Lista naturalnych probiotyków: jogurty, kiszonki, kwas chlebowy
Lista naturalnych probiotyków, czyli produktów zawierających dobre bakterie nie jest długa. W znaczącej większości są to produkty łatwo dostępne. Najważniejsza jest ich jakość: tylko własne kiszonki będą probiotykami. Podobnie jest z jogurtami – najlepsze są te z najmniejszą ilością składników.
Spis treści
- Kiedy organizm szczególnie potrzebuje probiotyków?
- Naturalne probiotyki: przetwory mleczne
- Lista naturalnych probiotyków [WIDEO]
- Naturalne probiotyki: domowa kapusta kiszona
- Naturalne probiotyki: domowe ogórki kiszone
- Naturalne probiotyki: kwas chlebowy
- Przepis na kapustę kiszoną
Nazwa probiotyk pochodzi od greckich słów pro bios, co oznacza dla życia. Naturalne probiotyki zapobiegają wzdęciom, poprawiają trawienie, zapobiegają zaparciom i podnoszą ogólną odporność organizmu.
Kiedy organizm szczególnie potrzebuje probiotyków?
Zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej może być spowodowane wymienionymi czynnikami:
- przebytą terapią antybiotykami;
- paleniem papierosów;
- złymi nawykami żywieniowymi: jedzeniem fast foodów, żywności wysoko przetworzonej, brakiem produktów mlecznych w diecie;
- piciem alkoholu;
- przewlekłym stresem;
- stosowaniem antykoncepcji.
Naturalne probiotyki: przetwory mleczne
Jogurt naturalny, kefir i maślanka w 1 gramie powinny zawierać minimum 10 mln jednostek bakterii Bifidobacterium lub 100 mln bakterii Lactobacillus, aby mogły być uznane za produkt probiotyczny. Dobrej jakości jogurty i maślanki na opakowaniach powinny mieć podane, których szczepów bakterii użyto do produkcji. Wybierając produkt zwróć uwagę na skład. Składników powinno być jak najmniej. Jeśli znajdzie się w nim cukier, odstaw jogurt na półkę, bo jego działanie probiotyczne będzie zerowe.
Jak zrobić jogurt naturalny?
Zagotuj litr mleka (koniecznie użyj mleka świeżego, z UHT nie zrobisz jogurtu). Ostudź je do temperatury ok. 35 st. C. Przelej do słoika lub szklanego dzbanka, dodaj 5 łyżek jogurtu naturalnego bez dodatków. Przykryj ściereczką i odstaw w miejsce, w którym temperatura osiąga 40 stopni. Po kilku godzinach jogurt jest gotowy.
Lista naturalnych probiotyków [WIDEO]
Naturalne probiotyki: domowa kapusta kiszona
Na wzmocnienie organizmu jedz kapustę kiszoną. Pod wpływem bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus plantarum kapusta fermentuje. Kiszona jest lepiej przyswajana i zawiera więcej witaminy B12, B6 i PP, niż świeża. Witamina C w kapuście kiszonej jest bardzo dobrym środkiem zapobiegającym przeziębieniom.
Ważne! Kapusty kiszonej nie należy płukać. Powstały z niej sok jest napojem pełnym witamin, poprawia apetyt i trawienie, naturalnie dezynfekując układ trawienny.
Pamiętaj, że tylko w kapuście kiszonej własnej roboty znajdą się pożądane bakterie. Te ze sklepu są konserwowane sorbinianem sodu i z działaniem probiotycznym mają niewiele wspólnego.
ZOBACZ, KTÓRE WARZYWA KISZONE MAJĄ WŁAŚCIWOŚCI PROBIOTYCZNE
Naturalne probiotyki: domowe ogórki kiszone
Podczas kiszenia w ogórkach zwiększa się zawartość witamin B2, B3, B6, B12, PP. Wpływają one pozytywnie na poprawienie działania układu nerwowego i koncentrację. Bakterie kwasu mlekowego, namnażane w czasie kiszenia poprawiają trawienie i likwidują toksyny.
U chorych ze wrzodami żołądka, dobre bakterie z ogórków kiszonych łagodzą dolegliwości i leczą stany zapalne.
Naturalne probiotyki: kwas chlebowy
Tradycyjny kwas chlebowy produkuje się na drożdżach i bakteriach kwasu mlekowego. Ma smak chleba razowego i dobrze gasi pragnienie. Podobnie jak w produktach mlecznych i kiszonych warzywach kwas chlebowy bez chemicznych dodatków jest naturalnym probiotykiem.
W Polsce trudno kupić prawdziwy kwas chlebowy, w sklepach dostępne są tylko napoje o smaku kwasu, które nie mają właściwości probiotycznych. Kwas łatwo dostępny jest w Rosji, na Ukrainie i Białorusi - tam uznawany jest za napój narodowy. Najprościej więc będzie zrobić go samemu.
Przepis na kapustę kiszoną
Kapusta kiszona nie tylko jest doskonałym dodatkiem do obiadu, ale także ma znakomite właściwości prozdrowotne. Kiszona kapusta bardzo dobrze wpływa na działanie naszych jelit. Zobaczcie jak w prosty sposób zrobić domową kapustę kiszoną.