Mąka gryczana - właściwości odżywcze, zastosowanie, przepisy
Mąka gryczana to mąka bezglutenowa, dlatego jej właściwości i wartości odżywcze powinny docenić osoby będące na diecie bezglutenowej oraz wegetariańskiej. Oprócz tego, że jest wolna od glutenu, ma niski indeks glikemiczny, dlatego znalazła zastosowanie jako środek regulujący poziom cukru we krwi. Poza tym mąka gryczana jest dobrym źródłem białka, szczególnie istotnego z punktu widzenia wegetarian, ponieważ dostarcza lizyny i argininy - aminokwasów, które nie są syntetyzowane w organizmie. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma mąka gryczana i wypróbuj przepis na mąkę gryczaną.
Spis treści
- Mąka gryczana- wartość odżywcza i walory zdrowotne
- Jaka mąka do czego? Sprawdź! [#TOWIDEO]
- Mąka gryczana- zastosowanie
- Co można zrobić z mąki gryczanej?
Mąka gryczana jest wytwarzana z ziaren gryki poprzez ich zmielenie. Charakteryzuje się szarobrązową barwą, dzięki czemu nadaje produktom z niej otrzymywanych ciemniejszy kolor. Smak mąki gryczanej jest charakterystyczny i przypomina smak kaszy gryczanej. Mąka gryczana znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym - do wypieków chleba, wyrobu makaronów, produkcji ciast, jako samodzielny składnik lub w połączeniu z mąką pszenną.
Mąka gryczana- wartość odżywcza i walory zdrowotne
Mąka gryczana to produkt naturalnie nie zawierający glutenu, dlatego może być z powodzeniem używana przez osoby z nietolerancją glutenu. Ponadto mąka gryczana to doskonałe źródło białka i błonnika. Mąka gryczana posiada niski indeks glikemiczny, co sprawia, że mogą jej używać diabetycy oraz osoby z podwyższonym poziomem glukozy we krwi.
Właściwości zdrowotne mąki gryczanej
- poprawia trawienie, wspomaga regenerację mięśni, dzięki wysokiej zawartości magnezu
- pozytywnie wpływa na układ krążenia: wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie tętnicze krwi, przez obecność fosforu, cynku i witamin z grupy B
Mąka gryczana ma niski indeks glikemiczny (IG=40).
- obniża poziomu cholesterolu, przez wysoką zawartość błonnika pokarmowego
- chroni przed wolnymi rodnikami, chroni DNA przed uszkodzeniami i zapobiega tworzeniu się komórek rakowych, dzięki obecności związków antyoksydacyjnych - polifenoli
- pozytywnie wpływa na układ krążenia, tworzenie i funkcjonowanie czerwonych krwinek, metabolizm tłuszczu, dzięki wysokiej zwartości miedzi
- pomaga w utrzymaniu poziomu glukozy we krwi na stałym poziomie, co zapobiega wystąpieniu cukrzycy, zespołu metabolicznego. Zmniejsza oporność na insulinę u cukrzyków
- zwalcza bóle głowy, pomaga w depresji
Jaka mąka do czego? Sprawdź! [#TOWIDEO]
Mąka gryczana - wartości odżywcze w 100 g produktu
Wartość kaloryczna - 335 kcalBiałko - 12,6 gTłuszcze - 3,1 g, w tym:
- kwasy tłuszczowe nasycone - 0,68 g- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0,95 g- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,95 g
Węglowodany 70,6 gBłonnik 10,0 g
Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)
Fosfor 337,0 mg (48%)Potas 577,0 mg (12%)Sód 11,0 mg (0,7%)Wapń 41,0 mg (4%)Żelazo 4,01 mg (40%)Magnez 251,0 mg (63%)Cynk 3,12 mg (28%)Miedź 0,52 mg (58%)Selen 5,7 µg (10%)
Witaminy
Witamina C 0,0 mg (0%)Witamina B1 0,42 mg (32%)Witamina B2 0,19 mg (15%)Niacyna 6,15 mg (38%)Kwas pantotenowy 0,44 mg (9%)Witamina B6 0,58 mg (45%)Witamina B12 0,0 µg (0%)Foliany 54,0 µgWitamina A 0,0 IU (0%)Witamina E 0,32 mg (3%)
Źródło: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Normy Żywienia, Nowelizacja IŻŻ, 2012
Mąka gryczana- zastosowanie
Mąka gryczana w przemyśle spożywczym jest używana do wypieków chleba, ciast, bułek i wyrobu makaronów. Na Ukrainie mąka gryczana jest wykorzystywana do przygotowywania zup, natomiast na Białorusi wykorzystuje się ją do produkcji deserku owocowego na zimno, tzw. kułagi ze sfermentowanego ciasta na bazie mąki gryczanej. W polskiej kuchni można z niej przygotować:
- ciasta, ciasteczka, muffiny
- naleśniki, omlety, placuszki, gofry
- kluski, pierogi
Mąkę gryczaną można wymieszać z niewielką ilością mąki pszennej, wtedy smak potraw będzie delikatniejszy. Mniej wyczuwalna będzie też charakterystyczna dla mąki gryczanej goryczka. Poza tym potrawy będą mniej suche.
Jak zrobić mąkę gryczaną w domu? Przepis na domową mąkę gryczaną
Mąkę gryczaną można w prosty sposób przygotować w domu. Potrzebny jest wysokoobrotowy blendera, do którego należy rzucić kaszę gryczaną. Kaszę należy mielić do uzyskania drobnej tekstury mąki.
Co można zrobić z mąki gryczanej?
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN
Polecany artykuł: