zdrowe odchudzanie
Sonda
Czy często pijesz świeżo wyciskane soki?