Najdroższe warzywo świata kosztuje 1000 euro za kg. Rośnie wszędzie, a sezon właśnie trwa

2024-03-26 11:46

Pędy chmielu to zdecydowanie najdroższe warzywo świata - na zachodzie Europy cena za kilogram może sięgać nawet 1000 euro. W Polsce rośną praktycznie wszędzie, ale uważamy ja raczej za kolejny chwast. Tymczasem pędy chmielu są cenne nie tylko dosłownie - to prawdziwa bomba witaminowa, która kryje w sobie niezwykłe właściwości zdrowotne.

Pędy chmielu to najdroższe warzywo świata
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pędy chmielu to najdroższe warzywo świata
  2. Czym różnią się białe i zielone pędy chmielu?
  3. Jak przygotować w kuchni pędy chmielu?
  4. Właściwości pędów chmielu

Pędy chmielu to najdroższe warzywo świata

Dla wielu osób może być zaskakujący fakt, że najdroższym warzywem świata jest nic innego, jak pędy chmielu. W Niemczech, Francji czy Belgii ceny niekiedy sięgają nawet 1000 euro za kilogram. W Polsce te pędy traktujemy jak chwasty. Skąd taka różnica w podejściu? Dlaczego pędy chmielu ceni się tak wysoko?

Ceny warzyw i owoców we Włoszech szokują Polaków

Czym różnią się białe i zielone pędy chmielu?

Pędy chmielu są trudne, jeśli chodzi o zbiory. To żmudne zajęcie. Zielone pędy zbiera się nieco łatwiej – m.in. dlatego te pędy są tańsze. Białe pędy chmielu zbiera się nieco trudniej – i one też więcej kosztują.

Prawda jest też taka, że w Polsce – kraju napojami z chmielu płynącym – same pędy chmielu są mało znane. Tymczasem na zachodzie ceni się je wysoko, wliczając w poczet zdrowej żywności. Można więc rzec, iż to najlepszy moment, aby małym kosztem spróbować najdroższego warzywa świata, zanim i w Polsce zacznie się boom na nie.

W Polsce chmiel rośnie i na plantacjach, i na dziko. Jeśli zaczyna porastać ogród, tratowany jest po prostu jak chwast. W zachodniej Europie natomiast „dzikie szparagi”, czyli białe młode pędy, podobne do szparagów, ceni się z uwagi na smak i właściwości. Ceni się wysoko, bo, jak już było wspomniane, cena może wynosić nawet 1000 euro za kilogram.

Pędy chmielu, tzw. białe to te, które jeszcze nie wyrastają poza poziom gleby. Zielone to te, które już wysoły wyżej i dzięki temu zyskały zieloną barwę. W oczywisty sposób też te zielone pędy są łatwiejsze w zbiorze.

Białe pędy można znaleźć wczesną wiosną po roztopach i pod warstwami gleby i butwiejących zeszłorocznych liści. Na zielone pędy przychodzi czas nieco później, można je zebrać między marcem a majem. Za najlepsze uchodzą te, na których rozwinęło się zaledwie kilka liści. Te zielone pędy są tańsze, ale i ich cena może przyprawić o zawrót głowy.

Jak przygotować w kuchni pędy chmielu?

Jak smakują pędy chmielu? Znając chmiel wyłącznie z perspektywy piwa, można przeżyć zaskoczenie: jest to niewątpliwie smak roślinny, podobny do jarmużu, szparagów czy kiełków.

Najlepiej smakują tuż po zbiorze, gdy są najświeższe. Można jeść po obróbce termicznej, wówczas smak przypomina gotowane szparagi. Pędy chmielu można podsmażać z masłem, podawać z serem, doprawiać ziołami, serwować na tostach. We Francji polecanym dodatkiem jest sos śmietanowy.

Właściwości pędów chmielu

Pędy chmielu mają walory smakowe i zdrowotne. Są bombą witamin. Znajdziemy w nich lupulinę – mieszaninę żywic określanych jako alfa-kwasy i beta-kwasy. W pędach chmielu znajdziemy flawonoidy, które mogą łagodzić dolegliwości takie jak stany zapalne, dolegliwości bólowe.

Pędy chmielu sprawdzają się w przypadku problemów pokarmowych. Ceni się je z uwagi na właściwości przeciwbakteryjne. Ponadto pędy chmielu działają antywirusowo i przeciwgrzybicznie. Uważa się, że mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych nowotworów.

Młode pędy chmielu są też bogate w polifenole, cenione z uwagi na właściwości antyoksydacyjne, a także właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W młodych pędach chmielu nie brakuje też charakterystycznych dla chmielu związków o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym, przez co poleca się je na stres i bezsenność.