Jak dbać o zdrowie, gdy brakuje czasu i siły?

2024-04-30 13:29 Materiał sponsorowany

Znasz na pamięć wszystkie zasady zdrowego stylu życia. Po pracy planujesz zrobić zakupy, ugotować domowy obiad, a potem jeszcze wyskoczyć na trening z bliską osobą. Jedna stresująca sytuacja sprawia, że rezygnujesz z pierwotnego pomysłu, zamawiasz fast-food, a resztę wieczoru spędzasz na kanapie z paczką chipsów w ręce. Dbanie o zdrowie w dzisiejszych czasach bywa wyzwaniem. Większość z nas za dużo pracuje, nie radząc sobie z nadmiarem domowych obowiązków i stresem. Jak prowadzić zdrowy styl życia w ciągle zmieniającym się środowisku? Czy można sobie jakoś pomóc?

dieta
Autor: materiały prasowe

Zanim będzie za późno

Na początek warto spojrzeć na swoje niezdrowe nawyki z dystansem. Identyfikacja problemu to pierwszy krok do zmiany. Następnie trzeba przeanalizować, do czego może doprowadzić długotrwałe ignorowanie niezdrowych praktyk. Nieregularne posiłki jedzone w biegu i bazujące głównie na żywności wysoko przetworzonej skutkują nie tylko zwiększeniem masy ciała, ale również dolegliwościami ze strony układu pokarmowego czy krwionośnego. Brak ruchu negatywnie wpływa na cały organizm zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Niewłaściwe nawodnienie może powodować obrzęki, problemy z koncentracją i bóle głowy. Uświadomienie sobie niebezpiecznych następstw często stanowi najlepszą motywację do zmian.

Małymi krokami

Jeśli do tej pory w ogóle nie ćwiczyłeś, chodzenie codziennie na siłownię może okazać się bardzo złym pomysłem. Wszystkie zmiany należy wprowadzać małymi krokami. Zwiększenie aktywności fizycznej warto rozpocząć od wybrania spontanicznych form ruchu (schody zamiast windy, rower zamiast samochodu). Następnie znajdź aktywność (lub aktywności), które sprawiają Ci najwięcej frajdy. Chodzi nie tylko o Twoją kondycję fizyczną (która z pewnością się poprawi), ale również redukcję stresu. Z czasem warto zwiększać czas i intensywność treningów. 

Czasami wystarczy pięć minut

Kolejną ważną kwestią jest higiena snu i odpoczynku. Małymi krokami wypracuj rutynę, której będziesz trzymać się każdego wieczoru. Zamiast scrollować media społecznościowe poświęć pięć minut na ćwiczenia oddechowe. Chwila medytacji pozwala zredukować stres i zapewnia lepszy sen. 

Rozwiązania, które ułatwiają życie

Obecnie mamy do dyspozycji wiele narzędzi, które pomagają dbać o zdrowie. W każdym smartfonie i smartwatchu znajduje się wirtualny trener, który liczy kroki i przypomina o regularnym ruchu. Wielorazowe butelki na wodę ze specjalną podziałką motywują do nawadniania, a cateringi dietetyczne przekonują, że mogą zająć się Twoją zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietą. Przykładem jest catering dietetyczny Maczfit, który oferuje wiele diet pudełkowych w różnych wariantach kalorycznych. Jako klient możesz zdecydować się na gotowe menu lub samodzielnie ułożyć jadłospis z przygotowanych przez firmę propozycji. Catering dietetyczny Maczfit to duża wygoda i oszczędność czasu - gotowe posiłki dostajesz pod wskazany adres, możesz zabrać je do pracy, w podróż czy na trening. Dzięki temu każdego dnia jesz zdrowo, regularnie i różnorodnie.